Pátek 14. května 2021svátek má Bonifác 14 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Cestování

Václav Havel má vlastní lavičku. V kampusu jihočeské univerzity

České Budějovice se staly pátým místem na světě s lavičkou Václava Havla. Lidé... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy České Budějovice se staly pátým místem na světě s lavičkou Václava Havla. Lidé... | foto: ČTK

ČESKÉ BUDĚJOVICE České Budějovice se staly pátým místem na světě s lavičkou Václava Havla. Lidé ji najdou v kampusu Jihočeské univerzity, kde byla dnes slavnostně odhalena. Havlova lavička má sloužit k setkávání a dialogu občanů stejně jako ve Washingtonu, Dublinu, Barceloně či v Praze.

Lavičky někdejšího českého, respektive československého prezidenta by se měly objevit i na dalších známých místech. "Jednáme s univerzitou v Oxfordu a s Bruselem," řekla dnes ČTK ředitelka Knihovny Václava Havla Marta Smolíková. Dodala, že právě Oxford by byl velmi symbolickou lokalitou. "Jde o univerzitu, která se v 80. letech minulého století hodně věnovala české undergroundové a disidentní kultuře," uvedla Smolíková.

Podle ní neexistuje konkrétní počet, kolik laviček Václava Havla by se mělo na světě objevit. "O nějakém přesném limitu jsme nehovořili, ale není naším cílem kdekoliv a za jakýchkoliv podmínek lavičky instalovat. Zajímáme se o místa, která projeví skutečně velký zájem," uvedla.

České Budějovice se staly pátým místem na světě s lavičkou Václava Havla. Lidé...

Dnešního slavnostního aktu v Českých Budějovicích se účastnilo mnoho Havlových přátel. Přijel například předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg, někdejší Havlův kancléř, bývalý ministr vnitra a disident Jan Ruml nebo novinář a spisovatel Karel Hvížďala. Nechyběl ani architekt Bořek Šípek, jenž podobu Havlovy lavičky navrhl.

Podle Schwarzenberga se současná společnost vzdaluje ideálům, které prosazoval Václav Havel. "V řadě případů vítězí ekonomické zájmy nad lidskými právy. A 25 let po listopadovém převratu jsme se od Havlových myšlenek odklonili tak, jako nikdy před tím," uvedl Schwarzenberg.

Projekt se sice nazývá lavička Václava Havla, ale podle Šípka vypadá odpočinkové místo v reálu jinak. "Na lavičku si sednou lidé vedle sebe a hledí do dálky. Tohle jsou spíš dvě křesílka, aby se lidé mohli dívat do očí a vést dialog," uvedl Šípek.

České Budějovice se staly pátým místem na světě s lavičkou Václava Havla. Lidé...

"Jsem šťastný, že to je kampus právě naší Jihočeské univerzity, kde je umístěno další Václav Havel´s Place," uvedl rektor Jihočeské univerzity Libor Grubhoffer, který se aktivně zapojuje do občanského života. Mimo jiné v minulosti třeba podpořil v Českých Budějovicích projekt studentů Komunisté nepatří ke kormidlu. Vystupoval také proti loňským protestním pochodům radikálů na sídliště Máj, kde žije početná komunita Romů.

Lavička Václava Havla je mezi budovou rektorátu a aulou. Tvoří ji dvě křesla spojená kulatým stolem, jehož středem prorůstá lípa. S myšlenkou vybudovat pamětní místo věnované bývalému prezidentovi přišel český velvyslanec v USA Petr Gandalovič. Oslovil Šípka s žádostí, aby vytvořil veřejné umělecké dílo inspirované osobou a demokratickými ideály zesnulého prezidenta Václava Havla.

,

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Věděli jste, že můžete ovlivnit riziko vzniku alergie vašeho děťátka?
Věděli jste, že můžete ovlivnit riziko vzniku alergie vašeho děťátka?

Alergie je nemoc dnešní doby. V České republice je až 25 % alergických dětí a tento počet pořád stoupá. Lze nějak vzniku alergie předejít?