"Dominantou expozice je více než čtyřmetrový mamut," řekl za organizátory Zdeněk Kočík. Kromě mamuta se zde představí i šest metrů dlouhý pozemní lenochod (megatherium), který obýval jihoamerický kontinent.
Ve stejném teritoriu žil rovněž dvoutunový glyptodon, příbuzný dnešního pásovce. Návštěvníci uvidí i model šavlozubého tygra (smilodon), jeskynního lva, srstnatého nosorožce, pratura a předchůdce dnešní hyeny. Zajímavostí exhibice je i bezkřídlý, téměř čtyřmetrový exotický pták moa z Nového Zélandu, jenž, stejně jako pratur, vyhynul teprve v 17. století zásahem člověka.
Kromě samostatných modelů největších zvířat chtějí autoři přiblížit život v době ledové i zpodobněním loveckých scén. Právě důraz na "akčnost" modelů představuje rozdíl od podobné plzeňské výstavy, která loni na jaře zaznamenala velký úspěch, upozornil spoluautor expozice Filip Kočík.
Návštěvníci si mohou prohlédnout například útok smečky hyen na dva metry vysokého veledaňka, jehož hlavu zdobí parohy o šířce tří metrů. Známý obraz od Zdeňka Buriana pak připomene scéna znázorňující boj pravěkých lidí s obřím severoamerickým medvědem arctodusem.
Kostry zvířat jsou vyrobeny z železné konstrukce a polystyrenu. Na výrobu byly použity kožešiny z různých současných zvířat i další přírodní materiály jako například koudel. Zhotovení jednotlivých exponátů trvalo podle Filipa Kočíka dvacítce umělců přibližně osm měsíců.
Součástí výstavy je i největší zrcadlový labyrint v Praze. Se 165 zrcadly disponuje třikrát větší rozlohou než bludiště na Petříně. "V bludišti je i deset zrcadel, které různě deformují postavy, takže se lidé určitě dobře pobaví," uvedl Zdeněk Kočík.
Výstava bude přístupná od 5. března do poloviny května, a to od pondělí do pátku od 10:00 do 21:00. O víkendu je otevřeno již od 9:00. Dospělí zaplatí za vstupné 100 korun a děti 50 korun. Podrobnější informace poskytne webová stránka www.giganti.cz.