25. září 2011 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Cestování 5 nej tipů

Ve Vídni na 'preso' zapomeňte. Kam zajít?

V Café Sperl z roku 1880 vytvářejí thonetky, mramorové stoly a skleněné lustry nadčasové elegantní prostředí, které si oblíbili milovníci opery k naladění na představení v blízkém Theater an der Wien. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Café Sperl z roku 1880 vytvářejí thonetky, mramorové stoly a skleněné lustry nadčasové elegantní prostředí, které si oblíbili milovníci opery k naladění na představení v blízkém Theater an der Wien. | foto: ČTK / Profimedia.cz

Kavárnu lze definovat různě. Jako místo, kde člověk může být sám mezi lidmi. Anebo nebýt už doma, a přesto ještě ne na čerstvém vzduchu. Nahlédněme do míst specifické středoevropské kavárenské kultury.

Káva se tu pije od konce 17. století

V opravdové kavárně můžete hodiny číst, setkávat se, psát, pozorovat okolí. Ač jich ve Vídni už není tolik jako dřív (v roce 1938 jich tu bylo téměř 1300, dnes se počítají na stovky), kávová tradice je tu stále přítomná a viditelná. Začala někdy koncem 17. století – první kavárenská licence se datuje rokem 1686. Až po prohlídce města usednete v kavárně, připomeňte si to; pobyt v ní neslouží jen k doplnění organismu kofeinem. Je to společenská událost, ať jste občasný návštěvník, anebo kavárenský povaleč.

Kavárenská tradice ve Vídni začala někdy koncem 17. století (ilustrační foto)

Kavárenská tradice ve Vídni začala někdy koncem 17. století (ilustrační foto)

PRŮVODCE VELKOMĚSTY

Vídeňský fenomén Kaffeehaus

Tady nejsou běžná "café". Kaffeehaus otvírá brzy ráno a zavírá kolem půlnoci, často i později. Pro hostymá množství novin a časopisů, domácích i zahraničních. Pouhou kávu (Kaffee) si objednává jen neznalec. Druhů kávy i jejích názvů je ve Vídni nepřeberné množství. Česko-slovenskému patvaru "preso" tu ale zcela jistě nebudou rozumět. Jako turista ještě vystačíte s pojmem espreso nebo moka, jasný import je cappuccino nebo laté. Mezi moučníky je favoritem závin (Strudel), jablečný, tvarohový.

Mezi moučníky je favoritem závin (Strudel), jablečný, tvarohový.

Chcete Vídeň?

Objednejte si Einspänner Základ je černá káva Mokka, může být malá Kleiner, či velká Großer. S trochou mléka se jí říká hnědá Brauner, s méně mlékem je Kapuziner, s brandy pak Mokka gespritzt. Moka nastavené horkou vodou je Verlängerter, se šlehačkou je Einspänner – to je nápoj, kterému my říkáme "vídeňská káva". Podobná s našlehanou mléčnou pěnou je Melange; se žloutkem Kaisermelange. Pharisäer (farizej) je káva s rumem, kakaem, šlehačkou a skořicí. Türkischer je káva v džezvě.

Chcete Vídeň? Objednejte si Einspänner

Kterou kavárnu neminout

Ty nejznámější jsou v centru. Magnetem pro turisty je Hawelka v Dorothäergasse, rodinný podnik s téměř stoletým seniorem firmy. Stěny vytapetované plakáty divadelních premiér, večer české buchty, památka na zesnulou manželku starého pána. Elegantní Landtmann (1873) u Burgtheatru je tím, čím pro Prahu kavárna Slavia. Mondénní Central (1876) si oblíbili literáti i snobi. Památkově chráněný interiér má Sperl (1880), Café Museum (1899) zase navrhoval Adolf Loos.

Kavárna Hawelka je magnetem na turisty. Rodinný podnik je vytapetovaný plakáty divadelních premiér
Bedřich Hloušek

Advantage Consulting, s.r.o.
PROCESNÍ INŽENÝR/ TECHNOLOG

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz