Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Zabijáci vodáků. 10 nejnebezpečnějších jezů v Česku

Cestování

  7:00
Chystáte se na vodu? Rozhodně byste neměli podcenit její sílu. Pozor dejte hlavně na zákeřné jezy. Ty mají na svědomí pěknou řádku životů a mnohdy překvapí i zkušeného vodáka. Na co si dát pozor a kde? Přinášíme vám přehled deseti nejnebezpečnějších českých jezů a vodních pastí.

Největší hrozbou pro vodáky je tzv. vodní válec. Kvůli němu pak nemůže od jezu odplavat, protože je neustále strháván proudem zpět. foto: Lidové noviny

Nezkušenost, nedostatečné vybavení a alkohol, to jsou nejčastější prohřešky českých vodáků. Často se proto stává, že z původně pohodového splouvání řeky se stane boj o život.

K největším tragédiím dochází na jezech, každoročně tu utonou desítky lidí a další skončí v nemocnici. Jak tomu předcházet? "Vodáci by si měli uvědomit, jestli je pro ně jez bezpečný. Každý tu loď ovládá a řídí trochu jinak, a ne každý dokáže nebezpečí dopředu odhadnout," vysvětluje Petr Ptáček z Vodácké školy záchrany v Novém Městě nad Metují.

Vodáci na českých řekách často podceňují i vybavení. Rozhodně by neměla chybět vesta, helma a dobrá obuv.

Důležité je i vybavení. Rozhodně si nezapomeňte vzít vestu a helmu. "Na české letní řeky si ji alespoň nasaďte na sjíždění jezu, poté ji zase můžete svléknout," radí zkušený vodák. Také kvalitní obuv je podstatná. "Žabky vám při prvním sjezdu jezu odplavou," dodává.

Současné počasí je podle něj pro vodácké nehody ukázkové, kvůli silným dešťům se stav vody mění prakticky z minuty na minutu. "Velký problém začínajících vodáků je, že vidí jez někoho sjíždět, nebo tam třeba byli před rokem a vědí, že to bylo bez problémů, ale ten aktuální stav vody dokáže situaci změnit a ta voda se stává nebezpečnou," vysvětluje.

10 nejnebezpečnějších jezů v České republice:

LUŽNICE:

  • Jez Pilař, obec Majdalena
    Největší rizika: Vyhlášený smrťák s kolmou spádovou deskou.
    Jez nemá šlajsnu. Při větší vodě se sníží a válec nepustí nic, co do něj spadne.
  • Jez Dráchov, obec Dráchov
    Největší rizika: Za vyšší vody velmi silný vývar. Vpravo nesjízdná chybně konstruovaná sportovní propust. Na jezu se při velmi malé vodě lidi koupou a někteří vodáci ho při tomto stavu sjíždějí, ale už při střední vodě nebezpečnost prudce narůstá.

OHŘE:

  • Jez Radošov, obec Radošov
    Největší rizika: Parabolický jez se zatáčkou s obvykle zavřenou propustí a elektrárnou vpravo. Největší chybou je podcenění nebezpečnosti jezu. Dalším problémem je, že navigace neumožňuje únik podél břehu.

SÁZAVA:

  • Jez Český Šternberk, obec Český Šternberk
    Největší rizika: Kvůli velmi úzké propusti může dojít ke špatnému nájezdu a sjezdu jezu přes korunu. Tím dojde k převržení přímo do válce pod jezem. Lodě zastavující pod jezem mohou být strženy pod jez. Plavající vodák prakticky nemá možnost úniku.
  • Jez Kaňov, obec Krhanice
    Největší rizika: Špatný nájezd do propustě, kdy loď přepadne přes spádovou desku. Za vyššího průtoku se dole pod propustí tvoří vlnoválec, který může loď převrátit a posádku natáhnout k jezu.

