Neděle 7. března 2021svátek má Tomáš 5 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Exotika

Výkladní skříň Afriky – Kapské Město

Stolová hora, symbol Kapského města. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stolová hora, symbol Kapského města. | foto: archiv CK Marco Polo

Kdo se chystá poprvé v životě do Afriky, měl by si jako vstupní bránu zvolit Kapské Město. Moderní, kosmopolitní město, kde si černošská většina zvolila ve volbách bělošské vedení města, je ideálním můstkem mezi Evropou a Afrikou. Tady ztratíte ostych, přestanete se bát, pochopíte, že Afrika není taková, jak ji malují bulvární média.

Kapské Město má svou jedinečnou tvář

Každé velké africké město má svou neopakovatelnou tvář. Někdy nudnou, někdy divokou, někdy plnou barev a pohybu. Orientem prodchnutá Káhira plná neuvěřitelného chaosu, přístavní Dar es Salam s nikdy nekončícím hlukem svých tržnic, Nairobi se svou nekonečnou snahou o navrácení ztracené slávy, nigerijská Abuja s typickou africkou chudobou ve stínu moderní velkolepé architektury. A Kapské Město, bílý anděl jihu Afriky. Pro každého návštěvníka, který do města zavítá poprvé, je Kapské Město velkým překvapením.

M.A.S.H. nad Stolovou horou

Když vám pilot Tim stiskne ruku, máte pocit, že jste dítě nebo že jste potkali medvěda. Obrovská dlaň patří obrovskému chlápkovi. „Tak poletíme?“, houkne Tim a už se souká do starého vojenského veterána Bell UH-1 Iroquois, známého jako „Huey“.  Asi nejvíc ho proslavil Hollywood, spočítat všechny filmy, ve kterých si zahrál, by dalo hodně práce. Je to kultovní stroj a já se v něm za chvíli proletím nad Kapským Městem. Úředníci z Bruselu by asi dostali kopřivku, kdyby viděli, že tu úplně chybí bezpečnostní pásy. Pouze v pase máte na primitivní háček zaháknutý opasek. Žádné dveře, žádné zábradlí.

Pohled z výšky na Kapské Město nemá chybu. V pozadí Stolová hora, v popředí...

Pohled z výšky na Kapské Město nemá chybu. V pozadí Stolová hora, v popředí...

Tim se uchechtne, když vidí jak se rozhlížím a hledám něco, čeho bych se mohl držet a pustí do malých reproduktorů hudbu z M.A.S.H.. Fakt vtipné. Stejně nebude nic slyšet, motory začínají zabírat a vrtule se začíná otáčet. Jdeme nahoru. Žádná sluchátka, jen si to užijte v plné parádě. Je nádherné počasí, skvělá viditelnost a moře po pravé straně je neuvěřitelně modré. Po levé ruce máme Stolovou horu a celý masív skal, který se táhne až k mysu Dobré naděje. Srdce se pořád ještě nerozhodlo, jestli bude fungovat a dech se stále ještě tají. Sedím trochu křečovitě. Tim to naschvál trochu nahne na mojí stranu, abych si asi ještě lépe uvědomil, že mě chrání jen malý proužek látky s kovovým háčkem. Díky, Time.

Západ slunce nasvěcuje skalnatý masív u Kapského Města nádhernými barvami.

Západ slunce nasvěcuje skalnatý masív u Kapského Města nádhernými barvami.

Jenže pohled ven je tak úchvatný, že i dech a srdce časem povolí a začnou si užívat. Míjíme krásné zátoky Camps Bay a Clifton a skalisko nazvané 12 apoštolů. Tim něco křičí, ale vůbec mu nerozumím. I to asi patří k věci, pochopit, že to pro posádku nebylo nijak jednoduché. Tim otáčí Huey nad skalní masív a za pár minut přistává. „Je čas na skleničku,“ chechtá se a vytahuje odněkud vychlazené bílé. Nohy se mi podlamují, moc rád si na chvíli postojím na pevné zemi. Tim se uculuje, je to pro něj asi rutina, ale užívá si to. Vybavuje se mi hláška jednoho kamaráda: „My tedy dovedeme žít.“

Celý Kapský poloostrov je lemovaný nádhernými plážemi. Bohužel voda v moři je...

