Neděle 13. června 2021svátek má Antonín 19 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Cestování

Uprostřed letní sezony některá koupaliště shánějí plavčíky

Plavání - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plavání - ilustrační foto | foto: Reuters

PRAHA V polovině července je už letní sezona v Česku v plném proudu, ale některá koupaliště stále shánějí plavčíky nebo jejich pomocníky. Inzerát mají například v pražském Podolí. Podle pracovnice, která tam má na starosti nábor zaměstnanců, mají i jiné bazény personální problémy.

Sehnat nováčky nebývá jednoduché, protože musejí mít certifikát.

Se sháněním plavčíků měli potíže například na koupališti Flošna v Hradci Králové. „V minulosti jsme měli stabilní brigádníky, část z nich byli studenti hradeckých vysokých škol, kteří ale po několika letech dostudovali a letos jsme museli hledat nové,“ řekl vedoucí Flošny Jan Konvalinka. Na Flošně během sezony působí dva plavčíci, v případě vysokého počtu návštěvníků v areálu jejich počet stoupá až na osm.

Na nedostatek plavčíků na trhu práce si stěžovala také mluvčí městské společnosti Sareza Hana Ryšánková. Tato firma v Ostravě provozuje několik letních koupališť i krytých bazénů. Každoročně pro svá střediska potřebuje několik desítek plavčíků. Podle mluvčí se ale plavčíci shánějí velmi obtížně. Mnozí, kteří mají potřebnou kvalifikaci, totiž často odcházejí do ciziny, kde za práci dostanou lépe zaplaceno. Zatímco v regionu si vydělají přibližně do 15 tisíc korun hrubého měsíčně. Společnost má část plavčíků jako stálé zaměstnance, ale využívá rovněž brigádníky.

Že je o práci plavčíků čím dál menší zájem, hlásí také provozovatelé koupališť v Jihomoravském kraji. Například v jednom z největších akvaparků v ČR, v Aqualandu Moravia v Pasohlávkách, chtějí mít ale bezpečnost návštěvníků co nejvíce zabezpečenou, a přes léto, kdy jsou otevřené všechny atrakce, jsou proto na místě i profesionální záchranáři z Integrované záchranné služby Jihomoravského kraje. Sdělil to ředitel Petr Pavlacký. Vzhledem k velikosti provozu a nedostatku plavčíků už vedení akvaparku shání zájemce na další léto po skončení toho předchozího. „Nabízíme jim, když u nás odpracují určitou dobu, že jim kurz proplatíme, také jim nabízíme ubytování během turnusů,“ doplnil Pavlacký.

V Jihočeském kraji většinou dohlíží plavčíci na bezpečnost v areálech letních bazénů. V přírodních lokalitách tato služba většinou chybí a koupání tam je pro návštěvníky na vlastní nebezpečí. V Benešově je podle vedoucího bazénu Jaroslava Hrušky dostatek plavčíků vyškolených akreditovaným střediskem. Na starosti mají také výuku plavání pro děti ze základní a mateřské školy, na kterou je potřeba mít cvičitelský kurz.

Plavčíci musejí úspěšně absolvovat závěrečnou zkoušku v kurzu, který trvá 75 hodin. Nezbytné jsou dobré plavecké dovednosti před jeho začátkem. Představa, co znamená umět plavat, se přitom podle Tomáše Milera z Vodní záchranné služby Českého červeného kříže značně různí. „Člověk musí uplavat 200 metrů souvisle bez známek únavy. Hlásí se i lidé, kteří neumějí základní dovednosti jako třeba dýchat do vody, splývat, zanořit se. Ti pak mají na kurzech velký problém,“ řekl Miler, který je předsedou výcvikového centra vodních záchranářů.

Vedle této organizace kurzy poskytují i soukromé společnosti. Musejí mít pro své kurzy akreditaci ministerstva školství. Profese plavčík je také součástí Národní soustavy kvalifikací, takže je možné skládat zkoušky u subjektů autorizovaných v tomto systému. Požadavky jsou stejné jako u absolventů kurzu, ale není nutné jím projít, pokud člověk získal potřebné dovednosti jiným způsobem, například v zahraničí.

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...