OTAVA:

  • Jez Svaté Pole, obec Horažďovice, Svaté pole
    Největší rizika: Válec pod jezem. V levé části propusti, kudy se případně sjíždí, je v podjezí silný 'vracák' zvrhávájící a zahánějící všechno pod jez.
  • Jez Pětikolský, obec Strakonice
    Největší rizika: Pod jezem je silné vývařiště a tvoří se silný zpětný proud, který tahá zpátky pod jez. Jednořadé schody pod jezem značně komplikují přenášení a je tu riziko pádu. Při nastupování je potřeba dát velký pozor, a popotáhnout lodě níž po proudu. Vzhledem k výšce a vzhledu jezu, málo kdo bude riskovat sjezd.
  • Jez Na Křemelce, obec Strakonice
    Největší rizika: Stavitelný, kolmý jez, konstruovaný tak, že voda přitéká spodem i vrchem, kvůli lepšímu pohlcení kinetické energie. Tvoří se velmi silný vývar. De facto nefunguje Archimédův zákon. Voda nenese.

JIZERA:

  • Jez Otradovice, obec Otradovice
    Největší rizika: Sklápěcí jez s velkým vývarem. Široký asi 15 metrů plus vyjímečně s otevřenou třímetrovou propustí s válcem. Největším problémem je podcenění výšky jezu - je asi 1 metr vysoký. I on má na svědomí několik utonutí.

MORAVA:

  • Řepčínský jez, obec Olomouc Řepčín
    Největší rizika: Jez s vodní elektrárnou a silným vývařištěm. Nebezpečný za vyššího stavu vody, kdy hrozí převrhnutí lodi a vtáhnutí zpět pod jez. Nesnadné přistání a vystupování, nutná asistence z levého břehu. Doporučuje se raději přenést od mostu. Jez má na svědomí několik životů. Poslední smrtelné úrazy 31. 3. a 9. 6. 2011.

Zdroj: www.nebezpecnejezy.cz

Z vodního válce není úniku

Největší vodáckou pastí je podle Ptáčka vodní válec. "Jsou jezy, kde je sportovní propusť pro vodáky, tou je možné bez problémů a dá se říci i bezpečně sjíždět. Pak jsou ale případy, jako je Český Šternberk, kde je propusť udělaná uprostřed toho jezu, a vlevo i vpravo je velmi smrtelně nebezpečný válec," varuje. Pokud se do něj vodák dostane, je prakticky nemožné uniknout. Nepustí ho silný proud směřující zpět pod jez. Takto zachycený člověk pak neustále rotuje na několika metrech v propěněné vodě, kdy je neustále potápěn pod hladinu.

Co je to vývarová linie?

"Jsou různé typy vývarové linie, tedy toho, co se pod jezem děje. Někde jsou krátké, ale vracející se voda je rychlá a silná, tam není možné udělat cokoliv. To je příklad Řepčína v Olomouci. Pak jsou vývarové linie, které jsou kousek dál a 'vyplivnou' vás třeba 5 až 10 metrů od jezu. Máte tak čas, než vás to stáhne zpátky, od toho jezu odplavat. Ne však přímo, ale šikmo na proud," vysvětluje Ptáček, jak se zachovat v případě nebezpečí.

A nabízí se další otázka: co dělat, když vidím, že se někdo topí? "Rozhodně za ním neskákat do vody," varuje. "Pokud za ním hupsnete, většinou se pak topí dva," vysvětluje. Tonoucí osobě by podle něj měli lidé ze břehu hodit lano. "Vodáci mají třeba takzvané koňadry nebo házecí pytlík. Postačí i lana na upoutání lodě. Stačí ho odmotat, svázat a na konec přivázat třeba vestu a zkusit to tam hodit. Osobu pak vytahujte šikmo ven," nabádá. "Pokoušíme se přes povodí vybavovat jednotlivé jezy záchrannými podkovami, aby měli lidé na tu laickou pomoc něco k ruce," říká.

Ministerstvo zemědělství, jakožto zřizovací orgán jednotlivých povodí, doporučilo všem povodím, aby byly jezy označeny výstražnými cedulemi, zatím je ale nenajdete všude. Proto vám pomůže následující rada: pokud se voda vrací zpět pod jez a plynule neodtéká, něco je špatně. "Můžete si vzít třeba klacek, hodit ho do jezu a uvidíte, jak se voda točí, tak alespoň orientačně vyhodnotíte, jak je jez nebezpečný," uzavírá Ptáček.

Více informací a rad najdete na serveru www.nebezpecnejezy.cz či www.raft.cz