Vzhůru na Karlštejn nebo do masopustního reje

Masopust 2011. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Masopust 2011. | foto: ČTK

TIPY NA VÍKEND: Dětem začínají jarní prázdniny, pokud se nechystáte nikam na hory, vezměte je třeba na hrad, do muzea nebo na masopustní veselici. Tady je několik tipů na víkend:

Karlštejn i v zimě
4. 2. a 5. 2., od 10 do 15 hodin, www.hradkarlstejn.cz

Hrad Karlštejn se jako jedna z prvních památek v České republice otevře o víkendu otevře veřejnosti. Návštěvníci v únoru mimořádně uvidí kostel Nanebevzetí Panny Marie s původními gotickými freskami. "V únoru dokončujeme stavební práce na elektrifikaci Mariánské věže, a proto jsme museli uzavřít dvě poslední místnosti prohlídky. Místo toho však návštěvníky zcela mimořádně zavedeme do kostela Nanebevzetí Panny Marie, kde jsou dochovány původní gotické malby z 15. století," řekl kastelán hradu Jaromír Kubů. Hrad bude o únorových víkendech otevřen od 10:00 do 15:00.

Hrad Karlštejn


Ledová Praha
3. - 5. 2., Praha (různá muzea a galerie), www.ledovapraha.cz

Vydejte se objevovat Prahu. Na akci s názvem Ledová Praha budete mít možnost navštívit většinu pražských muzeí, botanickou zahradu, Žižkovskou věž nebo Petřínskou rozhlednu. To vše zdarma nebo za symbolickou cenu. Jednotnou vstupenku si můžete vyzvednout v sídle Pionýra v recepci na Senovážném náměstí 977/24 každý den od 9:00 do 17:00 hodin. Pro mimopražské děti je připraveno ubytování na školách, dopravu budou mít za symbolickou cenu.

Žižkovský televizní vysílač

Parní jízda po Pražském semmeringu
4. a 5. 2., Praha, odjezdy vždy v 9:00, 12:15, 16:30 hodin z nádraží Praha Smíchov, www.masinka.cz

Historický vlak tažený parní lokomotivou vás proveze po pražském semmeringu. Odjíždí ze Smíchovského nádraží, cílovou stanici má v pražských Jinonicích. Po dobu jízdy se můžete občerstvit v bufetovém voze, který nazývají 'pivák'. Dospělí za jízdu vláčkem zaplatí 80 korun, děti polovinu. Ty nejmenší (do jednoho metru výšky) se pak svezou zdarma.

Viadukt Pražského Semmeringu

Masopust v děčínské zoo
4. 2., od 14:00 hodin, Děčín, zoologická zahrada, www.zoodecin.cz 

Masopustní veselice začínají. V děčínské zoo čeká děti maškarní rej a soutěž o nejlepší masopustní koblihu. Průvod masek pak půjde ze zoologické zahrady na děčínský zámek. Ta nejhezčí maškara se bude moci svést v čele průvodu na oslíkovi. Pokud chcete soutěžit o nejchutnější koblihu, přineste tři kousky do 13:45 přímo do zoo. "Porota bude při degustaci hodnotit tři rozhodující faktory," říká tisková mluvčí zoo Alena Houšková.

Masopust 2011.

Tradiční masopustní obchůzky
4. 2., od 10 do 16 hodin, Veselý kopec u Hlinska, www.vesely-kopec.eu 

Pravý masopust se vším, co k němu patří zažijete ve skanzenu Veselý kopec u Hlinska. Masopustní obchůzky vesnic s tradičními maskami z Hlinecka se dokonce dostaly na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Kromě pestrobarevných kostýmů se můžete těšit na muzikanty, trhy a tradiční masopustní speciality.

gluGabriela Kolinová (Lukáčová)