Celý Kapský poloostrov je lemovaný nádhernými plážemi. Bohužel voda v moři je...

Bartolomeo Diaz byl první (asi)

Říká se, že prvním Evropanem, který viděl Stolovou horu, byl Bartolomeo Diaz. Možná to ale není úplně pravda. Když v roce 1488 portugalský mořeplavec Bartolomeo Diaz obeplouval Kapský poloostrov, neměl tak hezký výhled na Stolovou horu jako já. Diazovi pršelo, foukal silný vítr a pobřeží bylo zahaleno v mlze. Jen se štěstím minul zrádné útesy a nehostinné pobřeží vůbec nepokládal za místo vhodné k vylodění a osídlení. Rozhodně nemohl ani tušit, jaké město se o šest a půl století později bude na malém kousku Afriky rozprostírat. Trvalo dalších 164 let, než se v oblasti dnešního Kapského Města usadili první holandští osadníci.

Lanovka na Stolovou horu. V pozadí skála Lví hlava, kde se pořádají za úplňků...

Lanovka na Stolovou horu. V pozadí skála Lví hlava, kde se pořádají za úplňků...

Stolová hora

Symbolem Kapského Města je Stolová hora a rozhodně stojí za to ji navštívit. Tyčí se neuvěřitelných 919 metrů nad mořem a při dobrém počasí si můžete užít nádherné výhledy nejen na Kapské Město, ale i na okolní pohoří. Na horu se můžete dostat lanovkou, cesta dlouhá 1244 metrů trvá pouhých sedm minut.

Nahoře pak vedou cesty k devíti vyhlídkovým plošinám, které vám nabídnou výhled na město, přístav a zátoku až k horám Bolandu a na Atlantik s malým ostrůvkem Robben Island, kde byl určitý čas vězněn Nelson Mandela. Když je silný vítr, lanovka nejezdí, a také když je hora zahalena v mlze, nemá smysl nahoru jet. Počasí je tak nevyzpytatelné, že je dobré mít během pobytu v Kapském Městě několik rezervních volných chvil, ve kterých můžete na Stolovou horu vyrazit.

Staří búrští námořníci vyrážejí na moře jako před mnoha lety.

Staří búrští námořníci vyrážejí na moře jako před mnoha lety.

Díky Holanďanům je Kapské Město tím, čím je

Holanďané bezesporu určili ráz a charakter nejen Kapskému Městu, ale i celému kraji, který se dnes nazývá Kapsko. Neplatí to jen o nezaměnitelné architektuře, ale i o otevřené mysli, kterou jsou Holanďané známí. Kapsko je velmi kosmopolitní a především mladí lidé tu nemají žádné rasové a náboženské předsudky. Současná vláda sice komplikuje lidem život svými zákony a předpisy, které nařizují poměrná zastoupení černochů ve státních úřadech, vedení firem apod., ale právě v Kapsku se lidé snaží naplnit nové pořádky citlivě. V posledních volbách dokonce volila černošská většina velmi často bělošské kandidáty do zastupitelstva. Na atmosféře v Kapsku jsou takové „drobnosti“ velmi znát.

Pouliční kapely oživují ulice Kapského města při každé příležitosti.

Pouliční kapely oživují ulice Kapského města při každé příležitosti.

Ráj požitkářů

Restaurace, bary a kluby jsou soustředěné nejen na vyhlášené Long Street, ale i v přístavním V&A Waterfront a nákupním centru Canal Walk. Kdo si chce večer a v noci užívat rušného nočního života, je na správném místě. Na Long Street je třeba obávat se kapsářů, ale díky velké snaze vedení města je kriminalita postupně vytlačována ven z města a noční město není o nic méně bezpečné než některé divočejší evropské metropole.

Úroveň restaurací a gastronomie v Jihoafrické republice a hlavně v Kapském Městě a okolí je záviděníhodná. Tady se jí opravdu skvěle, zdravě a za velmi slušné ceny. Není se čemu divit, kvalita surovin je vynikající – vyhlášené hovězí maso, mořské plody, ovoce a zelenina z dobře vedených farem, to se to kuchařům vaří. Kvalitní gastronomie má ve městě dlouhou tradici a je to znát na každém kroku.

