8. března 2013 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Cestování 5 nej tipů

Víkend na horách. Kde si ještě zalyžujete?

Dobré sněhové podmínky pro lyžování nabízí v Královéhradeckém kraji i nadále zimní středisko Stoh ve Špindlerově Mlýně.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dobré sněhové podmínky pro lyžování nabízí v Královéhradeckém kraji i nadále zimní středisko Stoh ve Špindlerově Mlýně. | foto: ČTK

Vypadlo to, že lyžařská sezona pomalu končí, víkendové ochlazení ji ale ještě o pár týdnů prodlouží. Téměř všechny sjezdovky v republice jsou stále otevřené a hlásí dobré podmínky. Upravené jsou i trasy pro běžkaře.

Stále dobré podmínky pro lyžování nabízí skiareály v Karlovarském kraji. Očekávané víkendové ochlazení by navíc mělo přinést i nový sníh. Lyžařská sezona by podle provozovatelů mohla trvat ještě několik týdnů.

Upravené sjezdovky a téměř všechny vlaky a lanovky v provozu jsou na Klínovci. Na sjezdovkách je kolem metru sněhu. Upravené jsou přitom i běžecké tratě v okolí. "Sněhu je dostatek a určitě ještě vydrží. O víkendu má i sněžit," řekl Marek Smitka z božídarského infocentra.

Na Vysočině stále funguje desítka uměle zasněžovaných lyžařských sjezdovek. Ve všedních dnech je někde zkrácena provozní doba kvůli oteplení a malému zájmu lyžařů, jiné skiarály fungují naplno. Na Fajtově kopci a na Šacberku budou o víkendu veřejné závody, na sjezdovce ve Svratce chystají na neděli rej masek. I díky ohlášenému poklesu teplot se na Vysočině bude lyžovat také v příštím týdnu. Některé skiareály ale už sezonu ukončily.

Sníh ještě drží

Na Harusově kopci u Nového Města na Moravě počítají s lyžováním ještě v dalších dvou týdnech. "Myslíme si, že by to mohlo vydržet," řekl správce Karel Klapač. Naplno pojede v příštím týdnu vlek na Fajtově kopci u Velkého Meziříčí. Na ukončení sezony ještě nepomýšlí ani Pavel Havlíček ze sjezdovky Šacberk u Jihlavy. Na svahu tam leží přes 70 centimetrů sněhu.

Dobré sněhové podmínky pro lyžování nabízí v Královéhradeckém kraji i nadále zimní středisko Stoh ve Špindlerově Mlýně.

Lyžařským střediskům v Pardubickém kraji kvůli oteplení ubývá sněhu. Letošní sezonu už ukončil provoz areál v Přívratu u České Třebové na Orlickoústecku, který leží jen necelých 500 metrů nad mořem. Ostatní sjezdovky v níže položených oblastech jsou zatím otevřené, v horských centrech je sněhu dostatek, vyplývá z informací na webech areálů.

Přestože v Ústeckém kraji vládlo v posledních dnech spíše jarní počasí, vlekaři na severu Čech hlásí dobré lyžařské podmínky. Měly by vydržet i v příštím týdnu, podle meteorologů se má totiž ochladit.

Prázdniny na sněhu

To vítají v areálu na Telnici na Ústecku, v okrese totiž příští týden budou jarní prázdniny, které by mohly zaplnit zdejší sjezdovky. "Žádný sníh nám neutekl, je tu 90 centimetrů sněhu, všechny vleky jsou v provozu, svahy jsou upravené. Je to sice vlhčí, ale mělo by se ochlazovat a příští týden by mělo být pod nulou. Takže jarní prázdniny vyjdou," odhaduje šéf telnického areálu Jindřich Holinger. Školáci a studenti mohou o prázdninách na Telnici lyžovat se slevou. Na víkend budou upravené i běžecké stopy.

Podmínky pro lyžování jsou ideální, hlásí vlekaři z celé republiky.

Většina ski areálů v Plzeňském kraji zatím i přes oteplení minulých dní zůstává v provozu a láká na víkend. Na sjezdovkách leží desítky centimetrů sněhu a díky tomu, že odezněl nápor jarních prázdnin dětí z regionu a Prahy, je na svazích volněji. Vlekaři očekávají ochlazení a nový sníh, někde proto plánují ukončení sezony až na začátek dubna. Dostatek sněhu je i v běžeckých stopách, jejich kvalita se ale mění v závislosti na teplotě.

V nejvyšších polohách Jeseníků leží i přes teplé počasí posledních dnů až metr sněhu. Podle provozovatelů lyžařských středisek jsou podmínky pro lyžování stále výborné. Teploty se sice pohybují už nad bodem mrazu, lyžovat by se ale na horách mělo na mnoha místech až do Velikonoc. V Jeseníkách stále platí druhý stupeň lavinového nebezpečí.

Lyžařská sezona ve skiareálech na jihu Čech by měla podle provozovatelů vydržet do Velikonoc. Na sjezdovkách je až metr sněhu. V hlavních centrech jedou všechny vleky a lanovky. V závěru sezony se chystají karnevaly a další zábavné akce, tuto sobotu se bude jezdit v maskách třeba na Hradišti u Nové Bystřice na Jindřichohradecku.

Lidovky.cz, ČTK

Každá ponožka jiná na podporu lidí s Downovým syndromem
Každá ponožka jiná na podporu lidí s Downovým syndromem

21. března je Světový den Downova syndromu, který bývá označován také jako Ponožkový den. Podpořit lidi s tímto postižením může každý. Stačí si obléknout veselé ponožky a hlavně každou jinou.

Najdete na Lidovky.cz