Středa 18. května 2022, svátek má Nataša
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Velikonoce na rychtě slibují zážitek kulturní i kulinářský

Cestování

  14:40
KRAVAŘE - Na Vísecké rychtě v Kravařích ještě nezačala hlavní turistická sezóna a už se zde po masopustu připravuje druhá akce. Jsou jí tradiční Velikonoce na rychtě, které se uskuteční v sobotu 31. března.

Velikonoce na Vísecké rychtě v Kravařích u České Lípy.

Stejně jako v předcházejících letech nabízí velikonoční program na Vísecké rychtě příjemnou venkovskou atmosféru vyplněnou bohatým programem. Oproti bujarému masopustu budou ale Velikonoce na rychtě o poznání klidnější a rodinnější.

Velikonoce na Vísecké rychtě v Kravařích u České Lípy.

Rodinám a především malým dětem bude totiž směřováno několikero výtvarných dílen, které budou mít spojitost s vynášením smrtky, nastávající pomlázkou a dalšími lidovými zvyky.

Brána Vísecké rychty se návštěvníkům otevře v deset hodin ráno. V tu dobu již bude na místě včelař Miroslav Fikar, pletaři pomlázek, zdobičky kraslic a mnozí další. Za zmínku ale stojí také velmi mimořádné občerstvení, které letos o Velikonocích zprostředkuje teplická pobočka Seniorklubu Asociace kuchařů a cukrářů České republiky. Na rychtě tak nebudou vonět jen klasické jitrnice a jelita, ale též velikonoční guláš, vajíčková nádivka a pečivo ve formě beránků, zajíců a slepic.

Velikonoce na Vísecké rychtě v Kravařích u České Lípy.

Samotný kulturní program zahájí v jedenáct hodin dopoledne žáci místní základní školy, kteří se na tvorbě programu na Vísecké rychtě podílí již po několikáté. Tentokrát si pro návštěvníky akce připravily pásmo písní a divadelních scének s velikonočními zvyky a obyčeji, vážícími se k pašijovému týdnu.

Ve dvanáct třicet bude mít své místo na pódiu vyhrazen folklorní soubor Lužičan z Krásné Lípy, který se v Kravařích představí vůbec poprvé. K rázu oslav Velikonoc na rychtě ale patří i vynášení smrtky do Bobřího potoka. Tímto symbolickým aktem se v minulosti uzavírala zima a začínal nový hospodářský rok.

Velikonoce na Vísecké rychtě v Kravařích u České Lípy.

Tak jako v předcházejících letech budou mít nejmenší návštěvníci možnost zúčastnit se výtvarných dílniček a namalovat si velikonoční zajíčky, ale také péct jidášky. Zdobením lítečka se budou moci děti přímo účastnit na programu.

Velikonoce na Vísecké rychtě v Kravařích u České Lípy.

Poté, co bude do potoka vržena smrtka, se ozdobené lítečko dostane do popředí průvodu a bude odneseno do farního kostela Narození Panny Marie. Zde v odpoledních hodinách vystoupí folklorní soubor Lužičan podruhé. Kostel bude ale otevřen po celý den a návštěvníci si zde budou moci prohlédnout výstavu kněžských rouch a ornátů. Od sedmnácti hodin zde bude slavena mše svatá.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Pro všechny šťastné andílky: Nenechte si ujít testování s Havlíkovou apotékou
Pro všechny šťastné andílky: Nenechte si ujít testování s Havlíkovou apotékou

Trápí vaše miminko opruzeniny, odřeniny od plenek, zarudlá místa, ekzémy a suchá pokožka po koupeli? Otestujte s námi zdarma léčivou mast od...

Mohlo by vás zajímat