1. března 2010 14:38 Lidovky.cz > Cestování > Cestování na lyžích

Val di Fiemme neboli italské malé Norsko je rájem lyžařů

Val di Fieme - ráj všech lyžařů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Val di Fieme - ráj všech lyžařů. | foto: Profimedia

To krásné údolí pod hradbou Dolomitů se jmenuje Val di Fiemme, ale říká se mu malé Norsko. Nejen proto, že je to ráj všech lyžařů. I smrky, z jejichž dřeva Stradivari stvořil violu Medici, tu voní jako ve Skandinávii.

Jazz na lyžích

Posezení u kukuřičné kaše polenty, těstovin, zvěřinového guláše, červeného vína či bombardina (horského italského likéru se šlehačkou) lyžařům zpříjemní jako každý rok živá hudba. Od 13. do 20. března se na různých místech Val di Fiemme – v klubech, restauracích, ale i přímo na sjezdovkách – odehraje již třináctý ročník jazzového festivalu Dolomiti Ski Jazz. Kteří muzikanti budou ke slyšení, se dozvíte na www.dolomitiskijazz.com.

Val di Fieme.

Na běžkách až na Alpe Cermis


Na 400 kilometrů tratí pro běžkaře nabízí zimní střediska v údolí. Chcete si zahrát na Lukáše Bauera? Klidně. Z Lago di Tesero, kde každoročně končí Tour de Ski, vede stopa až do Cavalese pod sjezdovku 2 Alpe Cermis. Právě tudy pravidelně šplhají v lednu nejlepší lyžaři světa. Atrakce pro diváky, ale hlavně sponzory. Žádný jiný přenos z běžeckého lyžování nemá v zimě větší sledovanost. Kdo chce, může si zkusit...

Val di Fieme.

Začátky mohou být složité

Oblast Trentino má dvě oficiální tváře: vedle amerického sjezdaře Bodeho Millera také Kateřinu Neumannovou. Pro českou lyžařku, doma mnohými kvůli dluhům po libereckém MS proklínanou, mají v Itálii mnozí nejen velké sympatie, ale také pochopení. "Když jsme ve Val di Fiemme pořádali 3 v roce 1991 první mistrovství světa, prodělali jsme podobně jako Liberec," tvrdí Pietro de Godenz , šéf lyžařského střediska Latemar. "Jenže k nám pak začalo jezdit mnohem víc turistů. Za tři roky Val di Fiemme přivítá již třetí šampionát v průběhu 12 let. Měl by naší oblasti přinést zisk 20 milionů eur."

Latemar.

Žádný vlek, jen lanovky

Latemar, jedno z nejmodernějších středisek v Itálii, spojující Pampeago, Obereggen a Predazzo, má jednu zvláštnost. Není tu ani jedna poma či kotva, k 50 kilometrům sjezdovek vás doveze 18 moderních 4 lanovek. K dispozici jsou černé tratě pro odvážné, spousta červených, ale i modrých pro začátečníky. Nejvíc sem jezdí Němců, Poláků a Čechů. Areál letos – stejně jako loni – připravil pro lyžaře další novou sjezdovku. Zajímavé slevy čekají na rodiny, v březnu mají děti do osmi let vše zdarma, do 12 let pak platí polovinu.

Advantage Consulting, s.r.o.
SERVISNÍ TECHNIK - ELEKTRO JUNIOR

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 20 000 - 25 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz