Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vodopády Černé Desné. Pirátská řeka a přehrada Souš

Cestování

  6:47
Pirátství se nedopouštějí jen lidé, dělají to i řeky a potoky. Tento termín se používá pro jev, kdy řeka o menším spádu, a tedy s menší schopností eroze přijde o část svého horního povodí řekou, která má větší spád. Řekou pirátkou byla i Černá Desná.

Vodopády Černé Desné foto: Wikimedia Commons

Černá Desná pramení nedaleko Smědavy u Studénky, pod horou Jizera. Dříve bývala daleko menším tokem, to ale jen do doby, než si postupně přivlastnila část horního povodí Černé říčky. Stejně jako ostatní vodní toky v Jizerských horách způsobovala časté povodně. Protéká přehradou Souš a dále hlubokým údolím mezi horou Novina a Dlouhým kopcem. V obci Desná se spojuje s říčkou Bílá Desná.

Povodně a přehrady

V Jizerských horách byly meteorologické záznamy vedeny od roku 1846. Když po rekordních deštích z 30. července 1897 (naměřeno 310 mm srážek) způsobila následná povodeň ohromné škody, padlo rozhodnutí vystavět na Černé i Bílé Desné přehrady. Dokončeny byly v roce 1915. Přehrada na Bílé Desné se zhruba po roce protrhla, přehrada Souš na Černé Desné slouží stále. Jde o zemní sypanou hráz, jednu z prvních v Evropě. Z obav, aby se neopakovala katastrofa na Bílé Desné, kdy voda smetla stovku domů, byla brzy po dokončení (v letech 1924–1927) provedena důkladná rekonstrukce.

Hráz byla navýšena, zesílena a opatřena drenážním systémem. Přehrada sloužila i rekreaci, na břehu stály chatky, byla zde půjčovna loděk. Další rekonstrukce proběhla v letech 1971–1974. Nádrž nadále slouží především jako zdroj pitné vody, kterou je po úpravě zásobován Jablonec nad Nisou a Tanvald. Přítok je nadlepšován spojovací štolou z Protržené přehrady na BíléDesné. Voda je přímo v nádrži každoročně upravována mletým vápencem.

Vodopády Černé Desné

Většinu vody z Černé Desné tedy vypijí lidé, v přehradě je tudíž zakázáno koupání. Zbytek protéká dále peřejnatým korytem, které si řeka vytvořila v horninách krkonošsko-jizerského plutonu, v tomto případě v žule. Žula se zde rozpadá do bloků, které se svahovými pohyby pomalu posunují do údolí, směrem ke korytu řeky. Ta je potom postupně opracovává a rozmělňuje. Díky vysokému průtoku v Černé Desné je údolí na mnoha místech prohloubeno až na skalní podklad. Na dvou kilometrech jsou zde peřeje, tůněamalé i větší vodopády. Místy teče voda po šikmých skalních plotnách. V důsledku říčního pirátství je údolí sevřené, vodní tok má velký spád.

Ozdoby z ledu

Pozoruhodná část toku Černé Desné začíná kousek pod posledními domy města Desná a provede vás po ní červená turistická značka. Naleznete zde malebné údolí s vodopády, jež bylo v roce 2013 vyhlášeno přírodní památkou. Vodopády jsou zde celkem čtyři.

Nejvýše položený je Hrncový vodopád, vysoký cca 3 m. Je u něj velmi dobře vyvinutý obří hrnec. Vznikl tak, že jej krouživý pohyb vody pomocí kamenů vymlel do žulového podloží. Hned pod ním je Bukový vodopád o výšce 3,6 metrů, který teče po strmém skalním podloží. Největší je Dlouhý vodopád, celkem 11 metrů vysoký (jeho horní část je vlastně peřej). Je asi 10 metrů široký a za nižšího vodního stavu se rozpadá na několik ramen. Vodopád náleží do první desítky největších českých vodopádů, a to nejen díky mohutnosti, ale i průtokem vody.

Poslední je Plotnový vodopád, který se skládá ze dvou stupňů o celkové výšce 4 metry. Vodopády jsou nejkrásnější v době jarního tání, po vydatných deštích nebo tehdy, když je z přehrady vypouštěno větší množství vody. Zvláštní půvab má řeka v zimě, když mrznoucí vodní tříšť vytváří zajímavé ledové ozdoby. Po skalách a kamenech stékají drobné pramínky vody. V létě se v takových místech zelenají mechy, v zimě jsou zde rampouchy, ledové záclony a kaskády.

Vodu z řeky využívaly dříve vodní mlýny, dnes jsou to malé vodní elektrárny. Náhon však začíná až pod peřejnatým úsekem řeky a její divoký ráz nenarušují. Cesta podle vody je stará historická stezka ze Souše do Heleštejnu. Zároveň s její obnovou byla obnovena i naučná stezka.

Když už budete v Desné, můžete si připomenout místní sklářskou historii. Jako muzeum dnes slouží Riedlova vila, již nechal v italském stylu postavit coby honosné sídlo významný sklářský průmyslník Josef Riedl.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat