15. března 2014 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Exotika

Ubud je srdcem Bali - nemá na světě obdobu

Některé sochy se objevují na veřejnosti jen u příležitosti náboženských svátků.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Některé sochy se objevují na veřejnosti jen u příležitosti náboženských svátků.... | foto: archiv CK Marco Polo

Ubud je srdcem balijského vnitrozemí. Jsou chvíle, kdy tluče rychle a dýchavičně - to, když jej některé dny zavalí autobusy plné turistů. Jindy je klidné a plné pohody - to, když v podvečer pozorujete hluboká údolí s rýžovými políčky a ticho ruší jen zpěv ptáků.

Proslulé Bali

Bali. Nejkomerčnější lokalita v celé Indonesii. Zároveň ale jedno z nejautentičtějších míst. Živoucí kultura a náboženství. Žádný skanzen. Laskavé a pohodové pobřeží a fantaskní vnitrozemí. Mnohokrát jsem přemýšlel o tom, jakou vnitřní sílu musí lidé na Bali mít, když je nezlomil tlak komerce, jako se to stalo na mnoha místech v Thajsku a Vietnamu. Jako by s nadhledem pozorují turisty, vycházejí jim vstříc, využívají je, ale sami zůstávají ve svém vlastním světě. Budí to ve mně velký respekt.

Svět démonů a duchů je na Bali stále živoucí. Není to pouhá dekorace pro...

Svět démonů a duchů je na Bali stále živoucí. Není to pouhá dekorace pro...

Bali má mnoho tváří. Ušmudlanou divokou Kutu, tolik milovanou mladými Australany. Letoviska Jimbaran, Nusa Dua a další, s tropickými zahradami hotelových resortů a dlouhými písečnými plážemi. Sopečná pohoří na severu ostrova s dominantou Mount Agungu. A zelené vnitrozemí. Je na každém, jakou tvář Bali si vybere a oblíbí.  

V okolí Ubudu najdete nádherná terasovitá rýžová pole. Obdělávat je ale stojí...

V okolí Ubudu najdete nádherná terasovitá rýžová pole. Obdělávat je ale stojí...

I Ubud má svůj originální zvuk

Když jsem v roce 1988 poprvé přiletěl do Káhiry a postavil jsem se velmi brzy ráno na káhirskou ulici, zaujal mne zvláštní zvuk, který jsem slyšel. Zavřel jsem oči a poprvé v životě jsem si uvědomil, že každé místo má svůj zvuk. Nejen obraz a vůni, ale i specifický neopakovatelný zvuk. Od té doby se snažím takový zvuk odposlouchat na všech místech, kam se mi poštěstí dostat. Zvuk ranního Ubudu rozeznáte od všech jiných míst. Vyjděte ven z hotelu a najděte si nějaké místo s výhledem do údolí. Překvapí vás, jak hmatatelné je ticho, které uslyšíte. Chladný ranní vzduch a jemný vánek k vám přináší nesmírně uklidňující ticho. To v jednu chvíli přeruší kokrhání desítek kohoutů. Jako by si sdělovali, že k nim dolehl první paprsek slunce. V českých vesnicích si takhle oznamují psi, že se něco děje. Tady jsou to kohouti. Pak se teprve přidají další ptáci a troubení prvních aut. Ten zvuk ve vás už zůstane navždycky. Znamení Ubudu.

Zůstaňte v Ubudu alespoň jednu noc a brzy ráno vyražte na procházku do rýžových...

Zůstaňte v Ubudu alespoň jednu noc a brzy ráno vyražte na procházku do rýžových...

Trocha kultury nikoho nezabije

Městečko Ubud leží ve vnitrozemí Bali a je známým kulturním centrem. Z pobřeží sem míří autobusy plné turistů, aby si prohlédli místní chrámy, muzea a umělecké galerie a také aby shlédli představení tradičních balijských tanců. Ubud je jedinečným místem, jak se seznámit s místní kulturou a také si pořídit něco na památku, neboť nabízí ty nejzajímavější rukodělné výrobky z celého ostrova.  Městečko je obklopené neuvěřitelně zelenou přírodou, kterou protékají desítky říček a potůčků, včetně nejdelší balijské řeky Ayung. Všude kolem říček můžete vidět terasovitá rýžová pole, tak typická pro zdejší krajinu. Díky své poloze ve vyšší nadmořské výšce je zde příjemnější klima než na pobřeží. Nejpříhodnější dobou pro návštěvu je období od dubna do října, mimo tuto dobu tu hodně prší.

Řezbáři a další řemeslníci jsou ozdobou Ubudu a Bali. Jejich výrobky mají...

Řezbáři a další řemeslníci jsou ozdobou Ubudu a Bali. Jejich výrobky mají...

Řemeslo má zlaté dno

Z Denpasaru vede do Ubudu silnice, která prochází několika vesnicemi. Spíš ale máte pocit, že se jedná o jedinou nekonečně dlouhou vesnici. Jedna vesnice plynule přechází ve druhou a ani nepoznáte, kdy jedna končí a druhá začíná. Domy jsou postaveny většinou jen v první řadě u silnice. Silnice je dar a kdo má dům u silnice vyhrál. Může totiž obchodovat mnohem snáz, než ten, kdo je ve druhé nebo dokonce ve třetí řadě. Každý, kdo se po silnici pohybuje, je potenciální zákazník. Proto u silnice najdete obrovské množství rukodělných dílen. Zpracovává se dřevo, kámen, beton. Řemeslníci jsou nesmírně šikovní a flexibilní. Tady má řemeslo ještě opravdu zlaté dno.

Loutky přišly na Bali z Jávy. Přinesly s sebou i příběhy z Rámajámy.

