Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Z Kolumbie do Panamy: pět dní na plachetnici v Karibiku

Cestování

  7:00
Delfíni, sasanky, želvy, žraloci, dokonalé písečné pláže, panenské příroda. A pak taky mořská nemoc jak se patří. To všechno můžete prožít při plavbě Karibikem.

Pět dní na plachetnici v Karibiku. foto: Kateřina Francová, Hedvábná stezka

Každý cestovatel, který míří z Kolumbie do Panamy a naopak, řeší, jak se přes hranici dostat. Vnitrozemská hranice je totiž přehrazená hustým pralesem, ve kterém se kromě jedovatých hadů, pavouků, pijavic a jiné havěti pohybují i guerillové skupiny a pašeráci drog. Žádná celnice, žádná silnice, po které by jezdil mezistátní autobus. Takže nejrychlejším a nejběžnějším způsobem, jak se z jedné země do druhé dostat, je letecká doprava.

Mořská hvězdice na dně Karibského moře.

Ještě je tu ale jeden, i když trochu netradiční způsob dopravy. O to ale zajímavější a zábavnější - na plachetnici po moři. Mohlo by se zdát, že to bude způsob neobvyklý, ale ve skutečnosti na trase Panama-Kolumbie a naopak operuje dostatek kapitánů, kteří se převážením lidí z jedné země do druhé živí. V Kolumbii se vyplouvá z Cartageny. V Panamě je několik míst, odkud lze vyplout a připlout. Puerto Lindo, Portobelo nebo El Porvenir v San Blas. Cesta trvá většinou pět dní a zahrnuje několikadenní šnorchlování a relax v souostroví San Blas.

Cestou po ostrůvcích v Karibiku.

Některé hostely v Cartageně nebo v Panama City nabízejí pomoc při rezervaci místa na plachetnici. Jelikož spolupracují s těmi spolehlivými kapitány, není se prakticky čeho obávat. Cena plavby se pohybuje od 400 do 550 dolarů. Mohlo by se zdát, že je to moc, hlavně pokud máte omezený rozpočet. Za letadlo byste sice zaplatili o polovinu méně (plus poplatky na celnici), ale během chvíle by jste byli na místě a nic zajímavého neviděli. V ceně plavby na plachetnici je strava, nocleh, vyřízení všech vstupních a výstupních poplatků a razítek do pasů a i půjčení šnorchlu.

-

K tomu poznáte další kousek světa, seznámíte se s dalšími cestovateli a zažijete nezapomenutelné okamžiky v panenské přírodě. A s největší pravděpodobností i mořskou nemoc. Jen málokdo bude mít během těch třiceti šesti hodin navigace z Cartageny k San Blas to štěstí, že jeho žaludek zůstane v klidu. Většině posádky se na den stane nejlepším přítelem kýbl. I když ne na všech plachetnicích je jich dostatek, tak jej možná budete s někým sdílet. A nebo se nahýbat přes palubu.

Cestou po ostrůvcích v Karibiku.

Z vlastní zkušenosti vím, že Kinedryl nezabírá. Ani hluboké nádechy a výdechy a sledování obzoru a sugesce, že mě mořská nemoc nepotká. Není od věci požádat kapitána o tabletku proti mořské nemoci a tuto část cesty prospat.

Odměnou za počáteční utrpení pak budou nádherné pohledy na malé písčité ostrůvky s palmami a neuvěřitelně pestrý mořský život. Korály, sasanky, lastury, škeble, pestrobarevné rybky, mořské hvězdice, mořské želvy a dokonce i žraloci. To vše lze pod hladinou kolem ostrovů San Blas vidět. Po cestě možná potkáte delfíny. Od místních indiánů Kuna si pak můžete koupit na památku typické pestrobarevné výšivky "molas". Na konci plavby budete litovat, že vám pobyt v ráji končí.

Pro mě byla plavba z Cartageny do El Porvenir v Panamě jedním z nezapomenutelných zážitků, na které často vzpomínám. Během zastávky u jednoho z 365 ostrůvků jsem objevila pro mě tu nejkouzelnější pláž, kterou jsem zatím kdy mohla vidět a navštívit. Klidně bych si celou plavbu zopakovala znovu. I s tou mořskou nemocí.

Další cestopisy z Karibiku si přečtěte na cestovatelském portálu HedvábnáStezka.cz

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...