Středa 17. července 2024, svátek má Martina
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

V šumavském Srní stanete tváří v tvář vlkům

Cestování

  6:19
SRNÍ - Je to taková malá zoologická zahrada, s jediným zvířecím druhem, ale zato v přirozeném prostředí a v zachované přírodě šumavského národního parku. Vstup do ní je zadarmo a kromě okouzlující podívané se po cestě také něco naučíte. Vlčí stezka nedaleko městečka Srní se svým půvabem jakékoli zoo vymyká.

Zasněžená Šumava (ilustrační foto). foto: Michaela Rozšafná

Po stopách vlků se návštěvníci na Šumavě vydali naposled v roce 1874, kdy byl u Vimperku zastřelen poslední vlk v Čechách. Od té doby se zde životaschopná populace nevytvořila, česká krajina nicméně vlčímu způsobu života nahrává a na Šumavě se šelmy od druhé světové války znovu objevují, byť spíše sporadicky.

Po stopách vlků se návštěvníci na Šumavě vydali naposled v roce 1874, kdy byl u...
Po stopách vlků se návštěvníci na Šumavě vydali naposled v roce 1874, kdy byl u...

Jak taková vlčí smečka vypadá, mohou ale turisté díky Národnímu parku Šumava vidět i v současnosti opět na vlastní oči. Pravda, po situaci, kdy bychom vlkům stanuli tváří v tvář, většina z nás nejspíš netouží... O to intenzivnější je ale zážitek pozorovat vlčí smečku z několikametrové výšky a sledovat jejich přirozené chování mezi svými. Návštěvou vlčího výběhu si turisté zpříjemní výšlapy v krásné přírodě nedaleko malebného Povydří.

Bezbariérová dřevěná lávka rozprostřená nad tříhektarovým vlčím výběhem v údolí skýtá návštěvníkům pohled na tlupu deseti vlků. Samci, samice i mláďata pohromadě, tak jako kdysi v člověkem netknuté krajině...


Pohlednice z cest na větší mapě

K vlčímu výběhu se při cestě do Srní dostanete procházkou po naučné stezce – příznačně „po vlčích stopách“. Dozvíte se na ní zajímavosti o jejich chování, rituálech, životě i další informaci o těchto šelmách. Také samotný začátek stezky je zážitek: přivítá vás na ní budova, na první pohled malebná horská dřevostavba, z dalších vjemů však patrný moderní ekologický dům. Disponuje velkoplošnými obrazovkami nepřetržitě monitorující vlky ve výběhu, informačním centrem se suvenýry i přednáškovým sálem. Tak vzhůru do šumavské vlčí zoo!

Pohlednice z cest

Pohlednice z cest je rubrika serveru Lidovky.cz. Přinášíme v ní zajímavé postřehy a střípky z našich cest. Ukážeme vám netradiční česká i světová místa. Hlavně ta, která stojí za návštěvu!

A pochlubit se svými zážitky z cest můžete i vy. Vyberte jednu nejlepší fotografii místa, o kterém byste chtěli říci ostatním, napište k ní krátký text (maximálně 1200 znaků) a pošlete nám ji na adresu internet@lidovky.cz

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!