Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Ugandská Kampala: doprava často lepší než v Česku

Cestování

  13:30
Většina lidí v Čechách ani neví, kde leží Uganda. Právě do této východoafrické země se vydala skupina zástupců české nevládní organizace NaZemi. Jejím cílem je především poznat podmínky a fungování pěstitelů zapojených do systému fair trade. Čtenářům Lidovek.cz však přinese i postřehy z běžného života místních lidí. Věříme, že se nám také podaří vyvrátit některé stereotypy spojené s životem v Africe.

Doprava v Ugandě funguje skvěle. Stačí si stoupnout na ulici a do pár minut vás nabere místní taxi. foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Naše výpava se po příletu usadila v Mazzoldi House v hlavním městě Kampale. Kontakt nám zprostředkovala Arcidiecézní charita Praha, která odtud řídí některé své projekty v Ugandě. Bez váhání jsme se vydali do ulic hlavního města plni očekávání i obav. Cestu totiž předcházela řada zkazek o různých nebezpečích a nástrahách. Přestože jsme v Kampale teprve třetí den, již nyní se dá říct, že řada z nich je notně nadnesených.

Kampala je město srovnatelné s řadou jiných hlavních měst celého světa a ani její obyvatelé se nijak nevymykají. Naopak, během posledních tří dnů, byť šlo o víkend, se nám podařilo zařídit internetové připojení na našem tabletu Samsung, telefonujeme do Čech z ugandské simkarty, stravujeme se s místními a hromadná doprava zde funguje možná ještě lépe než v některých českých městech. Prostě si stoupnete na ulici a do pár minut vás nabere místní taxi nebo tolik využívané mototaxi boda-boda. Vše zmíněné nám pomáhá lépe poznat zdejší realitu.

Členové výpravy s místními průvodci.

Přestože Kampala není běžné turistické město s památkami a jinými atrakcemi, rozhodně stojí za prozkoumání. Často stačí si jen sednout na ulici, do kavárny nebo se dát do řeči s prodejcem bot či taxikářem. Stejně jako v jiných zemích globálního Jihu, i tady se život odehrává na ulici. I v té nejzapadlejší je často větší ruch než v centru Prahy v pravé poledne.

Neděli jsme strávili doprovázeni dvěma ugandskými průvodci, Hillarym a Raymondem. Společně jsme zašli do jednoho z místních kostelů na tradiční místní mši, nahlédli jsme do základní školy, kde Hillary učí. Jen malý kousek odtud je obří slum, kterému místní říkají Soweto. Podle Hillaryho v něm žije asi milion lidí, kteří každodenní život musí zvládnout často jen s jedním dolarem. Jednoduché příbytky připomínají kůlny zbité z desek a všeho, co je po ruce. V mnoha z nich bydlí i desetičlenné rodiny. Podmínky, ve kterých zde lidé žijí, si většina Evropanů nedokáže vůbec představit. Paradoxem je, že na kopci přímo nad slumem leží nejluxusnější část Kampaly.

Trasa Expedice Uganda.

Naše další kroky směřovaly k největšímu africkému jezeru Lake Victoria. Jako každý den, i v neděli se v místní rybářské vesnici Ggaba konal rybí trh. Mezi úlovky nechyběly ani obří kusy o váze několika desítek kilogramů. Zajímavé bylo, že ryby se neprodávají na váhu, ale cena se dohaduje u každého úlovku zvlášť Všechny naše dosavadní zážitky v nás vzbudily ještě větší chuť poznat co nejvíce z toho, co Uganda nabízí.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!