Nejobjemnější monolit na světě ční do výše 348 metrů nad okolní rovinatou krajinu a figuruje na seznamu Světového dědictví UNESCO. Skála je pověstná tím, jak v závislosti na slunečním světle mění barvu od oranžové přes jantarovou až po karmínovou.
Australská vláda skálu dříve nazývanou Ayers Rock do správy domorodců navrátila před 34 lety. Austrálci Uluru považují za sídlo duchů svých předků a dlouhou dobu usilovali o to, aby byla skála pro turisty znepřístupněna. Rozhodnutí bylo přijato v listopadu 2017, hora se pro návštěvníky uzavře 26. října. Stezka kolem ní však zůstane přístupná. |
Vidina brzkého zákazu vstupu do oblasti podle manažera národního parku Uluru-Kata Tjuta Mikea Missoa přilákala nejvíce turistů za posledních více než deset let. „Víme, že se jedná o stovky lidí, pravděpodobně kolem 1000,“ odhaduje Misso denní návštěvnost.
Mnoho lidí chce podle Missoa na pískovcovou horu vylézt i přes to, že australské úřady i domorodci již několik let návštěvníky žádají, aby se na vrchol známé skály nevydávali. Austrálci už v minulosti opakovaně kritizovali turisty, že se na posvátné skále chovají neuctivě; neukáznění návštěvníci na horu například močili, odpalovali golfové míčky nebo se obnažovali.