Po Augustových stopách
Augusta Treverorum, tak po sobě pojmenoval císař Augustus město, které na březích Mosely založil v roce 16 př. n. l. a jež se později stalo sídelní císařskoumetropolí celé západní říše. Stopy v podobě ambiciózních staveb tu po sobě zanechali Římané na každém kroku: monumentální Konstantinův trůnní sál, později sídlo franckých králů a biskupů a po Pantheonu v Římě druhá největší dochovaná stavba z římské doby, reprezentativní Císařské lázně nebo méně zachovalé Barbořiny termální lázně, dodnes funkční most s původními pilíři – a především místní nejpůsobivější památku, Černou bránu (Porta Nigra), která je údajně největší a nejzachovalejší městskou bránou z období starověku (vstup 2,10 eura).
Gladiátorské hry
Atmosféru římského životního stylu, ovšem v méně drastickém vydání, můžete zakusit od 13. do 15. srpna v trevírském amfiteátru z roku 100 n. l., kde si po tři století Římané vychutnávali oblíbené krvavé gladiátorské zápasy. Každoroční festival Chléb a hry připomíná dávnou tradici bujarou směsicí zábavy a sportu se vzrušujícími ukázkami boje "pravých" gladiátorů, boxu či řecko–římského zápasu. V Císařských lázních poznáte pro změnu každodenní římský život s řemeslným trhem, starověkým divadlem a tancem a v uličkách Trevíru můžete ochutnat římské jídlo a pití. Na každém kroku tu potkáte Římany, Kelty a Germány bůhvíodkud. Mimo festivalové dny je v amfiteátru každý víkend k vidění představení Gladiátor Valerius (11,50/7,50 eura, www.erlebnisfuehrungen.de).
Historie na vlastní jazyk
V místních restauracích, které díky mírnému klimatu nabízejí po většinu roku příjemné venkovní posezení, najdete vše od sofistikované gurmánské
gastronomie až po tradiční moselské speciality. Jednou z nejvyhledávanějších restaurací veměstě je Zum Domstein, kde ochutnáte lahůdky podle receptů slavného kuchaře císaře Tiberia, Marca Apicia. Na římském a la carte menu najdete klobásky s piniovými oříšky, šunku s mandlemi, a myrtou, jehněčí na víně s bylinkami a datlemi, zvěřinu či telecí nebo například koktejl Mulsum, připravený z vína, medu a koření. Cenamenu začíná u 21 eur (www.domstein.de).
Božské moselské
I když právě Římané začali vinnou révu na slunečných svazích kolem Trevíru pěstovat jako první, oslnivá a úspěšná historie regionu, přezdívaného království Rýnského ryzlinku, začíná až roku 1552, kdy se v latinském herbáři Hieronyma Bocka objevuje zmínka o odrůdě Riesling.
Na soutoku řekMosela, Sára a Ruwer se na terasovitých břidlicovitých svazích rýnskému opravdu daří. Podle Toma Stevensona, autora Sothebyho encyklopedie vín, "žádné jiné víno nesnoubí takovou jemnost, intenzivní chuť a kyselinku". Z mladého jsou cítit jablka, med, broskve a růže, suché má nezaměnitelnou eleganci a minerální charakter, zatímco sladký výběr z bobulí je provoněný tropickým ovocem. Takže vzhůru na ochutnávku do Trevíru!