Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Turisty od výletu na nově otevřené hrady neodradil ani sníh

Cestování

  7:00
HUMPOLEC (PELHŘIMOVSKO) - Necelá desítka skalních příznivců památek a turistiky vyrazila z hradu Orlík v Humpolci na Pelhřimovsku na dvanáctikilometrovou trasu na nedaleký hrad Lipnice na Havlíčkobrodsku. Nízkou účast zřejmě ovlivnilo nepřetržité sněžení, řekl kastelán na Orlíku Pavel Koubek. Akcí Otvírání hradů aneb z Orlíka na Lipnici po svých si lidé připomněli zahájení nové turistické sezony na hradech a zámcích.

Hrad Lipnice foto: Reprofoto

"Každý z účastníků dostal kromě teplého čaje startovací kartu s mapou vyznačující turistické zajímavosti na trase," řekl Koubek. Karta také majitele opravňuje k volnému vstupu do areálu hradu Orlík a prohlídce části expozice.

Na Lipnici pak lidé díky kartě získali slevu na vstupném do hradních interiérů. Zpáteční cestu mohli projít po stejné trase, nebo okolo opevněného raně gotického kostela v Řečiči přes tvrz v Proseči až do Humpolce.

Turisté, kteří si chtěli na Lipnici vychutnat vyhlídku z věže Samson, museli použít kvůli probíhajícím stavebním pracím v prvním patře Thurnovského paláce okliky přes druhé patro, do něhož návštěvníci běžně přístup nemají.

Viděli také hradní vlajku symbolizující jeden ze šlechtických rodů, jemuž hrad historicky patřil. Letos při sobotním zahájení sezony tamní kastelán vyvěsil vlajku burgundského rodu Vernier de Rougemont, který přišel do Čech v 17. století v souvislosti s třicetiletou válkou.

Autoři: ,

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Dieselům hrozí paralýza. Drahý plyn brzdí výrobu AdBlue, auto bez něj nejede

Premium Majitelé moderních dieselových aut mohou mít brzy velké problémy. Znehybnit jejich auta může nedostatek plynu. Za vším...

Advantage Consulting, s.r.o.
SALES MANAGER (40-50.000 CZK)

Advantage Consulting, s.r.o.
Karlovarský kraj
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč

Mohlo by vás zajímat