Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Cestování

Turbovoda: jak strávit poslední prázdninový víkend na Berounce

U řeky foto: Tomáš Málek, Lidové noviny

Vyrazit na vodu, dobře si zapádlovat, neztratit celý víkend a mít přitom řeku sám pro sebe? Na první pohled neslučitelné požadavky. Řešení existuje. Pracovně nese označení “turbovoda” a je vhodné pro říční toky doprovázené železniční tratí. Toto je stručný manuál, jak na to.
  13:09

Brzký start je základní podmínkou úspěchu. Na vodu vyrážíme z berounského vlakového nádraží a míříme do Žloukovic. Malé obce ležící proti proudu řeky. Osobní vlak vyjíždí v 6:16 minut. V cíli by měl být po 17 minutách a zdolání 15 kilometrů. Loď vážící 17,5 kilogramu je sbalená ve vodotěsném vaku, který se nosí na zádech jako krosna.

Nádraží

Žloukovice spí. Z vlaku vystupujeme sami. K brodu, kde je dobré místo pro nástup do lodě, je to pár desítek metru. Přesně v 7:00 je loď Thaya z dílny Gumotexu nafouknutá, skladácí pádlo připravené, nepromokavý vak na palubě. Práce s pumpičkou dobře rozproudí krevní oběh. Celé údolí Berounky je zahalené v mlžném oparu. Jdeme na to.

U řeky

Zvykáme si na vlastnosti nafukovací lodě. Tento úsek Berounky neoplývá zrovna nejrychlejším proudem, takže máme ideální podmínky. Voda je po sérii tropických dní teplejší než ranní vzduch. Nad hladinou se objevují proužky mlhy. Míjíme tábořiště Blackfoot, které nevykazuje žádné známky života. V teepee se patrně ještě spí.

První metry

Přichází chvíle pro romantiku. Sluneční kotouč prosvítá přes mlhu a světlo rozehrává světelnou show v tichém údolí Staré řeky.

Hra slunce

Tahle chata je vidět ze silnice, která spojuje Nižbor a Žloukovice. Ale až z vody vynikne její exkluzivní místo. Dřevěný domek se doslova tyčí nad hladinou vody pod prudkým kopcem. Nechybí terasa.

Orlí hnízdo

Po šedesáti minutách pádlování příchází první překážka. Místo na přistání v Nižboře je skutečně luxusní: mělčina v ústí potoka s pozvolným výstupem na travnatý břeh. Navíc je tady připravený vozíček, na kterém může plavidlo po cyklostezce minout malou vodní elektrárnu.

Nižbor

Nastal čas si dát kávu. Ideální pro pádlování je termohrnek s ladovskými motivy. Mlha je definitivně pryč. Teplota začíná stoupat. Po břehu řeky se pohybují běžci se sluchátky v uších. Nedělní ráno může začít.

Po přenášení odměna

Druhý jez čeká v Hýskově. Na vodě jsme dvě hodiny. Nasazujeme na kýl skeg - laicky řečeno “ploutvičku”, která plavidlu s plochým dnem pomáhá udržovat přímý směr. Jde to dobře i s nafouklou lodí. A dobře jsme udělali. Plavební vlastnosti Thaye se zlepšily a když přijde v posledním úseku protivítr, jako když skeg najdeme.

Skeg nasazen

V Hýskově se přes Berounku klene moderní most pro cyklisty a pěší. Vodáci si tady musí dávat pozor. Místo je vyhledávané rybáři, kteří neváhají nahodit opravdu daleko.

Studie mostu

Krátce před desátou hodinou se vynořují kontury Berouna. V posledním úseku už slunce pálí a zvedl se nepříjemný protivítr. Přesto se loď z Gumotexu dobře ovládá, při troše snahy drží směr a neztrácí rychlost.

Home sweet home

Turbovoda končí v loděnici Na Štulovně, naproti berounskému kempu. Shrnutí: “turbovoda spotřebovala” 4 hodiny času (od odjezdu vlaku z berounského nádraží po přistání v berounské loděnici “Na Štulovně”. Náklady: 16 Kč s tarifem In-50 od ČD. Trasa po vodě: Žloukovice-Beroun. A v klidu stihnete nedělní oběd s rodinou.

Vyúčtování

Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel
Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel

V redakci všechny milujeme slaný i sladký karamel, ale jeho příprava se někdy podobá trestu. Karamel se snadno přichytí na dno hrnce a nepomůže ani...

Mohlo by vás zajímat