Pondělí 14. června 2021svátek má Roland 22 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Cestování

Veselé růžové. Němci lákají homosexuály na vánoční trhy

Adventní trh zaměřující se na homosexuály ve Frankfurtu nad Mohanem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Adventní trh zaměřující se na homosexuály ve Frankfurtu nad Mohanem. | foto: ČTK

FRANKFURT NAD MOHANEM Vánoční trhy v Norimberku nebo v Drážďanech patří díky své mnohasetleté historii k vyhlášeným nejen v samotném Německu. Vedle těchto tradičních trhů u západních sousedů Česka pomalu zdomácňují jejich obdoby zaměřující se na homosexuály.

Nabízeným zbožím ani atrakcemi se většinou nijak výrazně neliší od klasických adventních trhů a běžně je navštěvují i lidé, kteří se nehlásí k menšinové sexuální orientaci. Jeden viditelný rozdíl se u nich přesto najde - všude je růžová.

Do této barvy se na konci listopadu odělo i náměstí Friedricha Stoltzeho ve Frankfurtu nad Mohanem, který se letos k této nové vlně připojil poprvé.

Nevelké prostranství nedaleko historického centra města ozdobily růžové plastikové vánoční smrčky a do růžova laděné stánky se svařeným vínem, perníkovými srdci nebo pečenými kaštany, jejichž prodavači jsou náležitě barevně sladěni s okolím. Po setmění růžovou atmosféru umocňují růžové reflektory osvětlující náměstí.

Aby nikdo nezůstal na pochybách, visí u pódia, na kterém se konají i hudební a taneční vystoupení specializovaná na sexuální menšiny, duhová vlajka, která je symbolem gayů a lesbiček. "Neznamená to ale, že by nebyli vítáni ostatní. Právě naopak," tvrdí iniciátorka frankfurtského trhu Claudia Bubenheimová. Pochvaluje si přitom dosavadní přijetí této novinky i zájem o ni ze strany obyvatel města. Jen někteří si prý stěžují, že té růžové je trochu moc.

K dostání jsou i Boratovy plavky

"Duhové barvy by se vůbec nehodily k Vánocům," vysvětlila Bubenheimová, proč nezvolila tradiční barvy homosexuálů, ale rozhodla se trh stylizovat do růžova. Kromě klasických německých vánočních pochoutek a vánočních ozdob na něm návštěvníci najdou informace pro komunitu gayů a lesbiček nebo o boji proti nemoci AIDS, na který je možné i přispívat. V Kolíně nad Rýnem je doplňuje třeba stánek se spodním prádlem, na kterém jsou k dostání i výstřední plavky, jež proslavil herec Sacha Baron Cohen v roli Borata.

Právě Kolín nad Rýnem je druhým německým městem, kde má vánoční trh pro homosexuály letos premiéru. "Kolín platí za německé hlavní město gayů a leseb. Podle odhadů je dobrých deset procent obyvatel homosexuálních," zdůvodnila porýnská metropole, proč tento rok rozšířila nabídku předvánočních lákadel i o tuto akci, která má podle organizátorů rovněž nezanedbatelný turistický a komerční potenciál.

DALŠÍ TIPY NA VÁNOČNÍ TRHY:

O něco delší tradici se těší v Hamburku, Berlíně nebo v Mnichově. V metropoli katolického Bavorska se letos koná už poosmé. "Stalo se z ní atraktivní místo setkávání nejenom gay a lesbické scény, ale slaví tu celé sousedské skupiny a často jsou tu k vidění rodiny," líčí mnichovští pořadatelé zaběhlou atrakci, která stejně jako ve Frankfurtu nese název Růžové Vánoce.

"Je to výraz absurdity," bouří se teologové

Ne všichni Němci jsou ale z takového zpestření předvánočního času nadšení. Výhrady mají zejména věřící a konzervativně smýšlející lidé. "Je to výraz absurdity, který je úplně zbytečný. S poselstvím Vánoc to nemá nic společného," kritizoval v diskusním pořadu vánoční trhy pro homosexuály teolog a šéf katolické televize Martin Lohmann. "Připomíná mi to spíš párty na Mallorce než Vánoce," přidala se k němu novinářka a členka vládních křesťanských demokratů (CDU) Birgit Kelleová.

Ve Frankfurtu, který se může pochlubit jednou z nejdelších tradic vánočních trhů v Německu, sahající až do roku 1393, se proti novému přírůstku na seznamu adventních zajímavostí města postavilo pravicové uskupení Svobodní voliči. Nelíbí se mu, proč musejí mít homosexuálové svůj vlastní vánoční trh, když se mohou bez omezení účastnit těch ostatních.

"Je to další příspěvek k přijímání a toleranci (homosexuálů) a těch není nikdy dost," obhajuje pořádání "růžových trhů" známý německý moderátor a gay aktivista Ralph Morgenstern. "A je to zábavná změna," soudí populární mnichovský deník Abendzeitung.

,

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

Advantage Consulting, s.r.o.
STAVBYVEDOUCÍ TZB

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Středočeský kraj, Plzeňský kraj, Karlovarský kraj
nabízený plat: 50 000 - 70 000 Kč