Sobota 22. ledna 2022, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Turistika v Asii zažívá boom, díky Číně a Indii

Cestování

  16:00
HONGKONG - V oblasti Asie a Tichomoří zažívá turistický průmysl doslova boom. Tempo jeho růstu je dvouciferné hlavně díky indické a čínské střední vrstvě. Ta je ve velkém rozmachu a lační po cestování a objevování vlastního kontinentu.
Hongkong - ilustrační foto.

Hongkong - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Majetní čínští důchodci trávící zimu na "čínské Floridě", tropickém ostrově Chaj-nan, mladé pekingské kádry zase na potápěčských kurzech na filipínských ostrovech Cebu nebo Palawan, Indové na prodlouženém víkendu v tematických parcích Hongkongu nebo Singapuru - Asiaté cestují více a více.

Počet turistů, kteří přijeli do regionu asijského Tichomoří, stoupl loni o 11 procent a tento trend má podle tichomořského turistického sdružení PATA pokračovat i letos. "Míra růstu je proti zbytku světa téměř dvojnásobná," říká náměstek ředitele PATA John Koldowski. "Všechno se děje právě tady," dodává. Centrum důležitosti světové turistiky se podle Světové turistické organizace (UNWTO) v současnosti přesouvá směrem k Číně a obecně do Asie.

Hongkong.

Na indickém subkontinentu, do něhož se v turistice počítá Indie, Srí Lanka a Maledivy, stoupl loni počet turistů o 14 procent, zatímco v jihovýchodní Asii (Thajsko, Vietnam, Singapur a Filipíny) to bylo o 12 procent. Celkem tyto země navštívilo 70 milionů lidí. Podle analytiků má hodnota cestovního sektoru Asie a Tichomoří letos dosáhnout 212 miliard dolarů (3,7 bilionu korun), což je v meziročním srovnání zvýšení o pět procent.

Cestování zažívá oživení
Tento dynamický růst lze vysvětlit především rozmachem majetné střední vrstvy v Číně a v Indii. Loni v zahraničí pobývalo 46 milionů Číňanů a čtyři miliony Indů. Když už tito turisté někam přijedou, nešetří. Indové podle PATA utrácejí mnohem více, než je průměr ostatních. "Pro některé trhy jsou Indové a Číňani mimořádně důležití," říká Koldowski. Podle něj například indičtí turisté v Singapuru cestují ve skupinách po čtyřech, zatímco průměrná velikost skupiny turistů v této zemi je 2,9 osoby. V průměru Indové zůstávají 5,8 dne, zatímco jiní se zdrží jen v průměru čtyři dny.

Singapur.

"Cestování po světové finanční krizi zažívá oživení," tvrdí Carl Jones, ředitel jedné z odboček American Express Business Travel v Asii. Pro rozvojové země, které tvoří velkou část regionu Asie a Tichomoří, jsou krátké pobyty v sousedních zemích stále nejdůležitější. Ale jak roste životní úroveň, cestování a pobyty jsou stále delší.

Turistický sektor těží hlavně z dynamiky nízkonákladových leteckých společností, což zvláště platí v jihovýchodní Asii. K nejznámějším z nich patří malajsijská společnost AirAsia a filipínská společnost Cebu Pacific, které na mapu oblíbených destinací přinesly nová letoviska.

Z Evropy a Severní Ameriky loni do oblasti Asie a Tichomoří směřovalo 24 milionů, respektive 13 milionů turistů, což bylo zhruba o 10 procent více než před rokem. Dalším z faktorů, který pomáhá rozvoji turistiky v regionu, jsou internetové rezervace pobytů, jež zaznamenávají velký rozmach.

Americký gigant na trhu rezervací, firma Expedia, otevřel v Singapuru svou pobočku, letos chce totéž učinit v pěti dalších městech. "Jednou z priorit letošního roku bude zvýšení naší přítomnosti v Asii a Tichomoří. Chceme tam mohutně investovat, protože máme za to, že možnosti jsou unikátní, v mnoha oblastech ještě doslova panenské," říká mluvčí Expedie.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...