25. března 2011 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Cestování 5 nej tipů

Víkend: První splouvání řek a kajaky na sněhu

Snowkajakcross: kajaky na sněhu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Snowkajakcross: kajaky na sněhu | foto: www.snowkajak.czLidové noviny

Řeky se otevírají vodákům. O víkendu budete mít možnost uskutečnit první jarní sjezd řeky Sázavy, Lužnice a možná i Bečvy. V Krkonoších budou zase kajaky závodit na sněhu, koná se tu první snowkajakcross. Také pražské parníky zahajují sezónu - svezte se třeba do pražské zoo.

Vodník Bečvoch otevře ve Vsetíně řeku Bečvu
Vodáci ve Vsetíně zahájí sezonu na řece Bečvě. Symbolický klíč od řeky jim přiveze na člunu místní vodník Bečvoch provázený vodními vílami Bečvankami. Následně odemkne řeku pro letošní vodáckou sezonu. Oblíbená akce začíná v sobotu 10:00 u vsetínských lázní. "Po úlitbě vodním bohům a křtu nových lodí se vydáme na vodní pouť směrem na Bystřičku. Tedy pokud nám to počasí dovolí. Zatím to vypadá tak, že vůbec neodjedeme, je málo vody. Když nebude voda, blbli bychom jen před lázněmi," řekl vedoucí vodáckého oddílu TJ Slovan Vsetín Jaromír Česnek. Česnek.

Vodník Bečvoch

První jarní sjezd řeky Sázavy a Lužnice
Také ostatní řeky se budou slavnostně zahajovat sezónu. Děda Sázava odemkne řeku v sobotu 26. 3. 2011 v 10:30 hod v Týnci nad Sázavou. Nedočkaví vodáci si mohou sjezd úsek z Týnce (ř. km 19,7) do Pikovic (ř. km 3,5). Vybavení pro tuto akci si můžete půjčit v zdarma v Týneckém Bisportu. Je však nutné se dopředu objednat, neboť kapacita půjčení vodáckého vybavení je omezená.

Tradiční splutí Lužnice se uskuteční taktéž tuto sobotu. Startovat se bude ze Suchdola nad Lužnicí na Pilař. Trasa je dlouhá asi 10 kilometrů. Sraz vodáků i nevodáků je v sobotu v 9:30 na tábořišti v Suchdole nad Lužnicí. Za poplatek 250 korun vám zapůjčí kánoi, dopraví ji na místo i se dvěma pádly, dvěma vestami a barelem. Méně otužilí si mohou zapůjčit neopren, neooprenové boty a bundu za 150 korun.

Vodáci - ilustrační foto.

Kajaky na sněhu
Kajakáři si vyzkouší adrenalin na sněhu. V neděli 27. března se ve Ski areálu Herlíkovice koná snowkajakcross, obdoba skikrosu. "Viděli jsme to poprvé v Rakousku a hodně se nám to líbilo. Myslíme si, že se to setká s velkým zájmem vyznavačů adrenalinu," prohlásil ředitel závodu Martin Kráčalík. Na trati si závodníci musejí poradit s několika klopenými zatáčkami, malým jezírkem a jedním skokem. Startuje se po čtyřech, stejně jako ve skikrosu. Vítězí ten, kdo na kajaku projede sněhovým korytem nejrychleji. Novinku si vyzkouší i Tomáš Kraus, bývalý vítěz Světového poháru a mistr světa právě ve skikrosu. Na svahu nebude chybět ani bývalý olympijský vítěz kajakář Lukáš Pollert, který se spolu se známým kreslířem Petrem Urbanem chystá projet sněhovou tratí na doublekajaku. Více informací na www.snowkajak.cz

Parníky znovu vyplouvají do zoo
Pražská paroplavební společnost zahajuje v sobotu po zimní přestávce pravidelnou lodní linku do pražské zoo. Na začátku jara budou lodě zatím vyplouvat pouze o víkendu z Rašínova nábřeží, s přibývajícími teplými dny budete moci nastoupit i na nábřeží pod nemocnicí Na Františku.

Lodě z Rašínova nábřeží budou vyplouvat v sobotu a v neděli 9:00 , 12:00 a 15:30 hod. na zpáteční plavbu z Tróje se vydají v 10:30, 13:30 a 17:00 hod.

Parník do zoo - ilustrační foto

Jednotlivé jízdenky stojí 150,-Kč pro dospělé, 80,-Kč pro děti od 3 do 12 let. Zvýhodněná je i zpáteční jízdenka za 240,-Kč pro dospělé a 120,-Kč pro dítě ve věku 3-12 let. Kočárky, jízdní kola i domácí zvířata cestují zdarma.

Pokud jezdíte s dětmi do zoo často, vyplatí se vám celosezónní rodinná permanentka platící opět na obě linky v obou směrech, která vyjde na 1000,- Kč. Více informací na www.paroplavba.cz


Prohlédněte si nejzajímavější stromy na světě
Pro ty z vás, kteří raději chodí pěšky, máme tip na procházku při které si můžete sáhnout na nejzajímavější stromy na světě. Víte, co je to metasekvoj, zerav nebo cypřišek? Exotické stromy, které ve své domovině dorůstají až 80 metrů, jehličnany s neuvěřitelně lehkým či naopak těžkým a tvrdým dřevem, jehličím plným nezvykle vonící pryskyřice a další kuriozity si o víkendu můžete prohlédnout, osahat a očichat v Průhonickém parku. Prohlídky s odborným průvodcem začínají v 10,00 a 14,00 u Průhonického zámku a trvají asi hodinu.

Zámek v Průhonicích.

V botanické zahradě Chotobuz, která přiléhá k Průhonickému parku je připravena doprovodná výstava Jehličnatá NEJ. Návštěvníci mohou navštívit také výstavu Počátky lesnictví na divokém západě v Návštěvnickém centru Průhonického parku. Vstupné na doprovodné výstavy, stejně jako služby průvodce jsou pro návštěvníky parku zdarma.

gluGabriela Kolinová (Lukáčová)

Advantage Consulting, s.r.o.
ZÁMEČNÍK – ÚDRŽBÁŘ

Advantage Consulting, s.r.o.
Zlínský kraj
nabízený plat: 26 000 - 28 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz