Neděle 7. března 2021svátek má Tomáš 5 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Exotika

Velryby se vracejí na místa svých milostných hrátek

Každý amatérský fotograf je šťastný, když se mu podaří vyfotit velrybí ploutev. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Každý amatérský fotograf je šťastný, když se mu podaří vyfotit velrybí ploutev. | foto: archiv CK Marco Polo

Velryby lákají pozornost lidí všude, kde se vyskytují v dosahu pobřeží. Ať je to Kanada, Island, Argentina nebo Nový Zéland. Jinak tomu není ani v Jihoafrické republice. Od července do září jsou pobřežní vody kolem Kapského poloostrova skvělým místem k pozorování velryb. Hlavním městem velryb se na jihu Afriky pravidelně stává městečko Hermanus. Jeho obyvatelé a turisté lemují pobřeží a nemohou odtrhnout oči od podívané, kterou jim velryby ve smaragdových vodách zálivů předvádějí.

Takový pohled na Stolovou horu se otevírá velrybám, když vyplují nad hladinu.

Takový pohled na Stolovou horu se otevírá velrybám, když vyplují nad hladinu.

Keporkak - plejtvák dlouhoploutvý

Do vod na jihu Afriky se v tomto období vydává až 37 druhů velryb a delfínů a užívají si pobřeží od Kapského města až po pobřežní vody v Mosambiku. Nejzajímavější a nejobdivovanější jsou keporkakové a velryby jižní. Keporkakem je někdy nazýván plejtvák dlouhoploutvý a může dosáhnout až 16 metrů délky a vážit až 31 tun!

Keporkak je vyhlášený skokan. Proč vymršťuje své obrovské a nesmírně těžké tělo nad hladinu, není úplně známo. Jedna teorie tvrdí, že se tak snaží zbavit parazitů na svém těle. V každém případě je úchvatným zážitkem pozorovat vzdušnou kreaci keporkaka po jeho výskoku nad hladinu. Chce to určitě trpělivost, protože velryba vydrží pod hladinou až půl hodiny, než je donucena znovu se nadechnout. Pokud ale pozorně pozorujete hladinu, prozrazuje svou polohu a přítomnost keporkak obláčkem vodní tříště, která se objevuje nad vodou. Oblak může být až dva metry vysoký a objevuje se přibližně 3 - 4 sekundy před tím, než se velryba vymrští nad hladinu.

Když se 25 tun živé váhy vznese nad hladinu, zatají dech i největší skeptik.

Když se 25 tun živé váhy vznese nad hladinu, zatají dech i největší skeptik.

 Zpívají jako legendární sirény

V podvečer, když zapadá slunce a vy se procházíte po pláži, na vás v oblasti velryb přijde nostalgická a melancholická nálada. Velryby totiž před setměním zpívají svým velmi specifickým způsobem a člověku se vybaví legendy o sirénách a námořnících. Chce to jen se posadit do písku, zavřít oči a poslouchat. Zvláštní pískání velryb se mísí se zvukem vln narážejících na pobřeží a vytváří nádhernou zvukovou kulisu. Když potom otevřete oči a nad vámi se klene nesmírně hluboké africké nebe, nikdo se nemůže divit, že vám zjihne srdce.

Líbánky ve vodách v okolí Kapska.

Líbánky ve vodách v okolí Kapska.

Nejblíž k velrybám mají ostřílení kapští rybáři.

Nejblíž k velrybám mají ostřílení kapští rybáři.

 Při pronájmu lodi buďte opatrní

Pokud si budete pronajímat loď a budete vyrážet za velrybami na moře, musíte si dát pozor na jednu velmi důležitou věc: lodě, které nemají speciální licenci, nemohou k velrybám blíže než na 300 metrů. Pokud si takovou loď najmete, budete zcela jistě zklamáni. Někdy je prostě lepší nechat si věci organizovat lidmi, kteří tomu rozumí a trochu si připlatit. Případně je lepší zůstat na břehu a pozorovat velryby z některého osvědčeného místa. (viz boční sloupek)

Lodě se speciální licencí se mohou přiblížit k velrybám opravdu velmi blízko.

