Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Berlíně mají muzeum Hasselhoffa, pomáhal strhnout nenáviděnou zeď

Cestování

  5:29
BERLÍN - V podzemí nenápadného berlínského hotelu se ukrývá jediné muzeum herce, zpěváka a producenta Davida Hasselhoffa na světě. Představitel nezapomenutelných seriálových rolí má v srdcích Berlíňanů speciální místo - zpíval jim o svobodě, když padala berlínská zeď.

Takhle si ho všichni pamatují. David Hasselhoff jako Mitch Bouchannon ze seriálu Pobřežní hlídka. foto: NBC

„David Hasselhoff je jediný superhrdina, který skutečně existuje,“ hlásí pyšně v jediném hercově muzeu na světě. Hostí ho ve svých útrobách berlínský hotel The Circus vedle rušného náměstí Rosenthaler Platz ve čtvrti Berlin-Mitte (Berlín střed). Skryté místo povětšinou není v průvodcích ani na turistických mapách, přitom se do něj neplatí vstupné a je pro veřejnost otevřené prakticky nepřetržitě.

David Hasselhoff jako Michael Knight.
David Hasselhoff.

Ve slovníku

Němci mají lidový výraz gehassellhoft, který v překladu znamená něco jako "být opilý jako Hasselhoff". Výraz vznikl poté, co se na internetu objevilo virální video, ve kterém opilý herec jí na koberci hamburgr a jeho dcera ho prosí, aby už nepil.

Podle samotných zaměstnanců hotelu na muzeum návštěvnici narazí spíše náhodou, když jdou hledat záchody. Je to velká škoda, protože jde o opravdu důstojnou oslavou Hasselhoffa, který se kromě legendárních rolí Mitche Bouchannona (Pobřežní hlídka), Michaela Knighta (Knight Rider) a jedné poměrně úsměvné pěvecké kariéry stal i berlínským hrdinou v pravém slova smyslu. 

Pohled do muzea Davida Hasselhoffa.

Podobizna Davida Hasselhoffa na zdi. Jeho podpis je vkusně chráněn skleněnou deskou.

Muzeum mezi své exponáty řadí například originální mužské plavky, ve kterých Hasselhoff natáčel Pobřežní hlídku. Model auta Kita ze seriálu Knight Rider je zase dobový sběratelský model, který dnes stojí malé jmění. Svatyni „Hoffa“, jak se hercovi občas familiárně přezdívá, vévodí jeho obrovská podobizna na zdi a také upřený pohled ze zarámovaného obrazu. Tady svého idola neberou na lehkou váhu. 

Anna Chapmanová, barmanka a kurátorka muzea, spustila na internetu kampaň pro pojmenování ulice, ve které se hotel s muzeem nachází (ulice Weinbergsweg), po Davidu Hasselhoffovi. Ačkoliv to myslí vážně, projekt kvůli menšímu počtu podporovatelů stále působí poněkud recesisticky. 

Mimochodem, v roce 2017 David Hasselhoff svoje muzeum navštívil a podepsal se pod svou podobiznu. Jeho podpis nyní zakrývá skleněná tabule. Pochopitelně proto, aby se takový poklad nepoškodil. 

Hrdina sjednoceného Berlína

Mnoho Berlíňanů má v roce 1989 pád nenáviděné zdi a sjednocení Německa spojeno právě s Davidem Hasselhoffem. Ve večer pádu vystupoval v přímém přenosu německé televize u Braniborské brány a milionům Němců zpíval svou trefně nazvanou píseň Looking for Freedom (Hledání svobody). Není tedy divu, že si lidé ve městě ještě dnes herce velice váží. V muzeu mají přesnou kopii šály se vzorem klavíru, kterou na sobě Hasselhoff v památný večer měl. 

V roce 2013 se herec angažoval i za záchranu takzvané East Side Gallery, nejdelšího neporušeného kousku berlínské zdi, který dnes slouží jako galerie pod otevřeným nebem. „Tento poslední kousek zdi by měl skutečně být nedotknutelný,“ řekl  Hasselhoff na společné tiskové konferenci s představiteli spolku Zachraňte East Side Gallery! „Je důležité, abychom si uchovali tuto vzpomínku,“ prohlásil.

Muzeum Davida Hasselhoffa

The Circus Hotel

Otevřeno denně 24/7, stejně jako samotný hotel

Vstupné zdarma


Rosenthaler Straße 1

10119 Berlin

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště
V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště

Navzdory nepříznivé situaci dnešní doby, otevřelo obchodní centrum Galerie Butovice několik dalších obchodů a rozšířilo svou pestrou nabídku o...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat