Pondělí 26. července 2021, svátek má Anna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Za světovým unikátem. Zajeďte ke kamencovému jezeru v Chomutově

Cestování

  6:53
Báječné jezero se spoustou atrakcí, zoologická zahrada, tajuplné podzemí, muzeum pro všechny Jirky a Jiřiny a zámek se zříceninou Čertovy kaple. Pokud vám malá nápověda nestačila, tajenka je snadná: jedeme do Chomutova!

Světový unikát, Kamencové jezero, leží nedaleko Chomutova. Naleznete tu čistou vodu, travnaté i písčité pláže a spoustu atrakcí foto: Ondřej BičištěMAFRA

Prázdniny jsou v půli a voda v leckterých koupalištích připomíná hrachovou polévku. V Chomutově se vám tohle nestane, protože tu mají Kamencové jezero. Jde o jediné kamencové jezero na světě, jedno z největších v Česku, a navíc unikát; vysoký obsah kamence ve vodě totiž zabraňuje růstu řas a sinic, pročež se mu říká malé Mrtvé moře. Celé léto tu máte jistotu bezpečného koupání.

Rady před cestou

  • Kamencové jezero láká ke koupání až do začátku října, informace o teplotě vody. Celodenní vstup pro dospělé stojí 50 Kč, děti do 3 let neplatí nic, starší děti do 15 let 40 Kč. http://kamencovejezero.cz/
  • Podkrušnohorský zoopark v Chomutově je otevřený denně, základní vstupné stojí 100 Kč, pro děti od 3 do 15 let a seniory 60 Kč. Safari expres jezdí od obchodu se suvenýry U vlka vždy ve 13, 14, 15 a 16 hodin, jízdenka stojí 40/50 Kč. Skanzen Stará Ves je otevřený každý den v rámci jednotného vstupného do zooparku www.zoopark.cz
  • Lístky do sklepů a na Městskou věž v Jirkově koupíte v Informačním centru, prohlídka podzemí začíná vždy v celou hodinu. www.jirkov.cz

Jezero vzniklo zatopením starého lomu na kamenečné břidlice někdy na začátku 19. století, v nejhlubším místě má necelé čtyři metry, a ačkoli nemá žádný přítok, jeho hladina příliš nekolísá.

Slibovala jsem atrakce, tady jsou: upravené pláže a mola s šatnami doplňují dětská hřiště, restaurace a stánky s občerstvením, nechybí minigolf, půjčovna lodiček, šlapadel a oblíbených paddleboardů nebo letní kino, kolem jezera navíc vede upravená cyklistická stezka, kterou hojně využívají i bruslaři. Tobogány ani skluzavky tady nenajdete, ale ve vodě bývají každý rok umístěny atrakce s horolezeckými stěnami, trampolínami a vodními lávkami. Výzvou pro milovníky vodních sportů je 780 m dlouhý vlek na vodní lyžování na Velkém otvickém rybníce, který těsně sousedí s areálem Kamencového jezera.

Od jezera za zvířaty

Voda je obohacená o síran hlinitý, dusitany, dusičnany, chloridy, amoniak a hlavně železo. Vminulosti se využívala i v malých lázních. Léčily se tu katary horních cest dýchacích, ženské nemoci, dna, revmatismus, nemoci ledvin a akné. Dnes už jsou lázně dávnou historií, ale něco z nich přece jenom zbylo: v lázeňské budově sídlí ředitelství Podkrušnohorského zooparku. Do jeho areálu se dostanete jižním vchodem směrem od Kamencového jezera anebo severním vstupem od hlavního parkoviště.

Navzdory tomu, že jde o největší tuzemskou zoo, procházky rovinatým areálem jsou nenáročné, byť možná během jediného dne nestihnete vidět všechno, co byste vidět chtěli. S výjimkou opic, tuleňů a pár dalších druhů se v Chomutově soustředí na zvířata, která z velké části znáte. Objevíte tu stará plemena domácích zvířat z různých částí Evropy, například ovce, kozy, koně, osly či husy, navíc se tu vyskytuje spousta volně žijících živočichů – stačí jen jít a dívat se. V areálu naleznete i hřbitov vyhynulých zvířat s originálními sochami a sad jedlých kaštanů.

Výlet na zámek Jezeří

Zámek Jezeří se zuby nehty drží svahu nad obří hnědouhelnou pánví – skvěle ji uvidíte z okolních svahů, které před lety pročesala mohutná vichřice. Dětem se tu ale líbí, ať už je řeč o strašidelných prohlídkách, zahradě plné trpaslíků, anebo nedaleké Čertově kapli. Zajímavost: Cestou objevíte několik pozoruhodných míst, například Žeberskou lípu pod zříceninou hradu Starý Žeberk. Kdysi se v ní před nenáviděným ženichem ukryla pronásledovaná dívka. Líbit se vám bude i zřícenina nedostavěné hraběcí kaple zvané Čertova anebo Terezina vyhlídka.


Tím ovšem nabídka nekončí. Podobně jako v zoo ve Dvoře Králové se i v Chomutově můžete vypravit na safari. V rozsáhlém areálu s modřínovým hájem, smíšeným lesem, pastvinami a vodní plochou žijí například zubři, jeleni, mufloni, srnčí zvěř, sajgy sibiřské, skotský náhorní skot nebo asijští lichokopytníci včetně vzácných koní Převalského. Podívat se sem můžete denně během hlavní sezony s terénní soupravou Safari expres anebo při atraktivních večerních prohlídkách. Třetím areálem je postupně se rozrůstající skanzen Stará Ves, kde si prohlédnete například větrný mlýn, roubenku či kopii hrázděné kaple, která původně stávala v obci Krupice v Doupovských horách.

Zámek Jezeří stojí ani ne půl kilometru od hrany dolů

Lákadlo pro Jirky a Jiřiny

Pokud chcete nahlédnout do tajuplného podzemí, musíte se přesunout do blízkého Jirkova. Městské sklepy pocházejí z druhé poloviny 16. století a v minulosti sloužily místnímu pivovaru a také jako sklady soli a tabáku. Dnes se proměnily v turistické lákadlo. Ve stejné době jako sklepy v Jirkově vyrostla i Městská věž; kromě vyhlídky do okolí si užijete i Muzeum slavných Jirků. Uvidíte například klobouky Jiřího Šlitra a Jiřího Suchého, brýle Jiřího Bartošky, golfovou hůl Jiřího Korna, papuče Jiřího Mádla a improvizovanou vězeňskou celu s pohledy a dopisem, který napsal Jiří Kajínek. Jirkové a Jiřiny platí snížené vstupné, navíc se mohou nechat vyfotografovat v jirkovském infocentru a fotku potom pověsit na „zeď Jirků“.

Autor:

LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?
LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Kam vyrazit tento týden? Navštivte třeba Archeopark Chotěbuz.