30. května 2011 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Cestování 5 nej tipů

Typická Francie: Gaskoňskem lodí po řece

Gaskoňsko. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Gaskoňsko. | foto: Jan Černý

Na kraj mezi francouzskými velkoměsty Toulouse a Bordeaux už svítí španělské slunce, ale stále je to typická Francie. Přes velkolepou síť kanálů tudy vede ze Středozemního moře do Atlantiku vodní cesta, a Gaskoňsko tak můžete pozorovat i z paluby "vlastní" říční lodi.

Lodí bez papírů

Lodí bez papírů.


Hezčí než po říčním kanálu kolem řeky Garonny je plout po některém z jejích přítoků, po skutečné řece. Jednou z nejpůvabnějších je řeka Baise, splavná už od Valence sur Baise. Tady sídlí také pobočka společnost Locaboat, u níž si můžete půjčit bez "papírů" až desetimístnou loď. Půjčovny jiných společností najdete ve městečku Buzet u soutoku s Garonnou. Většina zdymadel je lehce ovladatelná nebo s obsluhou. V klidné řece můžete vidět vydry nebo želvy.

Středověké bastidy

Středověké bastidy.

Malá středověká města a městečka, tzv. bastidy, která byla ve 13. a 14. století opevněna hradbami, jsou pro Gaskoňsko typická. Mnoho z nich si dodnes zachovalo většinu nebo aspoň část hradebních opevnění kolem kamenných domů, kostelů gotických či románských na návrší nad řekou. Je tu božský klid, ticho, a přitom tu najdete pekaře, který peče báječné bagety, kavárnu, dobrou restauraci i slušný hotýlek.

Armaňak

Armaňak - jeden z pokladů Gaskoňska.


Nejstarší evropský destilát vyráběný z vína – a vedle husích jater a husí pečínky jeden z pokladů Gaskoňska – se na rozdíl od koňaku destiluje jen jednou, nemíchají se v něm suroviny různých pěstitelů vína a ještě stále se většinou vyrábí v malých rodinných palírnách. Jimi nabízený armaňak nebývá mladší deseti let, minimálně do té doby dozrává v dubových sudech. Čím starší armaňak, tím hebčí a rafinovanější má chuť. A tím má také vyšší cenu...

Toulouse

Toulouse


Na skok v Toulouse Technicky vzato Toulouse do Gaskoňska nepatří, ale toto město, kam míří přímé letecké linky z Prahy, byste neměli vynechat. Krásná milionová metropole jihu Francie s historií starší než 2000 let, proslavená výrobou letadel Airbus, nabízí středověké centrum z červených cihel, největší románskou katedrálu Evropy a Kapitolské náměstí, které patří k nejvelkolepějším ve Francii. Rozhodně stojí za jeden dva dny pobytu.


Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTROINŽENÝR JUNIOR - AUTOMATIZACE (29-33.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 29 000 - 33 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz