Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Cestování

Za romantikou i adrenalinem. Vydejte se na Dračí horu Pilatus ve Švýcarsku

Vrcholky Pilatusu lákají také na romantické západy a východy slunce, které si tu nejpohodlněji vychutnáte, když se ubytujete v hotelu Pilatus Kulm, který leží přímo na hoře Pilatus. foto: Tomáš Rucký/SNOWtour.cz

Švýcarský Pilatus neboli dračí hora se ikonicky tyčí přímo nad jezerem Vierwaldstättersee, známějším spíš jako Lucernské jezero. Pilatus zaujme nejprudší zubačkou světa, největším lanovým centrem ve středním Švýcarsku a také láká na východy a západy slunce přímo nad jezerem.
  5:00

Pilatus nám nabídnul takových rozmanitých aktivit, že jsme tu zážitky skládali na sebe jak puzzle a už jen samotný výjezd na horu Pilatus byl takovým malým dobrodružstvím. Zubačka je se svými 48% nejprudší zubačkou světa a postupně se vzhůru prokousává lesem, následně nabídne výhledy do bezlesé horské krajiny a ke konci projíždí i několika tunely přímo ve skále.

Pro zhlédnutí západu slunce je ideální vrchol Oberhaupt, kam to máte od hotelu...
Výhledy jsou tu neuvěřitelné

Pilatus je „rozlámaný“ do třech dílčích vrcholů – Tomlishorn (2 132 m), Oberhaupt (2 106 m) a Esel (2 118 m) a každý z nich nabídne trochu jiný výhled. Na vrcholky vede udržované schodiště se zábradlím, takže nejde o žádné krkolomné ferratové výstupy a od horní stanice zubačky se pohodovou procházkou dostanete za několik desítek minut na každý z vrcholů.

Pilatus v kostce:

Rozlehlý masív Pilatusu vybízí i k delším pěším túrám po horských pěšinkách a výlety tu můžete kombinovat jak se zubačkou, tak i s moderní lanovkou Dragon Ride, která vede na Pilatus z opačné strany než zubačka. Mimochodem jde o velmi moderní kapacitní kabinku, která díky maximálnímu prosklení a rychlé jízdě navodí takřka pocit letu.

Pěší výlet z mezistanice nám zabral něco přes 2 hodiny a po cestě jsme se mohli kochat výhledem na jezero i na unikátní zubačku, jejíž kolejnice jsou do značné části lemované právě touto pěší trasou.

Vrcholky Pilatusu lákají také na romantické západy a východy slunce, které si tu nejpohodlněji vychutnáte, když se ubytujete v hotelu Pilatus Kulm, který leží přímo na hoře Pilatus. Pro zhlédnutí západu slunce je ideální vrchol Oberhaupt, kam to máte od hotelu jen pár kroků po schodech. Jakmile navíc utichne provoz lanovky a zubačky, jste v horách prakticky sami a dost možná se kolem vás budou promenádovat i kozorožci.

Na radu místních jsme se i my ubytovali v hotelu Pilatus Kulm a kromě západu slunce jsme si tu užili i podívanou na vycházející slunce nad Lucernským jezerem, pro který je doporučený vrchol Esel, takže ohnivou kouli máte přímo před sebou. Vrchol Esel je asi 7 min vzdálený od hotelu, takže vstávání na východ slunce až tak nebolí ?

Na Pilatus se dostanete i z města Kriens, a to nejprve kabinkovou lanovkou a posléze zmíněnou moderní kabinou Dragon Ride. Po cestě budete míjet 2 mezistanice, přičemž každá z nich nabídne nějaké sportovní nebo rodinné vyžití. První zastávkou je stranice Krienseregg, kde najdou děti velké dětské hřiště s nejrůznějšími houpačkami, prolézačkami a nízkými provazovými atrakcemi. Hned nad hřištěm nechybí útulná hospůdka s terasou.

Pro zhlédnutí západu slunce je ideální vrchol Oberhaupt, kam to máte od hotelu...

Další stanicí, respektive druhou mezistanicí je Fräkmüntegg, kde se rozprostírá největší lanový park ve středním Švýcarsku. Na výběr je tu až z deseti lanových okruhů různých obtížností a pro děti od 4 do 8 let je tu připravený „Pilu Seilpark“, tedy nízký lanový park s instruktory.

Lanový park nás zaujal množstvím nejrůznějších atrakcí, jako jsou četné přejezdy po laně na kladce, lezecká stěna na stromě nebo dokonce volný pád z výšky 20 metrů, na který jsme se tedy neodvážili. 

Na co jsme se ale odvážili, byla populární atrakce Dragon Glider, což je sjezd na kladce po kovové trubce, která prochází přímo lanovým parkem mezi stromy a různě se vine a kroutí, takže kromě rovných úseků si tu užijete i různá esíčka nebo 360° zatáčky. Jízda trvá 2 minuty a odehrává se v pohodlných sedácích, takže na rozdíl od lanového parku není potřeba žádná fyzická zdatnost.

Další oddechovější atrakcí je tu stezka korunami stromů, což je okruh po mohutném laně, které je natažené mezi stromy a ze všech stran jištěné ochrannými sítěmi, takže sem není potřeba žádná další výstroj. Jde o pohodovou záležitost, která není nijak fyzicky náročná a můžete si ji střihnout klidně s celou rodinou.

Lanové centrum je doplněné ještě o další netradiční atrakci, a tou je spaní ve stanech zavěšených mezi stromy.

Pro cyklistiku je tu vhodná oblast v okolí Kriensu, kde je k mání několik cyklostras směřujících na Fräkmüntegg. V úvodní části se dá kochat výhledem na jezero, pak už se před vámi začnou tyčit „rozlámaný“ Pilatus. Po cestě budete míjet Krienseregg, kde se nachází zmíněné dětské hřiště a samozřejmě možnost občerstvení na terásce.

Dolů do Kriensu můžete sjet po stejné šotolinové cestě, nebo si ji můžete místy proložit přírodním trailem.

Ubytovaní jsme byli v hotelu Pilatus Kulm, který se nachází přímo na vrcholu Pilatusu. Kromě toho, že po šesté hodině, tedy po ukončení provozu zubačky a lanovky, jste tu úplně sami a můžete si vychutnávat romantiku u západu slunce, můžete si tu dopřát i gastronomické zážitky, protože taková večeře je tu podávaná rovnou v několika chodech. Specialitou kuchaře k obědu je například hruškovo-bramborová polévka, kterou vřele doporučujeme.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat