Pátek 30. září 2022, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tři nejlepší místa, kde potkat lvy ve volné přírodě

Cestování

  14:57
Lev je jedním ze symbolů Afriky. Přesto je ve svém přirozeném prostředí ohrožený. A vidět lva v opravdu volné přírodě je stále vzácnější. Za posledních 30 let se populace lvů zmenšila o 75%! Největším nepřítelem lvů jsou lidé. Lidé jsou ale zároveň jedinou jejich nadějí. Podívejte se s námi na tři nejlepší místa, kde se s králem zvířat ve volné přírodě můžete potkat.

Řev krále zvířat nahání husí kůži. foto: archiv CK Marco Polo

Lvů je méně, než se na první pohled zdá

Možná jste to někdy zažili. Jdete po ulici a ve výloze vás zaujme nějaká věc, nějaký krásný kousek oděvu, něco, co byste opravdu rádi měli. Vejdete do obchodu, kreditku v ruce a úsměv na tváři. Prodavačka vám sdělí, že jste z Marsu, protože to, po čem jste právě začali toužit, je pouhou dekorací, nástrojem, co má upoutat pozornost. Není to na prodej a jediný kousek mají ve výloze. Jenže lidé, co výlohu pouze minou a nezajdou dovnitř, mají pocit, že si všechno, co vidí, mohou koupit, že je to kdykoliv k mání.  A podobné je to se lvy ve volné přírodě. Každý, kdo se vydá na safari, touží vidět lvy. Pořadatelé safari to vědí, provozovatelé parků to vědí, a tak se lev velmi často objevuje ve výloze, i když je to ve skutečnosti jen dekorace, nástroj, jak upoutat pozornost. Jsou dokonce parky, které vytvořily výběh uprostřed volné přírody, oplocenou velkou klec, kam umístili jeden pár lvů, jen proto, aby o sobě mohli tvrdit, že na jejich území lvi žijí.

Savuti, Botswana.

Za posledních 30 let se populace lvů zmenšila o 75 %!

Přesná čísla neexistují, ale odborníci odhadují, že ve volné přírodě žije pouhých 32 000 lvů. Navíc významně klesá kvalita genofondu, protože ubývá silných samců. Ztráta přirozeného prostředí znamená narušení přirozeného výběru vůdčích samců. Lvy můžete potkat ve 26 zemích, ale jen šest z nich zajišťuje v tuto chvíli opravdu přirozené podmínky k životu lvů ve volné přírodě. Tanzanie, Keňa, Jihoafrická republika, Botswana, Zambie a Zimbabwe. Někdy se k nim ještě přiřazuje Namibie.

Co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš.

Není lví safari jako lví safari

Pokud se chystáte do Afriky na safari a chystáte se pozorovat i lvy, určitě bude dobré, když si uvědomíte, že lvy lze pozorovat mnoha způsoby, na mnoha místech, v mnoha odlišných terénech a že není lví safari jako lví safari. Nemám na mysli triky nebo neznalost cestovních kanceláří, které zájezdy na safari nabízejí a chtějí získat klienta za každou cenu, o tom píši v jiných svých článcích. Mám na mysli široké spektrum možností, které jsou k dispozici.

Prasátko bradavičnaté je častou součástí jídelníčku lvů. Masai Mara, Keňa.

Lvy můžete pozorovat při pěším safari, při safari v mikrobuse, v terénním autě, při nádherném safari na koni nebo z kánoe apod. Lvy můžete pozorovat na otevřených planinách savan, v husté křovinaté buši, ve skalách horských masívů, v mlžném pralese a v mokřadech afrických řek. Někde je šance větší, někde menší. A to vše se ještě velmi mění během různých sezón. V období sucha můžete pozorovat lvy za úplně jiných podmínek než v období dešťů. Je prostě důležité mít jasno, kam a proč jedete a co můžete opravdu očekávat. Pak nebudete zklamaní a Afriku si zamilujete a budete se do ní určitě vracet.

Hry dospívajících lvů je připravují na drsný život v buši. Masai Mara, Keňa.

Světová jednička – Tanzanie

Pokud má někdo šanci zachovat silný genofond lvů pro budoucí generace, je to především Tanzanie. Žije tu největší část lví populace a můžete tu stále ještě narazit na rodinné klany, čítající i 100 a více členů. Tady si hlavní samec musí své postavení opravdu vybojovat, tady nedostane vůbec nic zadarmo.

Serengeti uživí stovky lvů

V severní Tanzanii, v Serengeti, je populace lvů v dobré kondici i díky migraci pakoňů a zeber (tzv. Velká migrace). Velká stáda znamenají dostatek potravy pro početné klany lvích rodin. Na území parku téměř nedochází ke střetům s pastevci a zemědělci. Jen v prostoru mezi Serengeti a kráterem Ngorongoro, který je sice chráněn, ale zároveň je i obýván Masaji, dochází k zabíjení lvů. Oficiálně se už dávno nekonají rituální lovy, ale několik přátel z řad Masajů mi potvrdilo, že v několika vesnicích stále platí, že při přechodu z jinošského do mužského věku jdou mladí Masajové lvy lovit. Protože hodně strážců pochází z masajských vesnic, ostraha parku to přehlíží. Možná jsou to jen pověsti a legendy. Na populaci lvů v Serengeti to naštěstí žádný negativní vliv nemá.

