Pondělí 11. prosince 2023, svátek má Dana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Jizerských horách obnovili vyhlídku Poustevníkův kámen

Cestování

  6:00
HEJNICE - V Jizerských horách přibyl další turistický cíl. Státní podnik Lesy ČR obnovil nedaleko Hejnic za 300.000 korun skalní vyhlídku Poustevníkův kámen. Informovala o tom mluvčí firmy Eva Jouklová. Vyhlídka na kopci Na chatkách se slavnostně otevře v sobotu, součástí akce je svěcení kříže. Na tomto místě bylo před sto lety lesní divadlo.
Les. Ilustrační foto.

Les. Ilustrační foto. foto: Shutterstock

„Nové jsou kamenné schody a lavičky v lesním divadle a s nimi i kříž, zábradlí a otočný informační panel,“ uvedl lesní správce z Frýdlantu Václav Vacek.

Otočný panel má podobu stromu, obsahuje informace o místě, hejnickém kostele a jsou na něm obrázky zvířat, se kterými se mohou turisté setkat v jizerskohorských lesích. „Projekt jsme financovali z podnikového Programu 2020. Spolupracovali jsme se zástupci Města Hejnice, tamějších spolků i Římskokatolické farnosti Hejnice,“ dodal ředitel Krajského ředitelství Lesů ČR v Liberci Ludvík Řičář.

Turisté se k vyhlídce dostanou po silnici, jež vede z Hejnic od kostela na Ferdinandov. Odbočka na polní cestu ke kopci Na Chatkách je asi po 400 metrech. „Z místa je krásný výhled na Hejnice s dominantou a kulturní památkou kostela,“ uvedla Jouklová. Z vyhlídky je také vidět Smrk, Paličník, Smědavská hora, Frýdlantské cimbuří a Ořešník.

O historii místa se lze více dozvědět na webu spolku Patron, který se věnuje opravám a dokumentaci drobných památek v Jizerských horách. Podle pověsti tu sídlil poustevník Eremita Paul Stelzig z Ludvíkova, který zde postavil kapličku. Vyhlídka se později stala cílem výletů hlavně v první polovině minulého století. Lesní divadlo s kapacitou až 2000 diváků bylo vybudované v letech 1913 až 1914. Hry se tam přestaly hrát před druhou světovou válkou a z divadla se dochovaly jen zbytky. Poblíž vyhlídky je také pomníček, který upomíná na sesuv stěny pískovcového lomu z 12. dubna 1930. O život při něm přišli dva lidé.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!