14. prosince 2012 12:00 Lidovky.cz > Cestování > Cestování 5 nej tipů

'V pěkný rejži' aneb Jak jsme domorodcům ničili úrodu

Výlet na rýžoviště | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výlet na rýžoviště | foto: Eliška Sýkorová

Navzdory monzunovému období se vypravujeme na slavnou pláž Om beach poblíž městečka Gokarna. Jdeme tak trochu cestou necestou, stezka se místy ztrácí, zdá se, že jsme sešli z hlavní turistické trasy. Ale to nám vůbec nevadí, ba naopak. Tušíme, že takhle třeba narazíme na nějaké nečekané dobrodružství.

Vida, před námi se rozprostřela zelená plocha a za palmovým hájkem tušíme písčitou plochu a rozbouřené vlny. Že bychom byli v cíli naší odpolední procházky? Konečně zjistíme, jestli je pláž ve tvaru indického písmene óm skutečně tak magickým místem, jak popisuje náš papírový průvodce.

Výlet na rýžoviště
Výlet na rýžoviště

Nejprve ale se zájmem obezřetně pozorujeme terén před námi. Vypadá to, že bychom se mohli dostat "do pěkný rejže", a to doslova. Pečlivě upravená zavodněná políčka ve tvaru obdélníku nemohou být nic jiného než rýžoviště. V jednom z nich stojí po kotníky ve vodě skupinka Indů a sklízí úrodu. Budou se na nás zlobit, když projdeme skrz jejich království? Za pokus snad nic nedáme.

Pohlednice z cest

Pohlednice z cest je nová rubrika serveru Lidovky.cz. Budeme vám v ní přinášet zajímavé postřehy a střípky z našich cest. Ukážeme vám netradiční česká i světová místa. Hlavně ta, která stojí za návštěvu!

A pochlubit se svými zážitky z cest můžete i vy. Vyberte jednu nejlepší fotografii místa, o kterém byste chtěli říci ostatním, napište k ní krátký text (maximálně 1200 znaků) a pošlete nám ji na adresu internet@lidovky.cz

Příspěvky budeme postupně zveřejňovat.

Po několika prvních krocích zouváme zabahněné sandály a snažíme se opatrně našlapovat po hrázce mezi políčky. Zemědělci zvedají své zvědavé zraky, chvíli mžourají a pak začnou vehementně mávat. Jako že máme mazat pryč? Ne, z výrazů ve tvářích, které jsou více než nadšené, čteme, že je zahraniční návštěva velice těší. Pozorujeme, jak jediným ladným pohybem vytrhávají stébla i s kořeny a očišťují je v bahnité vodě od hlíny. Rostlinky se podobají naší trávě ostřici, žádnou rýži nevidíme. Klasy totiž vyrostou až po přesazení.


Pohlednice z cest na větší mapě

Chceme to taky vyzkoušet. Není to ovšem žádná legrace, nedaří se nám dostatečně očistit kořeny a určitě jich i kusy zůstávají v zemi. Ženy se celou dobu halasně smějí, jsme se svýma neohrabanýma evropskýma rukama k popukání. A co teprve ovázat snopek rýže stéblem tak, aby držel pohromadě? Salvy smíchu se stupňují.

Smějeme se také a rádi bychom se takhle smáli ještě dlouho, ale nechceme našim novým přátelům pokazit úrodu, a tak sepjatýma zablácenýma rukama děkujeme za novou zkušenost a loučíme se. Až si příště dáme rýži, nejspíš se neubráníme letmému úsměvu a myšlence na veselé shrbené rolníky, kteří celý život přesazují rostlinky z jednoho obdélníku do druhého.

Eliška Sýkorová

Najdete na Lidovky.cz