Lodě se speciální licencí se mohou přiblížit k velrybám opravdu velmi blízko.

Hlavní město velryb na jihu Afriky

Hermanus stojí za návštěvu i bez velryb, je to příjemné pobřežní městečko s nádhernou písečnou pláží, velmi čistou vodou, restauracemi a kavárnami a malými, přátelskými hotýlky

Pláže v okolí Hermanusu jsou krásné i bez velryb.

Pláže v okolí Hermanusu jsou krásné i bez velryb.

Jakmile připlují velryby, probudí se ospalé městečko ze svého poklidného rytmu a změní se v hlučné přístavní město plné lodiček, bárek a motorových člunů, pokřikování „naháněčů“ na plavby k velrybám, štěbetání a výkřiků turistů, troubení aut a autobusů. Přesto všechno je to ale místo, kde se vám bude líbit, zvlášť brzy ráno a v podvečer.

Rozkvetlá polopoušť pár hodin od velryb

V září můžete spojit pozorování velryb s dalším neuvěřitelným přírodním úkazem, jímž je rozkvetlá polopoušť v oblasti Namaqualand, vzdálená od Kapského Města kolem pěti hodin jízdy. A samozřejmě lze návštěvu Kapského Města spojit i se safari nebo dokonce  návštěvou Viktoriiných vodopádů. Ti, co by rádi doplnili poznávání koupáním, mají možnost odlétnout na mosambické pobřeží a užít si teplé průzračné vody Indického oceánu.

Přímorožec je stejnou ozdobou Namaqualandu jako rozkvetlá poušť.

Přímorožec je stejnou ozdobou Namaqualandu jako rozkvetlá poušť.

Přečtěte si zajímavý článek o rozkvetlé poušti

Inzertní sdělení - Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme naše klienty k poznávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace, na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně.  Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru nebo s námi cestujte v malé skupince s českým průvodcem. 

Naše filozofie je prostá: „dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost“.

JIHOAFRICKÁ REPUBLIKA

 EXPEDIČNÍ CESTA NA TŘI TÝDNY

GARANTOVANÝ ODJEZD S ČESKÝM PRŮVODCEM

Nejlepší z Jihoafrické republiky: safari, moře, hory, poušť a Kapské Město

Během tohoto zájezdu navštívíte mimo jiné Blyde River Canyon, věhlasný Krugerův národní park, maličkaté království Svazijsko, známou rezervaci Hluhluwe, dovolenkové pobřeží Indického oceánu, majestátní Dračí hory, vyprahlou oblast Karoo, romantickou Garden Route a jedno z nejkrásnějších měst světa – Kapské Město.

Navštívíte to zásadní, ale budete se pohybovat i mimo hlavní turistické cesty, abyste si dosyta užili nádherné liduprázdné přírody.

Kruger National Park. Jihoafrická republika.

Kruger National Park. Jihoafrická republika.

Termín odjezdu: 28.9. 2014

Cena: 79 500,–

Více informací o zájezdu zde

TO NEJLEPŠÍ Z PERU

S českým průvodcem, ředitelem CK Marco Polo Janem Papežem

 15 denní poznávací zájezd do Peru. Prohlédnete si hlavní město Limu, Arequipu nazývané „Bílé město“, úchvatný a hluboký kaňon Colca s kondory, bájné jezero Titicaca, přejedete Andy ve výšce 5000 m n.m, odpočinete si v Posvátném údolí, navštívíte skalní město Machu Picchu a poznáte inckou historii a kulturu v samotném centru říše, v Cuscu.

Peru

Peru

Ternín : 3.11. 2014

Cena: 93 990,--

Více informací  o zájezdu

Počet míst omezen na 12.

 

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

Jan Beneš, přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

Tudy ne, přátelé! Příběh dvou turbínových lokomotiv Škoda byl plný řevu a ohně

Turbínová lokomotiva Škoda typ 1 TLo (označení lokomotivní řady ČSD podle... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lokomotivy se spalovací turbínou se v padesátých letech zdály být docela dobrý nápad. I v plzeňské Škodovce jeden typ...