Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Ve znamení freeridu aneb Středisko St. Anton zapadané sněhem

Cestování

  6:46
St. Anton je aktuálně doslova zapadaný sněhem, takže jsme tentokrát mohli poznat i jeho druhou, resp. freeridovou tvář. V první polovině prosince tu panují nadprůměrně dobré sněhové podmínky, sjezdovky jsou poloprázdné a předvánoční atmosféru tu můžete nasát u největšího vánočního stromu Rakouska.

V provozu zatím nebyla naše oblíbená část Rendl, ve zbylých částech střediska jako je St. Christoph, Stuben, Zürs, Lech a Oberlech jede už valná většina sjezdovek. Tentokrát jsme nejčastěji brousili pohodové modročervené na Galzigu a velmi pěkně připravená a úplně prázdná byla sjezdovka č. 43 Fasch na Gampenu. foto: Tomáš Rucký/SNOWtour.cz

Momentálně je v Antonu v provozu zhruba 70% lanovek a okolo 60% sjezdovek, na kterých ovšem v horních částech střediska leží kolem 145 cm sněhu, což je dle místních na úvod prosince velmi štědrá nadílka – St. Anton přece jen není ledovec. 

Samozřejmě jsme se v Antonu proháněli i na sjezdovkách, které byly v tento...
V provozu zatím nebyla naše oblíbená část Rendl, ve zbylých částech střediska...

Nám před i během návštěvy v Antonu připadlo několik desítek čerstvého sněhu, takže jsme si v lyžařské škole Ski Schule Arlberg, jejíž sídlo je u čtyřsedačkové lanovky Gampen, tedy jen pár metrů od páteřní lanovky Galzigbanh. Místní guide nás vybavil pípákem a batohem se sondou a lopatou, což je povinná výbava pro každého freeridera a bez ní rozhodně nedoporučujeme vydat se do volného terénu.

Guide nás protáhl nejprve v čerstvě napadnutém sněhu podél sjezdovek na Gampenu, jakmile však vyhodnotil naše schopnosti, vzal nás mimo tratě na otevřené pláně, kde jsme tu svojí lajnu do sněhu kreslili jako první. Sněhu bylo tolik, že nám v prudších pasážích lítal až přes ramena.

Privátní guide na freeride vyjde na 5 hodin na osobu na 342 eur, přičemž za každou další osobu je účováno 27 eur. Skupina o pěti lidech vyjde na 450 eur, tedy na osobu to je 90 eur. V přepočtu vyjde tedy jednotlivce 5 hodin s osobním guidem na 2 340 Kč a v ceně je zapůjčení pípáku, sondy i lopaty. Více info: https://www.skischule-arlberg.com/off-piste-guiding-arlberg-tirol-oesterreich.html

Samozřejmě jsme se v Antonu proháněli i na sjezdovkách, které byly v tento mimosezonní čas takřka poloprázdné. Čerstvý sníh byl po ránu urolbovaný, sjezdovky byly ale díky tomu obecně měkčí, takže se hodili spíš i měkčí lyže. Díky minimu lidí se netvořily žádné boule a sníh byl lehký, takže se dal lyžemi odhrnovat jak nadýchaný pudr.

V provozu zatím nebyla naše oblíbená část Rendl, ve zbylých částech střediska jako je St. Christoph, Stuben, Zürs, Lech a Oberlech jede už valná většina sjezdovek. Tentokrát jsme nejčastěji brousili pohodové modročervené na Galzigu a velmi pěkně připravená a úplně prázdná byla sjezdovka č. 43 Fasch na Gampenu.

Občerstvit se v St. Antonu můžete v samoobslužných restauracích, které povětšinou najdete u výstupu hlavních lanovek. V nabídce jsou tradiční rakouská jídla od sýrových špeclí, přes gröstl, „šnicl“ nebo kynutý knedlík s vanilkovou omáčkou. Prostorný interiér s venkovní terasou nabídne například restaurace Gampen.

Pro vybíravé jazýčky v Antonu dlouhodobě doporučujeme Bistro Galzig přímo u kruhového objezdu v centru města, kde nabízí výborné burgery, thajskou polévku, fish&chips nebo dezerty jako créme brulée nebo jablečný štrúdl s čerstvým ovocem.

St. Anton v kostce:

  • Vzdálenost z Prahy - 6 h 20 min
  • Celodenní skipas dospělý  - 53 eur
  • Celodenní skipas mládež (ročník 1998 – 2001) - 48 eur
  • Celodenní skipas dítě (ročník 2002 - 2009) - 32 eur
  • Celodenní skipas senior (ročník 1943 a výše)  - 48 eur
  • www.stantonamarlberg.com
  • www.vallugaotel.at
  • Parkování - parkoviště přímo v St. Antonu placená

Do Antonu jsme přijeli už v neděli večer, takže jsme stíhali tzv. Adventzauber u Muzea nedaleko nástupní stanice Galzig. Jde o formu komorního vánočního trhu, který tu nabyl naprosto kouzelné vánoční atmosféry díky duchnám napadaného sněhu na střechy malých chaloupek, které nabízely tradiční svařák, ručně vyráběné svíčky nebo v jedné z nich dokonce hodný pán vyprávěl u svíček pohádky.

Na doporučení jsme se ještě od vánočních chaloupek vydali výše po zasněžené pěšince, a k našemu překvapení jsme se dostali k nasvícenému betlému, romanticky zasazeném do zachumelené krajinky.

Jedním z NEJ tohoto originálního a hlavně davem nepřeplněného „vánočního trhu“ byl také vánoční strom přímo před muzeem, který se svou výškou 32 m představuje největší vánoční strom v Rakousku.

V rámci apés ski programu jsme navštívili také zmíněné Muzeum, ve kterém se dozvíte o historii lyžování v St. Antonu, mimo jiné i to, že lyžařský klub St. Anton je na počet medailí jedním z nejúspěšnějších oddílů světa nebo se můžete podívat na různé dokumentární filmy o stavbách lanovek. V přízemí je pak možné posedět i v restauraci s dobovým interiérem.

St. Anton je známý také díky legendárnímu aprés ski a malé městečko tu i dlouho po lyžování žije. Zasněžené ulice, bohatá vánoční výzdoba, útulné kavárny a obchůdky na hlavní ulici vylákaly večer do víru velkoměsta i nás.

Ubytovaní jsme byli v hotelu Valluga, který patří mezi top čtyřhdvězdičkové hotely, které jsme kdy navštívili. Vallugu si objednejte, pokud holdujete luxusu a neřešíte peněženku. Nadchnou vás designové pokoje, wellness svět, lobby bar s posezením u krbu a samozřejmě je kladen důraz na gastronimii, takže k večeři vám na talíři může přistát třeba steak z jelena.

Autor:

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...