130 let
Vykopávky.

Vykopávky. | foto: Lidové noviny

V Turkmenistánu z pouště vyvstává antické město

Cestování
  •   7:00
MARY (TURKMENISTÁN) - Antické město Gonur-Tepe, které bylo po staletí pohřbeno v turkmenské poušti Karakum a objeveno ještě za sovětských časů, nyní pomalu, tak jak postupují vykopávky, odhaluje svá tajemství světu.

Asi sto kilometrů od města Mary, metropole stejnojmenné turkmenské provincie s typicky sovětskou architekturou, svědčí pozůstatky Gonur-Tepe o velkém archeologickém bohatství Turkmenistánu, jedné z nejvíce uzavřených zemí světa.

Jen pohled z letadla může obejmout celou lokalitu, jež se rozkládá na 30 hektarech a podobá se velikému labyrintu obklopenému vysokými zdmi. Dva tisíce let před Kristem bylo v Gonur-Tepe jedno z nejvyspělejších osídlení doby bronzové, jedno z nejzáhadnějších a nejméně známých.

Turkmenistán

Sídliště, kde tehdy zřejmě žily tisíce lidí, leželo v centru sítě měst v deltě řeky Murgab, která pramení v Afghánistánu a Turkmenistánem protéká.

Před více než 60 lety lokalitu zakrytou pískem a křovinami objevil slavný sovětský archeolog Viktor Sarianidi. Ač je mu dnes již čtyřiaosmdesát let, pokračuje v práci stále se stejným zápalem.

"Velmi dobře si vzpomínám, jak jsem byl nadšený prvním setkáním s tímto archeologickým Klondikem. Čekaly nás velké objevy, zrovna pod našima nohama," říká vědec.

Při každém výkopu vyzdvihují archeologové z písku nové předměty vzácné kvality. Tehdejší řemeslníci dokázali odlévat kov, vyrábět stříbrné a zlaté šperky, vyřezávat z kostí a otesávat kámen.

"Letos nám Gonur připravil nové překvapení, překrásnou mozaiku," raduje se archeoložka Naděžda Dubovová. Zdůrazňuje, že nález pochází z dřívějšího období než mozaiky, které nám zanechala řecká a římská civilizace. "Je úžasné, jak tito lidé ovládali vyspělé techniky. Naučili se opracovávat přírodní kámen za vysoké teploty, kdy se s ním snáze pracuje, a zahřívali ho pak znovu až doběla, aby se déle zachoval," vysvětluje.

Merv je na seznamu UNESCO

Další lokalitou regionu svědčící o vyspělé kultuře tehdejších národů je Merv, který leží asi 30 kilometrů od Mary. Sídliště vybudované za perské říše Achaimenovců zpustošili v roce 1221 Mongolové a pak je čekal už jen úpadek. Na rozdíl od Gonur-Tepe však byl Merv objeven ještě za cara, kdy byl Turkmenistán vzdálenou zadní baštou ruské říše. V roce 1999 byla lokalita zanesena na seznam světového dědictví UNESCO.

Dosud zachované mauzoleum sultána Sandžara je se svou kopulí o průměru 17 metrů jedním z jeho hlavních pokladů. Forma kupole byla podle historika Ruslana Muradova vytvořena o 300 let dříve, než s ní přišel v době renesance architekt Filippo Brunelleschi, který navrhl grandiózní kupoli katedrály ve Florencii.

ČTĚTE TAKÉ:

Archeologové zatím jen začínají odhalovat obrovská bohatství regionu, říká historik z muzea v Mary Viktor Turik. "V regionu je 354 archeologických památek a 95 procent z nich ještě nebylo prostudováno," zdůrazňuje.

Problémem však je restaurování a konzervace památek. Turkmenský úřad pro národní dědictví uvažoval o společném projektu s pařížským Louvrem, ale tyto snahy ztroskotaly. "Mnohé významné objevy tak dosud čekají v depozitářích turkmenských muzeí," podotýká jeden turkmenský úředník, který si nepřeje být jmenován.

Autoři: Lidovky.cz, ČTK