Středa 21. dubna 2021svátek má Alexandra 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Cestování

Vážně doma o Vánocích zabíjíte kapry? lituje ryby Ázerbájdžánka

Ázerbájdžánská studentka Diana Shirinová slaví Vánoce v Praze. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ázerbájdžánská studentka Diana Shirinová slaví Vánoce v Praze. | foto: Lidovky.cz

PRAHA Podle dvacetileté Ázerbájdžánky Diany Shirinové berou Češi Vánoce někdy moc vážně. To ale rozhodně nehodnotí jako mínus. Vánoce dříve znala jen z amerických filmů, ty české jsou podle ní trochu jiné a těší se na dárky pod stromečkem od Ježíška. Jen kaprů, kteří skončí na štědrovečerní večeři je jí trochu líto.

Lidovky.cz: Jaké české vánoční zvyky se vám nejvíce líbí?
V mé zemi se Vánoce neslaví, tak mi přijde úžasné, že v Čechách nosí pod stromeček dárky Ježíšek. V Ázerbájdžánu jsem Vánoce slavila jen jako dítě. Jinak slavíme pouze Nový rok. Ten má úplně jiné zvyky. Slavit Vánoce v Česku je tak pro mě, jako návrat do dětství. Další české vánoční tradice jsem zatím ještě neviděla, ale myslím, že budou stejně krásné.

Kdo je Diana Shirinová?

Dvacetiletá Diana Shirinová pochází z Ázerbájdžánu. Do České republiky přijela studovat a naučit se jazyk. V Praze žije od roku 2011 a chodí prvním ročníkem na Univerzitu Jana Amose Komenského. Před tím studovala češtinu na jazykových kurzech.

Lidovky.cz: Jak na vás působí předvánoční atmosféra?
Jsem v Praze už více jak dva roky, a již tehdy na mě Vánoce působily moc příjemně. Zpočátku to sice bylo lehce nezvyklé, ale předvánoční atmosféra je moc důležitou součástí svátků.

Lidovky.cz: Co vás na Vánocích nejvíce překvapilo?
Přijde mě, že Češi berou Vánoce někdy moc vážně, ale i v tom může být jejich plus. Lidé k sobě nejsou lhostejní. Připravují se na oslavy a snaží se být se svou rodinou a blízkými lidmi, se kterými je jim dobře.

Lidovky.cz: Jak se koukáte na tradiční zabíjení kaprů?
Moje učitelka českého jazyka mi říkala, že si o Vánocích vždy koupí kapra a dají ho doma do vany. On tam pak plave, děti si na něj zvyknou a pak se náhle objeví při štedrovečerní večeři upečený na stole. Nevím jestli to je pravda. Pokud ano, je mi těch kaprů líto, i když jsou to jen ryby.

Český šok

Jak se žije cizincům v Česku? Jsou tu spokojení, nebo jim u nás něco chybí?

Cizinci žijící v Česku mluví o naší zemi ve speciálu serveru Lidovky.cz: Český šok

Cizinci žijící v Česku mluví o naší zemi ve speciálu serveru Lidovky.cz: Český šok

Pokud k nim patříte i vy a chcete se s námi podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu internet@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno, národnost, proč jste do Česka přišel a připojte svoji fotografii. Jako předmět zprávy uveďte "Český šok".

Lidovky.cz: Máte doma nějakou vánoční výzdobu?
Pokoj jsem si vyzdobila vánoční tapetou. S mou ruskou spolubydlící jsem si také pořídila červený vánoční řetěz a ještě si chci koupit taková ta vánoční světýlka na stromeček.

Lidovky.cz: Tušila jste před příjezdem do Česka, jak Vánoce vypadají? Splnily vaše očekávání?
Dříve jsem viděla Vánoce jen v amerických filmech, jako je Sám doma a podobně. Vánoce v Česku na mě působí trochu jinak. Před příjezdem do Čech jsem od nich nic neočekávala, ale svátky mě velice příjemně překvapily a překvapují stále.

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...