Ngorongoro

Kráter Ngorongoro - genobanka

V kráteru Ngorongoro je v současné době něco málo přes sto lvů. Na území velké jako Praha je to dostatečný počet. Část z nich migruje z parku a zpět do parku, takže se reálný počet mírně mění.  Většina dnešních lvů v Ngorongoro jsou potomci malé skupinky 9 lvů, kteří přežili epidemii v roce 1962.

Ngorongoro - mimořádná přírodní památka

Každý milovník Afriky a safari jistě potvrdí, že návštěva oblasti Ngorongoro a především samotného kráteru Ngorongoro je fascinujícím zážitkem. Musíte ovšem kráter navštívit velmi brzy ráno, kdy sem ještě nedorazila masa turistů a kdy si opravdu můžete vychutnat ojedinělou atmosféru této africké perly, vyhlášené v roce 1979 součástí Světového dědictví UNESCO.

Celý článek zde

Lvi v národním parku Ruaha si troufnou i na hrocha.

Ruaha a Selous

Největší klany lvích rodin žijí v parcích Ruaha a Selous. Jsou vysoce teritoriální, velmi organizované, s dokonale fungující hierarchií. Pokud chcete speciálně pozorovat lvy, tyto dva parky jsou přesně pro vás.

Masai Mara, Keňa.

Druhé místo – Keňa

Keňa je velmi tradičním místem pro lví safari. Masai Mara má stejné podmínky jako Serengeti v Tanzanii. Samburu je díky větší vzdálenosti od Nairobi a složitější cestě popelkou mezi parky, kde můžete dobře pozorovat lvy. Je to škoda, protože i sama krajina v Samburu je jiná než v Masai Mara. Samburové jsou mnohem přirozenější a vlídnější než Masajové a populace slonů v Samburu stojí za stejnou pozornost jako lvi. Velikým zážitkem je lví safari na koni. Kdo umí na koni jezdit a chystá se na safari, měl by safari na koni zařadit do programu.

Botswana.

Třetí místo – Botswana

Život v Botswaně není pro lvy žádná procházka savanou. Velmi proměnlivá krajina, často naplněná vodou, plná mokřadů a zrádných bažin, vyžaduje po lvech mnoho dovedností, které lvi v Serengeti nebo v Masai Mara nemusí ovládat. Pozorovat lvy v komplikovaných podmínkách je veliký zážitek.  Podle vědců je právě populace lvů v Botswaně jedním z mála naprosto zdravých genofondů. Lvi v Botswaně jsou ve vynikající kondici a hlavní samci jsou nositeli toho nejlepšího, co v dnešní době populace lvů může nabídnout.

Botswana.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Inzertní sdělení - Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Od roku 1990 inspirujeme naše klienty k poznávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace, na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně.  Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru nebo s námi cestujte v malé skupince s českým průvodcem. 

Naše filozofie je prostá: „dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost“.

Expedice Kapské Město - Etosha - Okavango - Viktoriiny vodopády - Johannesburg - 24 dní

Vydejte se s námi na velkou cestu po jižní Africe: od okouzlujícího Kapského Města přes vyprahlé pouště Namibie, rezervace plné zvěře v Botswaně a Zimbabwe.

V průběhu tohoto poznávacího zájezdu do Afriky vás čeká mnoho nezapomenutelných zážitků: vylezete na Stolovou horu, pojedete na kanoi po řece Orange, zdoláte gigantické písečné duny v Namibii, zažijete safari v proslulých afrických parcích a nakonec stanete u majestátních Viktoriiných vodopádů.

Pohoda a klídek. Vinice v Kapsku.

Termín: 13.9. a pak každou sobotu

Cena: 62.990,- za 23 nocí (bez letenky)

Více informací o zájezdu

Indie - Dillí + Ladakh

Poznávací zájezd s českým průvodcem.

Indická himálajská oblast Ladakh je často nazývána Novým Tibetem. Pro podobnost krásné, úchvatné a dech beroucí krajiny.Ladakh je oblast na hranici tří světů - Číny, Indie a Pákistánu.

Pojďte s námi prozkoumat alespoň část tohoto nádherného kouta světa v nadmořské výšce nad 3500 m n.m.

Přečtěte si o Ladakhu zajímavý článek: Téměř nepoznané Himaláje - indický Ladakh


Ladakh

Termín: 15.9. 2014

Cena: 56.400,-

Více informací o zájezdu

Autor:

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...