Sobota 19. června 2021svátek má Leoš 16 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Cestování

Zapomeňte na strach z Ugandy

AK 47, útočná zbraň, která vás bude provázet rovníkovou Afrikou. Zbraň je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy AK 47, útočná zbraň, která vás bude provázet rovníkovou Afrikou. Zbraň je... | foto: archiv CK Marco Polo

Kdo chce zažít autentickou rovníkovou Afriku a přitom se nebát o život, měl by se vydat do Ugandy. Vím, ta věta zní trochu zvláštně, když si člověk uvědomí, co všechno se za posledních pár desítek let v Ugandě událo a kolik zbraní je tam stále ještě rozeseto mezi lidmi. Ale je to fakt. Uganda nabízí jedinečnou rozmanitost přírodní krásy, mystických horských vesnic ukrytých v mlze, živé vzpomínky na stará africká království a množství divoké zvěře včetně horských goril.

Gorily jsou hlavním turistickým lákadlem Udandy.

Gorily jsou hlavním turistickým lákadlem Udandy. Je to pravdu impozantní zážitek.

Gorily táhnou

„Gorily, gorily, gorily! Uvidíte gorily!“ Vykřikoval by vyvolávač, kdyby existovalo nějaké tržiště, kde se o přízeň turistů ucházejí vyvolávači z celého světa.  Turisté dnes míří do Ugandy především kvůli gorilám. Je to součást módy a mnozí z těch, kteří se za gorilami vydají, jsou jen snobi, kteří se chtějí pouze pochlubit tím, že patří mezi pár vyvolených, kteří takové štěstí měli. Je to škoda pro gorily, je to škoda pro ty, na které se nedostane místo v omezeném kontingentu návštěvníků, je to škoda pro Ugandu, ale bohužel je to i realita dnešní turistiky.  Věřme, že to gorily i Uganda ustojí a až si snobové najdou jiné cíle (teď mají vyhlídnutou Antarktidu a „cesty kolem světa charterovým letem“), vše se dostane do normálu.

Svou zbraň mladí muži neodkládají téměř nikdy. Uganda v tom není jiná, než...

Svou zbraň mladí muži neodkládají téměř nikdy. Uganda v tom není jiná, než...

Pradávná historie je jen „jedna paní povídala“

Uganda si ve své historii prošla těžkými údobími, ale který africký stát si takovými údobími neprošel. Snad jen Etiopie, která se nenápadně schovávala v horách a nedopustila, aby se etnické problémy proměnily v krvavou lázeň. Navíc je psaní o historii afrických států limitováno tím, že písemné záznamy existují až z doby po příchodu Evropanů, anebo jde pouze o zmínky ve starých egyptských, etiopských a arabských záznamech. Dalo by se tedy s nadsázkou tvrdit, že období mezi královnou ze Sáby a příchodem prvních Evropanů můžeme nazývat obdobím „jedna paní povídala“. Složitě rekonstruované dějiny z legend a mýtů, z příběhů tradovaných po starých horských vesnicích a z vyprávění starých šamanů.

Odzbrojit kmeny v rovníkové Africe není prakticky možné.

Odzbrojit kmeny v rovníkové Africe není prakticky možné.

Země malých klanových království

Před příchodem Evropanů a Arabů v polovině 19. století existovalo na území dnešní Ugandy množství malých království. Je třeba brát pojem „království“  trochu s nadhledem. Rozhodně to nebyla království v evropském slova smyslu. Základním stavebním kamenem společenského uspořádání  byl (a mnohde ještě je) klan. Příslušnost ke klanu znamenala pro člena klanu všechno. A vůdce klanu, náčelník, byl i jeho vládcem. Mnohá klanová království byla malá a zabírala třeba jen jediné údolí, ale některá byla silná a početná a zabírala stále větší a větší prostor. Takovým královstvím bylo i království Bugunda. Rozprostíralo se asi na jedné čtvrtině dnešní rozlohy Ugandy v její jihovýchodní části na břehu Viktoriina jezera.

Zahrajeme si na schovávanou? My hledáme první. Jedna, dva, tři....

