Sobota 22. ledna 2022, svátek má Slavomír
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vadí mi otevřený rasismus a xenofobie, přiznává Američan

Slovensko

  7:00
Američan Jason Mashak se do Česka přestěhoval před sedmi lety. Jak sám říká, chtěl se vrátit do Evropy, odkud pochází rodina jeho otce. Na Češích mu vadí pár věcí, nejvíce asi xenofobie a otevřený rasismus, má ale rád český humor a české pivo. Server Lidovky.cz přináší díl seriálu Český šok.

Jason Mashak

Lidovky.cz: Co vás na Česku nejvíc překvapilo při vaší první návštěvě?
Poté, co jsem strávil dva týdny v penzionu, jsem se konečně dostal k realitnímu agentovi, který konečně odpověděl na mé emaily. Sešli jsme se, abychom si promluvili o tom, jaký byt hledám. Druhý den jsem se šel podívat asi na pět bytů, ale hned poté, co jsme si prohlídla dva byty, si realitní agent zapálil cigaretu z marihuany na Karolově náměstí. Prošli kolem dvě staré dámy, policie...ale nikdo si tohle nevšiml. Stát se tohle v Americe, okamžitě by vás zatkli a šel byste do vězení v mnoha státech. Místo prohlídky bytů jsme skončili v jamajském baru a pak v čajovně. Majitel čajovny věděl o prázdném bytu a já se do něj nastěhoval. Všechno funguje.

Lidovky.cz: Kdy jste se rozhodl, že tu chcete zůstat nastálo? Co vás k tomu vedlo?
Viz má první odpověď. Svoboda tady není jen prázdným slibem.

Lidovky.cz: Co vám na Češích nejvíc vadí?
Udělal jsem si krátký seznam (o Američanech mám delší).

 • vyšší úroveň xenofobie než jsem čekal a do očí bijící rasismus
 • paranoia, co se týče otevřených okýnek v autobuse, a to i když je venku přes třicet stupňů
 • víra v "americký sen", to je jen fantastická propaganda
 • označování architektury ze 70. a 80. let jako komunistické, přestože taková je všude na světě
 • obviňování Romů nebo Rusů z problémů kolem. To samé se dělo už před sto lety, což dokazují i Kafkovy knihy
 • málo komunikace

Lidovky.cz: Chodil jste někdy s Češkou, jaké podle vás jsou?
Jsem ve velmi vážném vztahu se Slovenkou.

Lidovky.cz: Je nějaký rozdíl v tom, jak se Češi chovají k sobě navzájem, ke starým lidem, dětem, než jak je zvykem ve vaší zemi? Jsou Češi slušní?
Největší rozdíl, kterého jsem si všiml je, inverze materialismu. Tendence krást hmotný majetek je snad národním sportem. Ale maminky mohou nechat v klidu své dítě před obchodem zatímco jsou uvnitř. V Americe je to tak, že se často stane, že na policejní stanici lidé přinesou peněženku plnou peněz, ale venku se ztrácí děti. Dívky tady mohou cestovat, v Americe jich mnoho končí znásilněných. Evropa mi připadá jako mnohem zdravější místo k životu. Pokud jde o zdvořilosti, připadá mi legrační, že zde na sebe lidé mohou být nepřijení a vykat si při tom. Připomíná mi to Shakespeara. Líbí se mi, jak lidé chodí s dětmi na procházky a dodržují při tom to pomalé dětské tempo. V USA je obvykle každý hrozně ve spěchu.

Kdo je Jason Mashak?

Američan jason Mashak se do Česka přestěhoval v roce 2006. Pracuje jako copywriter a textař a zpracovává marketingová data pro anglofonní země. Je mu 40 let, je ženatý a s manželkou má dvě malé dcery. Pochází z Michiganu v USA. A proč se do Česka přestěhoval? Ve svých 33 letech si uvědomil, že americký sen je iluze a vrátil se do míst, odkud pochází rodina jeho otce.

