22. března 2010 10:40 Lidovky.cz > Cestování > Cestování 5 nej tipů

Vibrující estetika a architektura Štýrského Hradce neboli Grazu

Pohled na Štýrský Hradec neboli Graz. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pohled na Štýrský Hradec neboli Graz. |

Futuristická architektura jako z vesmíru v objetí historických budov nejzachovalejšího městského centra ve střední Evropě. Takové jsou lákavé extrémy okouzlujícího Štýrského Hradce neboli Grazu.

UFO plné umění
Od roku 2003, kdy Graz získal status evropské metropole kultury, je novým symbolem města galerie Kunsthaus Graz – přátelský "mimozemšťan", který má velmi rád moderní umění. Architekti Peter Cook a Colin Fournier vytvořili vzrušující souhru mezi tradicí města a avantgardou. Interiéry vás stejně jako vnější plášť přivedou do světa futuristické fantazie umocněné předními díly současné světové scény. Budova, která je sama o sobě exponátem, je součástí sítě galerií Universalmuseum Joanneum, kde můžete za jednotné vstupné 7 eur absolvovat výlet do fascinujícího světa starých mistrů, lidové tradice i moderního experimentu (www.kunsthausgraz.at).

Galerie Kunsthaus Graz.

Ostrov věčné svěžesti
Ve světlem prozářené plovoucí kavárně Murinsel proud času plyne pod nohama a vy se stáváte součástí příštího. Plovoucí objekt organických tvarů od renomovaného newyorského umělce Vita Acconciho, další z prominentních projektů roku 2003, připomíná obrovskou mušli se zvláštní propletenou konstrukcí a každá jeho část dokonale odpovídá specifickým potřebámmalé kavárny, amfiteátru či dětské herny. Murinsel je dvěma můstky spojený s oběma břehy řeky Mur.

Plouvoucí kavárna Murinsel.

Perfectum culinarium
Není divu, že Graz získal oficiální titul Rakouské hlavní město požitků. Vulkanicky bohatý region obdařený sluncem poskytuje ideální podmínky pro skvělá vína, ovoce, sýr i další delikatesy. Ochutnejte třeba znalci vyhledávané suché rosé "schilcher". V ulicích najdete největší koncentraci tržišť v celé Evropě s čerstvými produkty. Vyvrcholením celoročního úsilí místních požitkářů bude Gourmet travel festival (1.-5. 6. 2010), kdy elita šéfkuchařů z celého

světa na mnoha kulinářských akcích promění Graz v gastronomické centrum vesmíru. (http://www.gourmetreisefestival.at)

Navštivte Gourmet travel festival v Grazu.

Léčení eklektismem
Pokud jste milovníky unikátního díla rakouského architekta Friedensreicha Hundertwassera, pak musíte vidět SPA Rogner Bad Blumbau z roku 1997, které je jeho největším a současně posledním projektem. Architektonická krajina vytvořená v harmonii s přírodou na ploše 42 hektarů je naplněním architektovy celoživotní vize. Každá budova má svou duši plnou nezatíženého vidění, optimistických barev, "naivních" tvarů, roztančených oken a spolu s působením uzdravujících termálních pramenů z hloubky 3000 metrů vytváří ojedinělou oázu pro relaxaci těla i duše. (60 km východně od Grazu, www.blumbau.com).

SPA Rogner Bad Blumbau

Najdete na Lidovky.cz