Zahrajeme si na schovávanou? My hledáme první. Jedna, dva, tři....

Horská údolí jsou díky vysokým srážkám, dostatku pitné vody, úrodné půdě a...

Horská údolí jsou díky vysokým srážkám, dostatku pitné vody, úrodné půdě a...

Britský systém

Od roku 1888 až do roku 1962 byla Uganda v rukou Britů. Díky tomu je v Ugandě dnes vybudován základní vzdělávací systém a gramotnost v Ugandě je jedna z největších v rovníkové Africe. Angličtina je základním vzdělávacím jazykem, a to je pro budoucnost Ugandy velmi významná věc. Ani období tvrdého a nelítostného režimu Idi Amina (1971–79) nezničilo přirozenou přátelskou povahu vesničanů.  Dnešní Uganda je na začátku cesty k moderní africké zemi. Vzory jsou jí Botswana, Namibie a Jihoafrická republika.

Speciálně upravený expediční náklaďák je pro putování po Ugandě ideálním vozem.

Speciálně upravený expediční náklaďák je pro putování po Ugandě ideálním vozem.

Vyrazte do Ugandy na korbě náklaďáku

Uganda nejsou jen gorily. Díky zázemí speciálně upraveného terénního náklaďáku se můžete dostat i do míst, která nejsou zatím vybavena potřebnou infrastrukturou. Máte tak jedinečnou možnost vidět místa, kde na turistu narazíte jen náhodou, místa, která žijí svým vlastním životem rovníkové Afriky. Tady snoby nepotkáte a vaše zážitky budou mnohem intenzivnější. A navíc, i vy budete mít šanci vidět gorily.

Jezero Bunyonyi, Uganda

Jezero Bunyonyi, Uganda

Murchison Falls National Park Safari Reserve, Uganda.

Murchison Falls National Park Safari Reserve, Uganda.

2000 km cestou necestou

Uganda je přibližně čtyřikrát větší než Česká republika a téměř celá se nachází v nadmořských výškách přes 900 m n. m.  Britové sice vybudovali základní síť silnic, ale od jejich časů už uplynulo v ugandských řekách příliš mnoho vody a silnice dnes vypadají velmi špatně. Kolem Kampaly a Entebbe, dvou největších měst, najdete silnice v lepším stavu, ale jakmile se dostanete na venkov, oceníte pohodlí náklaďáku. Za pouhých 12 dní, které má expedice k dispozici, se dá prohlédnout jen to nejpodstatnější. Zvlášť, když je trasa připravována s ambicí neplout jen po povrchu. 

Jezero Bunyonyi, Uganda.

Jezero Bunyonyi, Uganda.

Je třeba brát tuto expedici jako pootevření dveří do země, která teprve svou náruč turistům otevírá.  Trasa protne rovník a přes vyhlášenou gorilí rezervaci Bwindi, kde je dost času vyrazit na treky nebo se vydat se speciálním povolením za gorilami, přes národní park Queen Elizabeth až do úchvatného pohoří Ruwenzori. Z hor se pak obrátí expedice zpět do nižších poloh, až k mytické řece Nil.

Alfa samec šimpanzího klanu v  Kibale National Park.

Alfa samec šimpanzího klanu v Kibale National Park.

Ruwenzori, Uganda

Ruwenzori, Uganda

Na dohled třetí nejvyšší hoře Afriky

Expedice vás přivede i do pohoří s nejvyšší horou Ugandy Mt. Stanley v pohoří  Ruwenzori. Je hraničním pohořím mezi Ugandou a Demokratickou republikou Kongo. Se svými 5110 m n. m. je Mt. Stanley třetí nejvyšší horou Afriky. Ruwenzori je pro většinu Evropanů neznámým pohořím. Všichni znají Kilimandžáro, někdo slyšel o Mt. Kenya, ale o Ruwenzori slyšeli patrně jen horolezci a vysokohorští turisté. Přitom si toto pohoří v ničem nezadá se svými slavnějšími africkými kolegy. Dnes se již organizují výstupy na Mt. Stanley (přesněji na  Margherita Peak, jeden ze skalních vrcholků Mt. Stanley s výškou 5109 m n. m.). Výstup trvá  8 dnů a pro milovníky adrenalinu a vysokohorské turistiky je to životní zážitek.

