Pátek 18. června 2021svátek má Milan 15 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Cestování

Ve Švédsku mi chybí mák a hrubá mouka, říká Češka

Lenka Granath | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lenka Granath | foto: Archiv Lenky Granath

Lenka Granath se do Švédska přestěhovala před osmi lety. Předtím žila také v Holandsku, Německu či Francii. „Žádné odpadky na ulicích, pohoda, všude čisto. Švédi dbají na životní prostředí. To je vidět na přírodních rezervacích - připravená ohniště, nasekané dřevo, toalety čisté. Provoz na silnicích je klidný. Netvrdím, že jsou Švédi dokonalí, ale je vidět, že nežili v komunismu,“ říká.

Lidovky.cz: Vzpomenete si na první dny po přestěhování? Co vám nejvíce ulpělo v paměti?
Na první dny ve Švédsku si vzpomínám moc dobře. Přestěhovala jsem se sem koncem roku 2007. Když opadla euforie a rozkoukala jsem se, tak mě zarazilo počasí. Přišlo mi, že se vůbec nerozednilo, celý den bylo šero. Musela jsem dlouho přemýšlet, kdy naposledy svítilo sluníčko. Kladla jsem si otázku, jak dlouho to ještě bude trvat. První zima byla nejtěžším obdobím. Doslova nekončící zima. Pro představu, tento rok svítilo 5 hodin v listopadu. Vím, že jsem neustále chodila za manželem a zhasínala, přišlo mi zbytečné svítit v pokoji, když tam nejsem,, ale po pár týdnech ve Švédsku, jsem se naučila mít rozsvíceno stále. Dnes vím, že je prostě důležité chodit ven - a to za každého počasí. Byla jsem Švédskem překvapená. Žádné odpadky na ulicích, pohoda, všude čisto. Švédi dbají na životní prostředí. To je vidět na přírodních rezervacích - připravená ohniště, nasekané dřevo, toalety čisté. Provoz na silnicích je klidný. Netvrdím, že jsou Švédi dokonalí, ale je vidět, že nežili v komunismu. Lidé jsou otevřenější a vstřícnější. A životní úroveň je vysoká.

Kdo je Lenka Granath?

Lenka Granath se narodila v Jindřichově Hradci. V roce 1996 odjela jako au-pair do Německa. Za rok plánovala návrat do Česka, ale nikdy tak neučinila. Německo odstartovalo její cestovatelskou kariéru. Přestěhovala se do Amsterodamu, žila v Londýně a pracovala ve Florencii. Po pěti letech se vrátila do Prahy a chtěla začít znovu, ale vlastně ji moc neznala. Poté odjela do Švédska, kde žije s manželem Tomášem a vychovávají zde dva syny.

Lidovky.cz: S čím jste v cizině narazili? Je nějaký český zvyk, který byl pro okolí krajně nezvyklý?
Přestože jsme v Evropě, rozdílů v mentalitě najdete hodně. Třeba když jdete k lékaři, musíte se předem, vždy objednat, prodiskutovat obtíže a zdravotní sestra určí jestli je situace tak vážná, že stojí za schůzku s lékařem. Většinou zní odpověď tak, že není. (“Vydržte ještě do zítra či přes víkend.“). Musím přiznat, že mě to irituje. Švédi jsou uzavřenější národ. Dalším rozdílem je pohled na výchovu dětí. V žádném případě nesmíte děti bít a křičet na ně. Oni s dětmi diskutují. O rodičovskou dovolenou se dělí oba partneři. Žena bývá v domácnosti  půl roku nebo rok, poté nastupuje muž, ten bývá doma další půlrok. Švédské ženy jsou emancipované. Starost o rodinu bývá rozdělena.

Lidovky.cz: Chcete se do Česka ještě někdy vrátit?
Do Česka jezdíme pravidelně. Manžel létá do Prahy i pracovně. občas s ním letí starší syn, který tráví čas s babičkou. O přestěhování do Česka ale neuvažujeme. Žiji v zahraničí přes 12 let. Díky technice máme možnost se s rodinou spojit kdykoli. Česko mám ráda, vyrostla jsem tam. Mám tam rodiče, přátele. Je to můj domov, ale domov mám i ve Švédsku. Vždyť je krásné mít se kam vrátit a vědět, že jsou tam lidé, kteří se na vás těší. 

Lidovky.cz: Existuje nějaké české jídlo, které vám v cizině chybí? Uvařil jste přátelům v zahraničí nějaké české jídlo? Jak jim chutnalo?
České jídlo mi nechybí. Spíše nějaké potraviny jako je mák, tvaroh, pudinky, dětské piškoty, hrubá mouka, rum. Chuť a kvalita potravin je tady mnohem lepší. Švédi nejí tučné maso, jí převážně ryby a zeleninu. Preferují ekologické potraviny. Jsou dražší, ale kvalitnější. Občas doma uvařím guláš nebo řízky s bramborovým salátem. Děti milují nudle s mákem.

Lidovky.cz: Máte děti? Učíte je česky? 
Máme dva syny. Nejdříve jsme s nimi mluvili pouze anglicky. Teď už umím dobře švédsky, chceme na děti mluvit doma stejným jazykem. William chodí do Waldorfské školky, kam za ním dochází každých 14 dní jedna starší Češka, která ho vyučuje. Na hodiny výuky mateřského jazyka má každý přistěhovalec nárok zadarmo. Druhý syn Karel ještě moc nemluví, jeho první slovo bylo auto. Dalším kandidátem na výuku češtiny bude manžel.

Češi v cizině

Sledujete rubriku Češi v cizině a zdá se vám, že v seriálu některé země chybí? Jsou to zrovna ty, ve kterých žijete? Ozvěte se nám.

Pokud se s námi chcete podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu cesivcizine@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno a krátce popište místo, kde žijete a důvod, proč jste do zahraničí odjeli. Jako předmět zprávy uveďte "Češi ve světě".

Lidovky.cz: Jaké jsou první asociace, které slýcháváte, když řeknete, že jste z Česka?
Musím říci, že jsem se snad nikdy nesetkala s negativní reakcí. Většina lidí se usmívá a říká, že byli v Praze, nebo se na cestu chystají. Libují si v nízkých cenách - jednak v restauracích a také za noclehy v hotelech. Cena piva ve Švédsku? Za Staropramen dáte až 250 českých korun. Ve Švédsku je prohibice, alkohol koupíte jen v určitých obchodech. Pivo se dá koupit v normálním supermarketu. Na silnicích potkáte škodovky a téměř každý zná Václava Havla či Franze Kafku. 

Lidovky.cz: Sledujete tamní politiku? Liší se politická kultura od té naší?
Politiku sleduji jen okrajově. Poslední volby do parlamentu byly v říjnu. V osmi posledních byli ve vedení konzervativní strany Alliance. Ministr Fredrik Reinfeld odešel ze svého postu po posledních prohraných volbách. Sociální demokraté vyhráli říjnové volby s velkou převahou. Další volby budou v březnu, strany se nemohou dohodnout o rozpočtu. Dalším velkým tématem jsou lidé žádající o azyl. Po Německu je Švédsko druhým státem s největším počtem přistěhovalců z Afghánistánu, Somálska a Sýrie.

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

TESTOVÁNÍ: Získejte jeden z 80 lahodných balíčků NATURNES BIO
TESTOVÁNÍ: Získejte jeden z 80 lahodných balíčků NATURNES BIO

Rozdáváme lahodné balíčky prémiových dětských příkrmů NaturNes BIO. Jsou plné dobrot z kvalitních surovin z?ekologického zemědělství, které se...