Pondělí 27. března 2023, svátek má Dita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Americe mi nejvíce chybí patka chleba a rohlík s paštikou, říká Češka

Češi v cizině

  5:55aktualizováno  14:55
Do americké Virginii se přestěhovala v 19 letech a začala zde pracovat jako au-pair. Nyní je sama matkou v domácnosti. „V Americe bydlím skoro čtyři roky a každý den mi chybí Česká republika. Ze začátku jsem si to neuvědomovala, ale po pravdě nás zdravotnický a školský systém je opravdu na skvělé úrovni. A hlavně se tu člověk nezadluží už ve 20 letech,“ říká Anna Berová.

Anna Berová foto: Archiv Anny Berové

Lidovky.cz: Vzpomenete si na první dny po přestěhování? Co vám nejvíce ulpělo v paměti?
Přestěhovala jsem se z Litoměřic, tedy malého města, do obrovské Ameriky. První dny jsem trávila v přelidněném New York, než jsem se přemístila do zelené Virginie. Ihned jsem také zaregistrovala jinou mentalitu lidí. Na ulicích všude pospíchají, nosí sebou papírové kelímky s kávou, mají mobily u ucha. V obchodech jsou obrovské tzv. family packs s jídlem, tedy opravdu veliké balení různého jídla od cereálií po hygienické potřeby. Po přemístění do krasného Fairfaxu ve Virginii jsem také zjistila, že tu chybí chodníčky. Pokud se rozhodnete jít na procházku, počítejte s tím, že na předměstí končí chodník po pěti minutách chůze. 

Lidovky.cz: Chcete se do Česka ještě někdy vrátit?
V Americe bydlím skoro čtyři roky a každý den mi chybí Česká republika. Ze začátku jsem si to neuvědomovala, ale po pravdě nás zdravotnický a školský systém je opravdu na skvělé úrovni. A hlavně se tu člověk nezadluží už ve 20 letech. S manželem se o Česku bavíme - že bychom se tam jednou mohli přestěhovat. Ale těžko říct, co bude za pár let. 

Lidovky.cz: Existuje nějaké české jídlo, které vám v cizině chybí? Uvařil jste přátelům v zahraničí nějaké české jídlo? Jak jim chutnalo?
Česká kuchyně mi určitě chybí. Nejvíce asi knedlo vepřo zelo, svíčková a hlavně rohlík s paštikou a patka chleba! Jednou jsem udělala trdelníky pro známé a kamarády. bylo jich asi dvacet, zaprášilo se po nich během hodiny. 

Lidovky.cz: Jaké jsou první asociace, které slýcháváte, když řeknete, že jste z Česka?
Lidé se většinou jen zamyšleně dívají a pak se zeptají jestli je to někde blízko Ruska. Nejčastější otázka je také, jakým jazykem se u nás mluví. Pokud ale řeknu, že jsem bydlela blízko Prahy, tak už vědí. 

Anna Berová s přítelem
Anna Berová

Lidovky.cz: Máte děti? Učíte je česky?
Mám dvouměsíční holčičku. Jsem s ní doma, mluvím na ní česky každý den. Naštěstí příležitost si povídat s rodinou mám. Takže miminko slyší češtinu opravdu denně. 

Češi v cizině

Sledujete rubriku Češi v cizině a zdá se vám, že v seriálu některé země chybí? Jsou to zrovna ty, ve kterých žijete? Ozvěte se nám.

Pokud se s námi chcete podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu cesivcizine@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno a krátce popište místo, kde žijete a důvod, proč jste do zahraničí odjeli. Jako předmět zprávy uveďte "Češi ve světě".

Autor:

Testování: Otestujte Buchtičky se šodó naruby
Testování: Otestujte Buchtičky se šodó naruby

Máte rádi buchtičky se šodó, ale nechcete se pouštět do jejich přípravy? Tak se přihlaste do testování novinky na trhu – buchtiček s vanilkovým...

Mohlo by vás zajímat