Pátek 28. února 2020svátek má Lumír 4 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Cestování 5 nej tipů

Za vyhaslými sopkami na Nízký Jeseník

Pohled na Nízký Jeseník | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pohled na Nízký Jeseník | foto: wikipedia

ROUDNO Na vyhaslé sopky, lávová pole a další místa související s vulkanickou činností se dostanou turisté, kteří se vydají po nových naučných stezkách v Nízkém Jeseníku.

Stezky mají dohromady 25 kilometrů, vedou územím několika obcí v okolí přehrady Slezská Harta a zavedou turisty na nejvýraznější dominanty tohoto území.

Na návštěvníky čeká 15 přehledných informačních tabulí, ze kterých se dozvědí, jak sopky ve čtvrtohorách vznikaly, a deset odpočívadel. Mluvčí Krajského úřadu Moravskoslezského kraje Šárka Vlčková uvedla, že vybudování stezek stálo téměř milion korun. Jejich autorem je Daniel Friedrich z Místní akční skupiny Nízký Jeseník.

Na vrcholy vulkánů

Manažer této skupiny Pavel Kolář řekl, že jedním z nejzajímavějších míst, na která stezky turisty zavedou, je vyhaslá sopka Velký Roudný. "To je známé místo a největší dominanta území. Lidé se ale dostanou i do takových oblastí, jako je Venušina sopka v Mezině. Některé stezky jsou charakteristické vyvřelinami lávových proudů z doby, kdy byly sopky činné," řekl Kolář.

Vlčková uvedla, že pohyb po stezkách je náročnější pouze při výstupech na vrcholy vulkánů. "Mezi stezkami, které jsou po obou stranách přehrady, se lze přepravovat i po vodě vlastními plavidly nebo využít loď Santa Maria v rámci veřejné malé lodní dopravy. Vzniká tak nová nabídka cestovního ruchu v oblasti Slezské Harty a propojení vodní turistiky s geoturismem," doplnil hejtmanův náměstek Jiří Vzientek.

Nízký Jeseník

Převážnou část území tvoří hornaté a vrchovinné oblasti s členitým reliéfem a krajinnou pestrostí. Rozlehlé pláně polí a pastvin, jimiž se často žene vítr, jsou střídány smíšeným lesem. V oblasti se nachází řada přírodních rezervací a památek. Geologickou zvláštností jsou vyhaslé sopky v okolí Bruntálu - Uhlířský vrch, Venušina sopka, Velký a Malý Roudný. Velice atraktivní je údolí řeky Moravice, které je přírodní rezervací. Na mnoha místech jsou velmi výrazné známky minulé i současné těžby břidlice. Z kulturních památek láká hrad Sovinec, zámky v Hradci nad Moravicí, v Raduni a v Bruntále či zřícenina Vikštejna ve Vítkově-Podhradí.

,
Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!