Pondělí 4. prosince 2023, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Cestování

Ježíškovo město a vánoční stezka v korunách. Kam za adventní atmosférou do Horního Rakouska?

Linecké náměstí s řemeslnými trhy a delikatesami. foto: Linz Tourismus - Johann Steininger

Do Horního Rakouska se jezdí ponejvíce za lyžováním. Díky tomu, že mnoho středisek leží jen nedaleko českých hranic, se tam lze vypravit třeba jen „na otočku“ na jeden den.
  10:00

Zimní sezona se na rakouských svazích právě rozbíhá a provozovatelé očekávají, že navzdory zdražování bude po dvou letech pandemických restrikcí zájem ze strany českých milovníků sjezdovek i běžeckých stop vysoký. Ještě před svátky ale můžete načerpat sváteční atmosféru třeba na adventních. Kam se vypravit? Přinášíme pět tipů.

Odpočívat můžete v termálních lázních v Bad Schallerbachu nebo v Bad Ischlu (na snímku)

Advent v Ježíškově městě Steyru

Romantické městečko Steyr se každoročně během adventu proměňuje v Christkindlstadt, tedy Ježíškovo město. V okolí poutního místa Christkindl se světoznámou poštou Ježíškovi, jež je obdobou naší pošty na Božím Daru, budou k vidění betlémy, navštívit lze 1. rakouské vánoční muzeum se zážitkovým vláčkem, případně se projet parním vlakem Steyrtalbahn. Na idylickém adventním trhu mohou návštěvníci ochutnávat kulinářské pochoutky a zaposlouchat se do tónů adventní dechovky, která vystupuje na balkonu radnice na náměstí. Více informací najdete ZDE.

Ježíškovy trhy v Linci

Hlavní náměstí hornorakouské metropole se do slavnostního zahalilo už 19. listopadu. Pro návštěvníky jsou připraveny řemeslné trhy, hudební program, před lineckým dómem Panny Marie je poprvé k vidění výstava Advent am Dom. Druhý velký vánoční trh je u parku Volksgarten s občerstvením, kolotoči a pohádkovými postavičkami. Z hlavního náměstí tam jezdí Linz City Express. Více informací najdete ZDE.

Sváteční Solná komora

Císařské město Bad Ischl se pyšní jedním z nejromantičtějších adventních trhů. Prodejce s řemeslnými výrobky naleznete v historické Trinkhalle. Tam je otevřeno pouze do 18.12, poté se stánky s delikatesami a tradičními lahůdkami přesouvají na venkovní prostranství.

Neopakovatelnou atmosféru má také jezero Wolfgangsee; ve stejnojmenné slavnostně vyzdobené vesnici zajeďte ke kostelu sv. Wolfanga, odkud nejlépe uvidíte na jezero, na kterém pluje šestnáct metrů vysoká lucerna. Také Mondsee již mnoho let okouzluje návštěvníky adventním trhem před bazilikou sv. Michala a tradičním vánočním trhem v křížové chodbě bývalého kláštera Mondsee. Předvánoční atmosféru s tradičními zvyky udržují i vesnice kolem Fuschlského jezera. Více informací najdete ZDE.

Lesní Vánoce u stezky korunami stromů v Kopfingu

Kdo raději vyhledává vánoční atmosféru v přírodě, pak se může vypravit do zasněženého srdce lesa Sauwald v hornorakouském regionu Innenviertel. Mezi vzrostlými stromy jsou umístěny stylové prodejní stánky zahalené do tisíců světel. Za zvuků sváteční hudby a vůně pečených jablek můžete vybírat rukodělné výrobky od sedmdesáti vystavovatelů. Více informací najdete ZDE.

Z tropů na brusle

V Horním Rakousku i uprostřed zimy můžete udělat něco pro své zdraví a využít sílu tamních termálních sirných pramenů. Zastavte se v lázních v Bad Schallerbachu (popřípadě v Bad Ischlu). Kromě bazénů s různě teplou vodou, pláží a masážními proudy zde naleznete i saunovou vesnici Auzeit se čtyřicítkou saun. V Bad Schallerbachu naleznete také venkovní kluziště. Více informací najdete ZDE.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!