8. června 2012 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Cestopisy

Varšava: nejen Euro 2012. Kam se také podívat?

Varšava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Varšava | foto: Shutterstock

Jedno ze dvou center červnového mistrovství Evropy ve fotbale je překvapivě hezké, pohostinné, a především na jaře a v létě příjemné místo, kam stojí za to si zajet, i když zrovna nebudete mít lístky na některý ze zápasů Eura.

Obnovená Staruvka

Je to jeden z polských zázraků. Staré a Nové Město byly po válce rekonstruovány z trosek do podoby, která v mnohém předčí předválečný originál, což bylo oceněno titulem UNESCO. Procházka kolem hradeb nebo posezení u piva na Hlavním náměstí či v některé z kaváren vzdušnějšího Nového Města je zvláště v pozdním jaru okouzlující. Za návštěvu stojí i Královský zámek, jehož pečlivá rekonstrukce trvala až do 70. let, nebo katedrála sv. Jana s "učebnicí polské historie", náhrobky velkých Poláků,

Národní stadion kousek od Prahy

Nový Národní stadion pro 56 tisíc diváků, kde se bude hrát i semifinále mistrovství, leží na druhé straně řeky s názvem Praga, což není nic jiného než polsky Praha. Kolem stadionu, který byl ještě před pár lety místem největšího tržiště ve Varšavě, se dodělává nový park. Slabinou Varšavy je však doprava, na "pražské" straně města především. Jedna linka metra vede od severu na jih, tramvají a autobusů je tu pomálu. Naštěstí lze využít poměrně levných taxíků, použít se dá i vlak z nádraží Warszawa Centralna.

Stadion pro fotbalové Euro 2012 ve Varšavě

Stadion pro fotbalové Euro 2012 ve Varšavě

Na Královské cestě se neztratíte

Většina Varšavy není krásná, tvoří ji převážně poválečná sídliště, ale pokud chcete poznat její nejhezčí část, stačí vám na to jedna pěkná, tři kilometry dlouhá procházka ze Starého Města po Královské cestě. Plán téhle cesty najdete už u Královského paláce, a protože se Varšava o své turisty dobře stará, jsou informační tabule po celé délce trasy. Vede po nádherné nákupní ulici Nový svět (Nowy Swiat), která je pěší zónou, v okolí najdete královské parky, zámek Belveder i další královský zámek ve Wilanowě.

Varšavský park Lazienky se svým Palácem na vodě stojí za návštěvu.

Varšavský park Lazienky se svým Palácem na vodě stojí za návštěvu.

Do parku Lazienky na Chopina

Varšava je velmi kulturní město, které předčí v mnoha ohledech Prahu. Výjimečné je například Muzeum varšavského povstání v nové části města, do varšavských klubů se chodí na kvalitní jazz a do královského parku Lazienky míří tisíce lidí na proslavené koncerty Chopina. Varšavské parky, především Lazienky, ale i park kolem zámku Wilanow, stojí rozhodně za návštěvu. Lazienky se svým Palácem na vodě a dalšími stavbami představují vlastně další královské sídlo dostupné pohodlně z centra města.

Najdete na Lidovky.cz