Neděle 7. března 2021svátek má Tomáš 5 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Exotika

Viktoriiny vodopády - dokonalé místo pro aktivní dovolenou

Most přes řeku spojuje Zimbabwe se Zambií. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Most přes řeku spojuje Zimbabwe se Zambií. | foto: Jan Papež, CK Marco Polo

Lidé kolem Viktoriiných vodopádů pochopili, že už dávno nestačí kouzlo samotných vodopádů. Pokud chcete připoutat návštěvníky na delší dobu, musíte nabídnout celou řadu dalších zážitků, jinak nemáte šanci. Zůstat u jedněch z největších světových vodopádů jen na jednu nebo dvě noci by teď byla velká chyba. Máte tu co dělat klidně i pět dnů a většinou půjde o unikátní a neopakovatelné zážitky.

Řeka Zambezi padá do propasti

Magická řeka Zambezi tvoří v oblasti vodopádů hranici mezi Zambií a Zimbabwe. Můžete si tedy vybrat, z které země se na vodopády chcete dívat. Park, ve kterém se dostanete na dosah Viktoriiných vodopádů, je v Zimbabwe. Vodopády jsou široké bez mála 1800 metrů, padají do hloubky až 140 metrů. Jsou beze sporu jedním z přírodních divů světa.

Jemná vodní tříšť z vodopádů zalévá sousední les tisíce let. Ačkoliv široko daleko v okolí vodopádů je především klasická africká buš, přímo u vodopádů je díky této vlhkosti mlžný prales. V období tzv. „vysoké vody“ se řítí do hlubin každou minutu neuvěřitelných 500 miliónů kubíků vody. Široká a klidná řeka Zambezi se v jediném okamžiku propadá bez varování do klikaté skalní soutěsky a dalších několik desítek kilometrů se řítí sevřena strmými stěnami, aby se s úlevou na konci skalisek rozlila do širokého jezera Kariba.

Řeka Zambezi pod vodopády.

Řeka Zambezi pod vodopády.

Žena dvou tváří

Zambezi je v oblasti Viktoriiných vodopádů ženou dvou tváří. Nad vodopády krasavicí na procházce v slunečném nedělním odpoledni. Vznosná, ale tak trochu líná. Užívá si pohledy kolemjdoucích, ale pohoda, slunce a klid okamžiku jsou pro ni mnohem důležitější. Tam dole pod vodopády je to ale žena vamp. Nebezpečná, vzrušující, lákající do objetí, ze kterých není úniku. Nabitá energií a vášní dostane každého, ne koho si pomyslí.

Nad vodopády je Zambezi skvělým místem pro pozorování zvířat, pro milovníky výletních lodí kochajících se krajinou a majestátností řeky, pro rybáře a romantiky. Pod vodopády je jen pro milovníky adrenalinových sportů. Ochutnat z obojího stojí za to.

Zambezi nad vodopády je plná hrochů.

Zambezi nad vodopády je plná hrochů.

Máte kuráž na 111 metrový bungee jump ?

Skočit si z mostu, který spojuje dva břehy řeky Zambezi u Viktoriiných vodopádů, přesně na hraniční čáře mezi Zambií a Zimbabwe je opravdu bláznivý zážitek. K pádu do hloubky 111 metrů potřebujete velkou dávku kuráže.

Pád u Viktoriiných vodopádů sice není tak hluboký jako ten z Bloukrans Bridge v Jižní Africe, kde se padá do hloubky 233 m, ale je to určitě jedno z nejzajímavějších míst, kde se bungee provozuje. Za zády máte nádherné Viktoriiny vodopády, pod sebou divokou část řeky Zambezi a soutěska, kterou se řeka valí vypadá opravdu divoce.  Adrenalin stoupá do hlavy a na mostě skanduje hodně diváků.

Jeden ze zážitků u Viktoriiných vodopádů je 111 m hluboký bungee jumping.

Jeden ze zážitků u Viktoriiných vodopádů je 111 m hluboký bungee jumping.

Mohlo by se zdát, že bungee v Zimbabwe bude tak trochu o ústa, ale firma Shaerwater, která bungee provozuje, je vlastněná dvěma dámami (Švýcarkou a paní Trish ze Zimbabwe), které jsou velmi pečlivé a dbají na bezpečnost v Evropském duchu.

Kdo se bojí skočit sám a dává přednost tandemu, může požádat o skok se zkušeným skokanem. Zvlášť pro ty, kdo se odhodlává skočit poprvé v životě, je to výborná alternativa.

