A co mají stopaři za úkol? Cílem závodu je cesta na Gibraltar a zpět. aby to nebylo tak jednoduché, nejde jen o rychlost, soutěžící musí cestou splnit ještě několik úkolů. Důležitou součástí jsou zážitky a fotky ze samotného stopování, které budou posádky vkládat na tyto stránky a získávat tak sympatie čtenářů.
Na cestu dlouhou šest tisíc kilometrů mají posádky nejvíce deset dní. Celou trasu musí ujet výhradně stopem - stopovat mohou všechny dopravní prostředky. za jízdu nesmí platit a nesmí využívat svých známých.
Pět úkolů:
|
Dále budou závodníci muset při cestě tam i cestě zpět udělat jednu povinnou 6 hodin dlouhou přestávku na spaní. Čerpání této povinné přestávky musí být oznámeno předem pomocí SMS. Po dojezdu na Gibraltar zde stráví přesně 24 hodin a budou opět vypuštěni na cestu domů. Po celou dobu budou posádky online sledovány GPS lokátorem s tím, že jejich poloha, fotky a cestovatelské zážitky budou průběžně zveřejňovány na stránkách JEDU.cz a veřejnost bude moci pro jednotlivé posádky hlasovat.
Mistrovství ve stopování spustil na webu jedu.cz Pavel Zíka, vášnivý stopař a dobrodruh, který na stránkách vysvětluje proč a jak soutěž vznikla. „Závod vznikl i proto, aby zpopularizoval v 70.- 90. letech tak oblíbený autostop. Samozřejmě jen ten bezpečný, vždycky je potřeba dodržovat určité zásady, jako ostatně při každém stylu cestování. Byl bych rád, kdyby se na silnice vrátili stopaři s baťohy a řidiči, kteří je budou brát. Stopování není jen otázka peněz, ale pro hodně lidí i životní postoj. Jako stopař jsem poznal lidi ve spoustě zemí, vyslechl stovky příběhů a dostal se do zajímavých míst. To se za peníze koupit nedá,“ píše.