Na úpatí skalního masívu Stolové hory najdete vinice. Městečka Stellenbosch a...

Na úpatí skalního masívu Stolové hory najdete vinice. Městečka Stellenbosch a...

I v okolí Kapského města je co vidět

Na návštěvu Kapského Města si určitě nechejte alespoň 4 dny, jinak budete mít pocit, že jste rozhodně nestihli vidět všechno, co se tu vidět dá. Celý Kapský poloostrov je totiž velmi zajímavý. Mys Dobré naděje, Cape Point, vinařský kraj s městečky Franschhoek a Stellenbosch a další místa stojí za návštěvu.

Franschhoek je maledné vinařské městečko. Restaurace a kavárny na hlavní třídě...

Franschhoek je maledné vinařské městečko. Restaurace a kavárny na hlavní třídě...

Pokud se chystáte do jižní Afriky poprvé, měli byste vstoupit právě jižní branou. Tady ukazuje Afrika svou laskavější tvář, tady můžete nahlédnout za oponu. Zbavíte se mnoha předsudků a můžete se pak mnohem snáze pustit do dalších afrických dobrodružství.

Inzertní sdělení - Nebojte se vyzkoušet zájezd připravný na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme naše klienty k poznávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace, na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně.  Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru nebo s námi cestujte v malé skupince s českým průvodcem. 

Naše filozofie je prostá: „dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost“.

Expedice – Východní Afrika - Keňa - Tanzanie

Český průvodce

Cílem tohoto safari je ukázat to nejlepší z Keni a Tanzanie. Zaměřujeme se především na národní parky a rezervace, které jsou nezbytné při utváření pohledu na safari ve východní Africe.
Navštívíme také méně známá místa a užijeme si komunikaci s místními kmeny včetně proslulých Masajů.

Souboj zeber v Masai Mara

Souboj zeber v Masai Mara

Termín odletu: 28.11. 2014

Cena : 75.000,-- za 10 nocí

Více informací o zájezdu zde

KEMPOVÁNÍ V BOTSWANĚ

Expedice s  českým průvodcem

Běžnému návštěvníkovi Botswany by se mohlo na první pohled zdát, že se jedná o zemi placatou, krajinu nehostinnou a vyprahlou. Na severu země však leží úžasná delta Okavango, zelené úrodné pláně protkané vodními cestami, které se vlévají do moře písku – pouště Kalahari. Toto vše vytváří unikátní vodní zázrak a oblast Okavanga je domovem velkému množství africké fauny a flóry. 

Sloni v Botswaně.

Sloni v Botswaně.

Termín odletu : 01.05. 2014

Cena : 81.500,-- za 17 nocí

Více o zájezdu najdete zde

EXPEDIČNÍ CESTA NA TŘI TÝDNY

Nejlepší z Jihoafrické republiky: safari, moře, hory, poušť a Kapské Město

s českým průvodcem

Během tohoto zájezdu navštívíte mimo jiné Blyde River Canyon, věhlasný Krugerův národní park, maličkaté království Svazijsko, známou rezervaci Hluhluwe, dovolenkové pobřeží Indického oceánu, majestátní Dračí hory, vyprahlou oblast Karoo, romantickou Garden Route a jedno z nejkrásnějších měst světa - Kapské Město.

Navštívíte to zásadní, ale budete se pohybovat i mimo hlavní turistické cesty, abyste si dosyta užili nádherné liduprázdné přírody.

Blyde River Canyon

Blyde River Canyon

Termín odletu : 28.09. 2014

Cena : 79.500,-- za 19 nocí

Více informací o zájezdu zde

 

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

Jan Beneš, přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

Tudy ne, přátelé! Příběh dvou turbínových lokomotiv Škoda byl plný řevu a ohně

Turbínová lokomotiva Škoda typ 1 TLo (označení lokomotivní řady ČSD podle... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lokomotivy se spalovací turbínou se v padesátých letech zdály být docela dobrý nápad. I v plzeňské Škodovce jeden typ...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!