Inzertní sdělení - Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme naše klienty k poznávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace, na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně.  Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru nebo s námi cestujte v malé skupince s českým průvodcem. 

Naše filozofie je prostá: „dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost“.

EXPEDICE UGANDA

Uganda by se dala snadno nazvat "perlou Afriky". Rozmanité zvířectvo, přírodní krásy a přátelské obyvatelstvo - to vše dělá Ugandu velmi atraktivní destinací.

Tento poznávací zájezd do Ugandy zahrnuje všechny hlavní atrakce této exotické destinace: treky v pralese za gorilami a šimpanzi, prozkoumávání vodních cest a mystických vesniček, hledání vzácných stromových lvů a mnoho dalšího.

K8va je pro některé komunity velmi dobrou plodinou. Ugandská káva je v Evropě...

Káva je pro některé komunity velmi dobrou plodinou. Ugandská káva je v Evropě...

Termín : 15.06. 2014 a pak každou druhou neděli v měsíci

Cena bez letenek : 47.500,--

Více informací o cestě pro dobrodruhy zde

Přírodní krásy Kostariky a relax u moře S ČESKY MLUVÍCÍM PRŮVODCEM

 Kostarika, rozkládající se mezi dvěma oceány uprostřed Středoamerické šíje, v hustém tropickém pásu, je jedním z biologicky nejrozmanitějších míst na planetě. Deštné pralesy, aktivní vulkány nebo mangrovové mokřady umožňují existenci celé plejády fascinujících živočichů. To vše je možné díky progresivnímu systému ochrany přírody, který je považován za jeden z nejlepších na světě.

Monteverde, Kostarika, Lenochod tříprstý

Monteverde, Kostarika, Lenochod tříprstý

Více o zájezdu

Termín: 24. 11. 2014

Cena:  89 990,--

TO NEJLEPŠÍ Z BALI + POBYT U MOŘE

Vydejte se s námi poznat božské Bali - jeho chrámy, terasovitá rýžová pole, krátery sopek a milé a přátelské balijce. Užijte si 3 dny plné poznávání a pak relaxujte u moře.

Pro pobyt u moře si sami zvolte hotel z naší nabídky, který vám bude nejvíce vyhovovat. Pobyt u moře je možné dle vašich požadavků prodloužit či zkrátit.

Pro zájemce rádi zajistíme na zpáteční cestě zastávku v Singapuru, kde vám bude k dispozici česky mluvící delegátka!!!!


Zavlažování políček je velmi důmyslné a umožňuje zemědělcům obdělávat...

Zavlažování políček je velmi důmyslné a umožňuje zemědělcům obdělávat...

Termín : 19.05.. a pak každé pondělí do konce srpna

Cena :  47.900,-

Více informací o zájezdu

LÉTO V MALAJSII NA NÁDHERNÉM OSTROVĚ

Ostrov Perhentian - Perhentian Island resort 3* s možností stopu v Kuala Lumpur

Nevěřte pověrám, které tvrdí, že do Malajsie se dá cestovat pouze v zimních měsících. Ti, co to tvrdí, buď neznají Malajsii, nebo se vás snaží „nasměrovat” jinam z obchodních důvodů.

Do Malajsie se dá létat celý rok. Jen musíte vědět kam. V létě se musíte vydat na západní pobřeží a na ostrovy na západě. Je tam v tu dobu úplně nejlepší počasí. Je tam málo turistů a ostrovy jsou velmi autentické.  A ceny velmi příjemné.


Pohoda a odpočinek. Souostroví Perhentian.

Pohoda a odpočinek. Souostroví Perhentian.

Více informací o zájezdu

Termín odletu: od 15.05. 2014 každých 10 dnů

 Cena:

49.400,- (květen a červen)

53.300,- (čevenec a srpen)

54.900,- (září)


Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Grafton Recruitment Praha
TECHNICKÝ DOZOR

Grafton Recruitment Praha
Praha
nabízený plat: 50 000 - 80 000 Kč