Úterý 27. července 2021, svátek má Věroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Začíná vodácká sezona. Některé jezy mohou být nebezpečné

Cestování

  7:00
Praha - Chystáte se na vodu? Prodloužený víkend asi přiláká hodně příznivců aktivního způsobu trávení času na české řeky. Kvůli dešťům jsou ale některé řeky splavné jen částečně. Podle Vojtěcha Jančara z Českého kanoistického svazu by měli být vodáci opatrní.
Vodáci - ilustrační foto.

Vodáci - ilustrační foto. foto: Lidové noviny

Většina řek je pro vodáky sjízdná a po deštích by se hladiny mohly zvednout. O nastávajícím prodlouženém víkendu bude proto na oblíbených tocích, jako je například Vltava, zřejmě hodně rušno, sdělil Vojtěch Jančar z Českého kanoistického svazu. Vodáci by si však podle něj měli dát pozor na jezech, některé z nich by mohly být kvůli velkému průtoku nebezpečné.

Vltava nabízí příjemnou jízdu od Vyššího Brodu k Boršovu nad Vltavou. Otava je splavná až od Sušice, Nežárka už od Jindřichova Hradce. Hodně vody je stále v Lužnici. "Nebezpečným jezem Pilařem protéká stále téměř dvacet kubíků a Bechyní pak více než šedesát," upozornil Jančar. Vodáci se v sobotu mohou zúčastnit Benátské noci v Suchdole.

ČTĚTE TAKÉ:

Na západě Čech jsou splavné Berounka i Ohře, dostatek vody zůstává na Radbuze či Úhlavě, Mži lze splouvat od Hracholuské přehrady. Na severu slibují hezkou jízdu Bílina a Ploučnice. Vodáci se mohou vydat také na Jizeru, Tichou a Divokou Orlici i střední tok Labe ve východních Čechách.

Jihlava je splavná od Cerekve, je po ní možné dojet až do Vladislavi a pak po trochu opomíjeném úseku z Ivančic až k jejímu ústí. Svratka sice zůstává sjízdná už jen od Brna, ale o víkendu se do ní bude kvůli raftařské akci vypouštět voda z Vírské přehrady, čehož mohou využít i ostatní vodáci, uvedl Jančar.

Po Dyji se dá plout pod Znojmem až pod Břeclav, jezy pod Mušovskými jezery je však třeba sjíždět s velkou opatrností. Morava je splavná od Raškova, Odra od Suchdola a Bečva od Valašského Meziříčí, ovšem podle Jančara "s odřeným kýlem".

Autoři: ,