Loutky přišly na Bali z Jávy. Přinesly s sebou i příběhy z Rámajámy.

Bývalé království Gianyar

Ubud leží v okrese Gianyar, což bylo kdysi slavné království. Hlavním městem a centrem království však bylo město Gianyar, Ubud byl méně významný. Jeho rozmach je spojený s rodem Sukawati, který po staletí ovládal většinu gianyarského regentství ze svého dvora ležícího deset kilometrů jižně od Ubudu. Nejslavnější období rodu Sukawati se datuje do začátku osmnáctého století, kdy král Dewa Agung Anom pozval ke svému dvoru nejlepší hudebníky, loutkaře, malíře, sochaře a tanečníky, aby se zde usadili a tím založil zdejší uměleckou tradici. Královským sídlem se Ubud stal až koncem devatenáctého století, kdy se šlechtic jménem Cokorda Gede Sukawati vyznamenal v boji a získal tak titul punggawa (vládnoucí šlechtic).

I v moderní době dbají rodiny na Bali, aby jejich děti plynule navazovaly na...

I v moderní době dbají rodiny na Bali, aby jejich děti plynule navazovaly na...

Poté se rozhodl založit svůj dvůr v Ubudu a po rozpadu království Gianyar vyhlásil Ubud svoji nezávislost. V roce 1900 se Ubud stal součástí Holandské východní Indie. Ve třicátých letech se v Ubudu usadilo mnoho cizích umělců, kteří s sebou přinesli nové prvky, např. německý malíř Walter Spies nebo americký hudebník Colin McPhee či holandský malíř Rudolf Bonnet.

Harmonie a soulad. Pocity, které lidé na Bali milují.

Harmonie a soulad. Pocity, které lidé na Bali milují.

Harmonie a soulad lákala i umělce

Snad nejslavnějším a nejvšestrannějším místním umělcem byl I Gusti Nyoman Lempad, který většinu svého života strávil v Ubudu – měl dům na hlavní ulici, který dodnes patří jeho rodině. Je možné ho navštívit, slouží jako galerie a obchod. Lempad zemřel 25.4.1978 ve věku asi 116 let. Říká se, že datum své smrti si sám vybral. Maloval obrazy hlavně z hinduistické mytologie i náměty z běžného života, měl vlastní osobitý styl – kreslil černou tuší, kresby doplňoval rumělkou nebo zlatým listem.

Hřbitov v oblasti Ubudu.

Hřbitov v oblasti Ubudu. Našli byste na něm jména několika slavných umělců.

Inzertní sdělení - Nebojte se vyzkoušet zájezd připravný na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme naše klienty k poznávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace, na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně.  Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru nebo s námi cestujte v malé skupince s českým průvodcem. 

Naše filozofie je prostá: „dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost“.


TO NEJLEPŠÍ Z BALI + POBYT U MOŘE

Vydejte se s námi poznat božské Bali - jeho chrámy, terasovitá rýžová pole, krátery sopek a milé a přátelské balijce. Užijte si 3 dny plné poznávání a pak relaxujte u moře.

Pro pobyt u moře si sami zvolte hotel z naší nabídky, který vám bude nejvíce vyhovovat. Pobyt u moře je možné dle vašich požadavků prodloužit či zkrátit.

Pro zájemce rádi zajistíme na zpáteční cestě zastávku v Singapuru, kde vám bude k dispozici česky mluvící delegátka!!!!

Zavlažování políček je velmi důmyslné a umožňuje zemědělcům obdělávat...

Zavlažování políček je velmi důmyslné a umožňuje zemědělcům obdělávat...

Termín :  7.4., 14.4., 21.4.

Cena :  47.900,-

Více informací o zájezdu

Ta jiná Srí Lanka: Premiéra poznávacího zájezdu

Poprvé v historii máme možnost pozvat Vás do regionů na severu a východě Srí Lanky, které byly téměř tři desetiletí tabu. Zapomeňte na obavy vytvořené tradičními klišé médií prahnoucích pouze po "senzacích": Najdete zde neuvěřitelně přátelské obyvatele (ať už tamilské hinduisty, tak v menší míře sinhálské buddhisty, muslimy či katolíky), kteří pouze po dlouhá léta museli trpět krvavými hrátkami politiků. Naopak turistů zde zatím najdete naprosté minimum - či vůbec žádné - což se pochopitelně během dvou-tří let může změnit, i naše CK mívá nemálo "následovníků"...

Tento kraj, kde se unikátně mísí to nejlepší z "většinové" Srí Lanky i nedaleké Indie, se konečně svobodně nadechl a vykročil vstříc lepším zítřkům.

Matale

Matale

Termín odletu : 04.05. 2014

Cena : 54.900,--

Více informací o zájezdu zde.

Sestavte si poznávací zájezd do Indie podle svých představ.

Indie je nesmírně zajímavá země. Na Českém trhu je zatím většina krás Indie naprosto neznámá. Díky svým zkušenostem a velmi spolehlivým partnerům v Indii, jsme schopni vám připravit zájezd do Indie na míru. Někdo miluje hory, jiný staré památky, další by rád poznal druhou největší poušť světa a další rád zažil chaos velkých indických měst. Jsme připraveni s vámi konzultovat vaše představy a připravit pro vás trasu a zázemí, které vám umožní poznat Indii a zamilovat se do ní.

Náš svět je trochu jinde.

Náš svět je trochu jinde.

Pro všechny, kteří raději volí již připravené poznávací zájezdy nabízíme několik variant.

Indie - poznávací zájezd - ZLATÝ TROJÚHELNÍK

Indie-Thajsko-Čína-Japonsko - NAPŘÍČ INDIÍ A ASIÍ


 

Jan Papež, Jana Jelínková - CK Marco Polo