Čtvrtek 2. prosince 2021, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Výlet do Florencie. Renesanční klenoty na každém rohu

Cestování

  6:08
Toskánsko patří k nejnavštěvovanějším italským regionům a výprava do Florencie se považuje téměř za povinnost. Pokud nejste příznivci umění nebo se obáváte, že i vás by mohl postihnout tzv. Florentský syndrom, nevěšte hlavu. I Florencie nabízí řadu zajímavých míst pod širým nebem, ze kterých dýchá renesance i pravá Itálie.

Městečko, jehož centrum je situováno na vrcholku jednoho z toskánských kopců, se však v posledních letech dostalo do zájmů návštěvníků ještě z jednoho důvodu. foto: Lucie Semanská

Když francouzský spisovatel Stendhal na začátku 19. století navštívil Florencii, pocítil náhle zrychlený tlukot srdce, malátnost a neobvyklou úzkost až paniku. Stendhal došel k závěru, že tomu tak je z přemíry umění a krásy, které tento klenot Toskánska nabízí. Ve 20. století se stal tzv. Stendhalům syndrom oficiálně uznaným psychosomatickým onemocněním. Není divu, ne nadarmo se Florencii přezdívá perla renesance.

Arezzo se nachází jen hodinu jízdy vlakem z Florencie a do centra města se...
Právě zde se natáčela část úspěšného filmu Život je krásný s Robertem Benignim...

Kosmopolitním a kultivovaným městem se Florencie stala za období vlády rodu Medicejů, kteří s drobnými přestávkami panovali od 14. do začátku 17. století. Byli to právě Medicejové, díky kterým dnes galerie Uffizi shromažďuje největší sbírku renesančního umění na světě. S Florencií je však spojena řada dalších zvučných jmen – Michelangelo, Galileo Galilei, Machiavelli, autor Božské komedie Dante Alighieri, pochází odsud slavný mořeplavec Amerigo Vespucci či spisovatel Carlo Collodi, vlastním jménem Carlo Lorenzini. Že vám toto jméno nic neříká? Pak vězte, že zrovna na jeho odkaz narazíte téměř všude. Carlo Collodi je tím, kdo vytvořil postavičku Pinocchia, dnes oblíbeného suvenýru, který najdete v mnoha podobách u každého stánku.

Několikametrové fronty před galerií Uffizi, Accademia (kde se nachází slavná Michelangelova socha Davida) a nepřehlédnutelným dómem jsou na denním pořádku. Do samotné katedrály dómu je však zástup zájemců mnohem menší, a pokud vás nemrzí, že nevyšplháte 463 schodů nahoru ke kopuli a nezdoláte vrchol zvonice, jež je součástí dómu a též tolik chtěné prohlídky, varianta navštívit pouze katedrálu je příjemnou alternativou. O Davida také nepřijdete, jeho kopii naleznete ve Florencii hned dvakrát. Procházkou se z centra města vydejte přes most Ponte Vecchio a čtvrť Oltrarno na náměstí Michelangelo. Odměnou za výstup do strmého kopce bude nejen socha Davida (pravda, byť jen kopie), ale především celá Florencie jako na dlani. Cestou zpátky si můžete odpočinout v příjemné růžové zahradě.

Další zajímavostí Arezza je nezvykle svažující se náměstí Piazza Grande....

Na druhém, méně turistickém břehu Florencie, ještě chvíli zůstaneme. Pokud Vám po výšlapu vyhládne, řešením může být zamířit na nedaleké náměstí San Spirito, které je plné útulných restaurací a barů. Večeři si můžete dát například v restauraci Gusto Panino nebo si pizzu sníst na schodech před kostelem, jako ostatní Florenťané. Každou neděli dopoledne probíhají na náměstí bleší trhy. Rozmanitá nabídka starých knih, obrazů, porcelánu, klobouků či oblečení vás rázem přenese do pravé Itálie z filmů Federica Felliniho. Trh je skutečnou přehlídkou á la „co dům dal“ a možná napoví, jak vypadá zařízení staršího toskánského bytu či vily. Procházku přes Ponte Vecchio, jediný most, který Adolf Hitler při ústupu nacistů rozhodl ušetřit, si zopakujte ve večerních hodinách, kdy tu pravidelně vyhrávají pouliční umělci.


Pohlednice z cest na větší mapě

Pokud už máte pocit, že se o vás přeci jen pokouší Stendhalův syndrom, vyrazte na výlet do blízkého městečka Fiesole. Autobus č. 7 jezdí každou chvíli z náměstí San Marco, cesta trvá několik minut. Fiesole je malinké, ale nabízí kouzelný pohled na toskánskou krajinu. Vzhledem k tomu, že se městečko nachází na kopci, pěkně z výšky uvidíte i celou Florencii. Možná právě tady vás překvapí, jak je ve skutečnosti velká. Aglomerace čítá již téměř 400 tisíc obyvatel.

Nejvýznamnější pamětihodností Fiesole jsou pozůstatky po etruském osídlení, včetně amfiteátru. Pokud nemáte na spěch, z Fiesole se dá během za necelé dvě hodinky pomalou chůzí dojít zpět do centra Florencie. Cesta vede nejdříve poklidnou oblastí honosných vil (včetně jedné, jež patřila slavnému rodu Medicejů), poté předměstím Florencie až před sebou uvidíte opět kopuli dómu.

Jako každé větší město, i Florencie má svou zelenou oázu klidu - zahrady Boboli (Giardino di Boboli). Zahrady založil významný medicejský vládce Cosimo I. v roce 1549, o dvě století později byly zahrady otevřeny pro veřejnost. Jsou součástí královského paláce Pitti (Palazzo Pitti) a lístek do zahrad zahrnuje i několik vstupů do vnitřních expozic. Zahrady mají velmi přírodní ráz, nečekejte nic ve stylu Versailles či pražských barokních zahrad. Pěstují se zde citroníky, podél cest rostou drobné jabloně a zahrady se pyšní širokou sbírkou sazenic divokých růží. Podle všech informací pramení název zahrad Boboli od jména rodiny Bogoli, kterým původní pozemek patřil. Před královským palácem se nachází amfiteátr a po celém parku je umístěno množství soch, často jsou proto zahrady označovány za muzeum pod širým nebem. Ostatně, jako by se dalo přezdívat celé Florencii.

Pohlednice z cest

Pohlednice z cest je rubrika serveru Lidovky.cz. Přinášíme v ní zajímavé postřehy a střípky z našich cest. Ukážeme vám netradiční česká i světová místa. Hlavně ta, která stojí za návštěvu!

A pochlubit se svými zážitky z cest můžete i vy. Vyberte jednu nejlepší fotografii místa, o kterém byste chtěli říci ostatním, napište k ní krátký text (maximálně 1200 znaků) a pošlete nám ji na adresu internet@lidovky.cz

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

SOUTĚŽ: Vyhrajte rodinné vstupné do zábavního parku BRuNO family park
SOUTĚŽ: Vyhrajte rodinné vstupné do zábavního parku BRuNO family park

Za sychravého počasí se toho s dětmi dá dělat stále méně a méně… Co takhle vyrazit do Brna do BRuNA? Vyhrajte s námi rodinné vstupné a užijte si...

Mohlo by vás zajímat