Doporučujeme absolvovat skoky spíše v brzkém odpoledni, protože v podvečer je vždy plno a musíte dost dlouho čekat.

Rybáři nikdy neodolají

Muškaři i „klasici“ zapomínají na rodiny a přátele (pokud nejsou také rybáři). Tam někde pod hladinou musí být Hydrocynus Forkalii – Tigerfish. Velmi dravá ryba, vážící až 15 kg. Jedna z nejlákavějších sladkovodních rybářských trofejí. To přece nejde, nezkusit štěstí, když už tu jste. Jak často se ocitnete na břehu Zambezi? Jistě, není to Tigerfish Goliath, s váhou až 50 kg, žijící v Kongu, ale i tak je to fascinující ryba, která nedá pokoje duši každého rybáře. Loví se především ze člunu, ale je i pár míst, kde se dá lovit ze břehu. Ideální době je od konce května do poloviny prosince.

Jedno z klidnějších míst plavby pod vodopády.

Jedno z klidnějších míst plavby pod vodopády.

Ahoj!

Zambezi pod Viktoriinými vodopády nabízí různé možnosti sjíždění divoké vody. V různá roční období je k dispozici i různá nabídka obtížností a jsou i období, kdy je řeka z bezpečnostních důvodů zavřená. Sjíždění řeky pod vodopády si ale musíte zasloužit, musíte se k řece dostat, musíte překonat strmé svahy až na dno kaňonu. Horko a vysoká vzdušná vlhkost cestu ještě komplikují. Ale stojí to za tu námahu. Můžete si vybrat i více denní rafty. Nejdelší šestidenní je úchvatným zážitkem, ale je nutné zvážit své zkušenosti a fyzické možnosti.

Mladí lvi při procházce divokou buší.

Mladí lvi při procházce divokou buší.

Zážitek se lvy

Každý, kdo se vydá do Afriky, doufá, že se setká se lvem. Lev je zvířecím symbolem Afriky, králem buše. U Viktoriiných vodopádů založil Andrew Connolly před lety projekt návratu lvů, narozených v zajetí do volné přírody. Andrew věnuje všechen svůj čas záchraně lvů a jejich genofondu. Objevil způsob, jak vrátit mládě lva narozeného v zajetí zpět do divočiny. A vy máte možnost se s takovými lvy nejen setkat, ale i se s nimi projít v rámci jejich tréningů. Je to fascinující zkušenost.  Počet denních hostů je velmi omezený a doporučuji vše pečlivě plánovat a rezervovat.

Vzhůru nad Viktoriiny vodopády. Alespoň na pár minut.

Vzhůru nad Viktoriiny vodopády. Alespoň na pár minut.

Z ptačí perspektivy

Teprve, když se vznesete na Viktoriiny vodopády a přiblížíte se ke sloupci vodní tříště, který je vystřelován až do výšky 200 metrů na d vodopády, uvědomíte si v plné síle, jak musí být mohutná masa vody, padající dole do propasti. Velkolepá podívaná. I ten nejkratší 12 minutový let určitě stojí za to.

Inzertní sdělení

Expedice - Kempování v Botswaně s návštěvou Viktoriiných vodopádů

Běžnému návštěvníkovi Botswany by se mohlo na první pohled zdát, že se jedná o zemi placatou, krajinu nehostinnou a vyprahlou. Na severu země však leží úžasná delta Okavango, zelené úrodné pláně protkané vodními cestami, které se vlévají do moře písku – pouště Kalahari. Toto vše vytváří unikátní vodní zázrak a oblast Okavanga je domovem velkému množství africké fauny a flóry. Na konci cesty se zastavíme u přírodního zázraku - Viktoriiných vodopádů.

Setkání s velkým stádem slonů bere dech.

Setkání s velkým stádem slonů bere dech.

Délka expedice : 17 nocí

Termín odletu : 01.05. 2014

Cena zájezdu : 81.500,-- 

Více informací o zájezdu

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

Jan Beneš, přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

Tudy ne, přátelé! Příběh dvou turbínových lokomotiv Škoda byl plný řevu a ohně

Turbínová lokomotiva Škoda typ 1 TLo (označení lokomotivní řady ČSD podle... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lokomotivy se spalovací turbínou se v padesátých letech zdály být docela dobrý nápad. I v plzeňské Škodovce jeden typ...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!