Užijte si Velikonoce s pletením pomlázek

Zámek Loučeň  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zámek Loučeň | foto: www.zamekloucen.cz

Děti mají velikoční prázdniny, vemte je tedy na výlet. Svátky jara budou oslavovat snad na každém hradu a zámku. Program připravil i Velkopopovický pivovar poblíž Prahy. Vyberte si některý z našich tipů. Pokud vás památky a velikonoční tradice nelákají, svezte se s dětmi třeba parním vlakem. Zajímavý program nachystala i brněnská zoo.

Pochod krajinou barona Ringhoffera s pletením pomlázek
23. 4., Velké Popovice, okres Praha-východ, pivovar.kozel.cz

Láká vás jarní sluníčko ven? Vydejte se na příjemnou procházku malebnou krajinou nejen kolem Velkopopovického pivovaru. V sobotu 23. dubna se zde bude konat už šestý ročník pochodu Krajinou barona Ringhoffera. Akce je určena pro pěší i cyklisty, turisté oblečení ve stylu Rakousko-Uherské monarchie, doby barona Ringhoffera, jsou obzvlášť vítáni a mohou se těšit na odměny.

Křest nově narozených kůzlatPochod začíná v 9:30 u železniční stanice v Mirošovicích, kam je možné z Prahy přijet vlakem. Dále se pokračuje do Velkých Popovic, kde se také odehrává hlavní část programu. Můžete si zde prohlédnout pivovar, ochutnat místní pivo nebo klobásky na grilu.

V poledne přijde na řadu velikonoční křest kůzlátek narozených před několika týdny v pivovaru místnímu maskotu, kozlovi Oldovi. O tento zodpovědný úkol se postará Jiří Bernát, vrchní sládek pivovaru Velké Popovice.

Jaké by byly Velikonoce bez pletení pomlázek a barvení kraslic? Na ožívající tradice se můžete těšit před pivovarem a výrobky si následně odnést domů. A kdo ví, možná přijde i sám "baron Ringhoffer"…

Velkopopovický pivovar

Vítání jara a velikonoční oslavy na zámku Potštejn
23. 4., Zámek Potštejn, okres Rychnov nad Kněžnou, www.zamekpotstejn.cz

Jaro je konečně tu a na zámku Potštejn zahajují zámeckou sezónu tradičně. Celé odpoledne se tu budou plést pomlázky, barvit kraslice, péct Jidáše a povídat o českých velikonočních zvycích. Vaše děti si budou moci prohlédnout nově zpřístupněnou hernu "Pohádkov", navštívit velikonočně vyzdobené zámecké komnaty nebo zajít do Bubákova.

Řehtačkový průvod na zámku Loučeň
23. 4., Zámek Loučeň, okres Nymburk, www.zamekloucen.cz

Přivítejte Svátky jara řehtačkovým průvodem. Zámeckým parkem se opět projde v čase po obědě řehtačkový průvod dětí, který cestou k zámeckým dveřím potká několik zajímavých obyvatel zámku a podzámčí, u nichž si jeho malí účastníci vykoledují první odměny. Knížecí pár štědře obdaruje všechny děti zapojené do průvodu. Během velikonoční soboty si návštěvníci připomenou i celou řadu dalších velikonočních zvyků.

Parní lokomotiva - ilustrační foto

Velikonoční jízda parním vlakem
23. 4., 09:55, 10:30, Jindřichův Hradec, www.jhmd.cz

Pokud vás neláká návštěva hradů a zámků, svezte se parním vlakem. Velikonoční jízda startuje v Jindřichově Hradci. Parní vlak vás zaveze do Černovic a zpět. První vlak odjíždí z Jindřichova Hradce v sobotu, 23.4.2011, v 9:55 a zpět přijíždí v 15:00. Druhý velikonoční vlak vypraví ze stejného místa v 10:30

Kuřátka

Velikonoční dílna v brněnské zoo
23. 4. a 25. 4., od 13 do 17 hodin, Brno, www.zoobrno.cz

Návštěvníci budou moci v sobotu v prostorech areálu Dětské zoo nejen zhlédnout, ale i si vyrobit tradičních velikonoční dekorace. Výrobu paličkovaných ozdob pak uvidí v prvním patře restaurace U Tygra, kde zejména malé děti potěší i tradiční symbolyjara - malá kuřátka. Na velikonoční pondělí 25. 4. je připravena dětská soutěžní stezka po areálu zoo, která se uskuteční od 13.00 do 17.00 hod.

Lidovky.cz, gluGabriela Kolinová (Lukáčová), mevMartin Nevyhoštěný

Advantage Consulting, s.r.o.
VÝROBNÍ PLÁNOVAČ JUNIOR

Advantage Consulting, s.r.o.
Pardubický kraj, Kraj Vysočina, Jihomoravský kraj

Najdete na Lidovky.cz