30. dubna 2012 8:00 Lidovky.cz > Cestování > Cestopisy

V Lipně otevřou unikátní stezku korunami stromů

Alej (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alej (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

ČESKÉ BUDĚJOVICE První stezka korunami stromů v Česku bude otevřena na začátku léta ve volnočasovém středisku Activ Park Lipno na vrcholu Kramolína v Lipně nad Vltavou.

Nabídne procházku mezi korunami stromů, výhled na krajinu šumavské přírody s lipenským jezerem a také takzvané didaktické stanice, řekl zástupce investora Filip Pekárek. Stezka korunami stromů Lipno měří 675 metrů a je zakončena čtyřicetimetrovou vyhlídkovou věží. "Unikátní projekt návštěvníkům nabídne i nejdelší suchý tobogán v zemi.

ČTĚTE TAKÉ:


Stezka, respektive lávka, je v celé své délce bezbariérová a přizpůsobena jízdě jak s kočárky, tak i pro vozíčkáře. Bude jedinečným doplněním střediska Activ Park Lipno a ucelí nabídku sportovních, výchovných a zábavných aktivit na Lipně," uvedl Pekárek.

Stezka z dřevěné konstrukce je dlouhá 372 metrů a je zasazena do smíšeného lesa. Za maximálního stoupání dvě až šest procent se návštěvníci dostanou až do čtyřiadvacetimetrové výšky. "Dobrodružnou, a přesto bezpečnou cestu po lávce zajišťuje konstrukce z masivního klíženého dřeva a 75 dřevěných podpěrných sloupů," řekl Pekárek. Součástí stezky jsou naučné didaktické prvky, které návštěvníkům rozšíří znalosti přírody, její ochrany a funkce lesa.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Výstup na první vyhlídkové patro devítihranné věže ve 37 metrech po 303 metrů dlouhé lávce je bezbariérový. Po překonání krátkého schodiště se pak turisté dostanou na nejvyšší bod věže ve 40 metrech. Jejím středem vede tobogán. Zážitek z jízdy na něm umocní skutečnost, že je umístěn ve výšce 24 metrů a je dlouhý 52 metrů. Je vybaven semaforem a provoz na něm budou koordinovat speciálně školení pracovníci. Jezdit se v něm bude na speciálních podložkách, aby se omezila rychlost, dopad bude do měkkého.

Tři hrací stanice

Stezka je na území Lesů ČR a investor a provozovatel Stezka korunami stromů s.r.o. bude podniku platit nájem. K atrakci se turisté dostanou čtyřsedačkovou lanovkou přes skiareál, pro rodiny s dětmi a vozíčkáře bude k dispozici autobus.

Vyhledávači adrenalinových zážitků budou mít k dispozici tři hrací stanice s lanovými překážkami. Základní vstupné bude 150 korun, chystají se různé slevy. Podobná stezka je podle Pekárka v Bavorském lese. Náklady na projekt činí 60 milionů korun bez DPH, společnost na něj nezískala žádnou dotaci.

ČTK, Lidovky.cz