Lidovky.cz: Co si myslíte o českém humoru? Libí se vám? Je hodně odlišný od toho, na který jste zvyklý?
Mám rád drsný humor, pravděpodobně proto, že tátova rodina pocházela z Evropy (Polsko, Česko, Slovensko, Ukrajina). Před sto lety, když ještě existovalo Rakousko-Uhersko. Humor se rychle nezmění. Četl jsem Haškova Dobrého vojáka Švejka a hodně mi připomíná také francouzský styl humoru. Lze říci, že styl humoru zde a v Americe je velice odlišný. Zde jsou vtipy o matce kamaráda nebo jeho sestře nepřijatelné, zatímco v Americe jsou hodně populární. Rodina je zde stále velmi vážná věc, jako v mnoha jiných zemích světa.

Lidovky.cz: Zajímáte se o českou historii? Je v ní něco, co vás zaujalo?
Mám rád hlavně slovanskou historii,ale české dějiny také. Je nezbytné znát celý příběh. Dívčí hrady, slovanské barbary, migraci, panslavismus, neúspěšné pokusy o realizaci Marxových myšlenek. Před sto lety navíc, byli přistěhovalci v Americe špatně léčeni - kvůli pseudovědě eugenice. To je také velmi zajímavé.

Lidovky.cz: Pijete pivo? Jak vám chutná česká kuchyně?
Mám rád české pivo. Máte to nejlepší plzeňské pivo na světě. Ale je těžké najít dobré černé pivo. Češi konzumují více piva něž jakýkoli jiný národ, ale je to číslo reálné? Turisté zde vypijí také spousta piva a jak se tato čísla vyčlení ze statistiky? Co se týče kuchyně - jsem vegetarián a během prvních pár měsíců v Česku jsem jedl hlavně smažák a hranolky než jsem se naučil frázi "Máte bezmasé jídlo?"

Lidovky.cz: Myslíte si, že už zůstanete?
V Česku žiji sedm let a poslední tři roky mám dobrou práci u firmy AVAST Software, ale moje žena a já bychom chtěli děti vychovávat ve frankofonní zemi. Děti mají dobrý základ slovenštiny a americké angličtiny, takže by bylo hezké, kdyby se mohly přirozeně učit ještě třetí jazyk. Jsem velmi rád, že mají základ ze slovenských a českých škol. Nebude jim pak dělat problémy naučit se jiné slovanské jazyky.

Český šok

Jak se žije cizincům v Česku? Jsou tu spokojení, nebo jim u nás něco chybí?

Cizinci žijící v Česku mluví o naší zemi ve speciálu serveru Lidovky.cz: Český šok

Pokud k nim patříte i vy a chcete se s námi podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu internet@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno, národnost, proč jste do Česka přišel a připojte svoji fotografii. Jako předmět zprávy uveďte "Český šok".

Lidovky.cz: Zajímáte se o českou politiku? Jaký na ni máte názor?
Líbí se mi, že je tady korupce nejméně transparentní. Politici jsou zkorumpovaní a ví se o tom. V Americe se utratí stovky milionů za PR kampaně, které pomáhají přebudovat "pravdu" tak, že lidé ani nevěří, že korupce je možná. Každý, kdo poukazuje na korupci je označen jako konspirační teoretik. Bohužel je to velice efektivní. A hodně lidí věří více této fikci než pravdě. Mnohem více než o politiku se zajímám o české umění, literaturu, hudbu a divadlo. Znám některé skvělé hudebníky a měl jsme možnost s nimi spolupracovat. Díky tomu pak člověk na politiku může zapomenout.

Lidovky.cz: Učíte se češtinu? Je pro vás v Česku její znalost nezbytná?
Učím se pasivně a velice pomalu. Moje práce je zaměřena na angličtinu, kterou k práci potřebuji a naše společnost má zaměstnance různých národností jen tady na centrále v Praze. Určitě by bylo mnohem snazší, kdybych česky uměl, už kvůli úřadům.

Lidovky.cz: Po čem se vám v Česku nejvíce stýská? Co má vaše země výjimečného?
Myslím si, že je zde spousta věcí z Ameriky již dávno. Z části jsem z USA odešel, abych se dostal pryč od náboženství a konzumu, ale nyní se zdá, že Česko obchoduje s Ruskem a vše je relativní. Je výhodné mít na pultech 16 druhů jablek? Nejde jen o to jestli chci červené, zelené, nebo žluté?

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště
V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště

Navzdory nepříznivé situaci dnešní doby, otevřelo obchodní centrum Galerie Butovice několik dalších obchodů a rozšířilo svou pestrou nabídku o...

Právě čtete

   Mohlo by vás zajímat