Sobota 31. července 2021, svátek má Ignác
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Žádný spěch a stres: vítejte na ostrově Malta

Cestování

  7:06
Strategická poloha Malty, která se nachází ve středozemním moři mezi Evropou a Afrikou, se podepsala na její historii. Své stopy tu zanechali Féničané, Řekové, Kartaginci, Římané, Normané a v neposlední řadě Britové, kteří ostrov spravovali až do roku 1964. Právě různorodost těchto vlivů činí z Malty výjimečný ostrov, který tak neláká jen na průzračně modré moře, ale také na nespočet památek.

Valletta foto: Lucie Semanská

Předností ostrova je jistě fakt, že se zde domluvíte anglicky, byť většina nápisů se objevuje také v druhém oficiálním jazyce – maltštině. Řada návštěvníků proto spojuje dovolenou s jazykovým kurzem. Dopoledne povinnosti, odpoledne zábava. Malta je také vyhledávanou destinací pro milovníky potápění. Až na pár písečných pláží převažují pláže kamenité, které však zaručují čistou a průzračnou vodu. Pokud vás plavání omrzí, pak vězte, že nudit se na Maltě zejména v letních měsících rozhodně nebudete.

Téměř každý den se tu koná nějaká akce, ať už se jedná o festivaly vína, piva, koncerty, jazzový festival a v neposlední řadě tradiční festy. Festy jsou místní náboženské svátky. Každé městečko pořádá svou vlastní festu a vzájemně se předhání v jejich velkoleposti. Součástí oslav jsou ohňostroje, ve kterých jsou Malťané skuteční mistři. Aby však dokázali, že v jejich městě se slaví ve velkém už od rána, běžně můžete slyšet ohňostroj už v osm ráno. Pro jednu z nejvíce nábožensky založených zemí poněkud nekřesťanská hodina.

ČTĚTE TAKÉ:

Pokud si chcete dopřát trochu klidnější atmosféry, vydejte se do Valletty, hlavního města. Valletta žije hlavně přes den, nejvíce v dopoledních hodinách. V tento čas se tu koná trh, turisté obchází poctivě jednu památku za druhou, zatímco místní na sebe přes davy pokřikují či chvátají do práce. V odpoledních a večerních hodinách rušno ustává, resp. zůstává ve dvou hlavních ulicích Valletty - Republic Street a Merchants Street. Odbočíte-li z těchto dvou ulic nalevo či napravo, poznáte druhou tvář hlavního města, tu klidnou.

Tradiční destival na Maltě

Barevné balkóny, kostel na každém rohu, zapadlé obchůdky, úzké uličky. Tato procházka má své kouzlo především ve večerních hodinách. Nemusíte se bát, že zabloudíte, neboť Valletta prý byla prvním evropským městem, jehož ulice jsou pravidelně pravoúhlé. Nezapomeňte se dívat nahoru. Nečekají vás tu mrakodrapy, ale pohled stojí za to. Karmelitánský kostel, který je vidět na všech obrázcích Valletty (ten s velkou kopulí) je překvapivě schovaný ve městě tak, že se dá snadno minout. A ještě jedna zajímavost. Byť je rozloha hlavního města pouhých 55 hektarů, nachází se zde 320 památek, čímž se Valletta řadí k městům s největší koncentrací památek na světě.

Co k jídlu?

Charakteristickým znakem celého ostrova jsou barevné rybářské čluny, na které narazíte v každém přístavu, stejně tak jako na každém druhém pohledu. Za návštěvu stojí přístav Marsaxlokk, kde se koná rybí trh každý den, ten největší a turisty nejnavštěvovanější v neděli. Tím se dostáváme k maltské kuchyni. Kromě ryb je typické králičí maso, sladké deserty a maltský chléb, podobný tomu našemu. Malta má dokonce i svou vlastní „inovativní“ pizzu.

Maltská pizza má o dost silnější těsto, uprostřed díru a k italské pizze má hodně daleko. Ale určitě stojí za to jí zkusit. Blízkost k Itálii navozuje i název oblíbených a všudypřítomných pastizzerií. Bývají otevřené i pozdě v noci a nabízí od koláčů, pizzy, až po lasagne. Obecně je ale maltská kuchyně hodně mezinárodní, což je dáno pestrou skladbou obyvatel. Najdete tu arabskou i indickou restauraci, fish & chips, stejně tak jako turecké kebaby nebo obchody s ruským, švédským či africkým jídlem. A co se týče pití? Cisk! (čisk). Maltské pivo, které tu jednoznačně převažuje. Takže, stačí si jen vybrat. L-ikla t-ajba. Dobrou chuť.

Obyvatelé ostrova jsou milí a příjemní, a velmi často ochotní se s vámi zapovídat. Rozhovor vám může zkrátit čekání na autobus. V souvislosti s dopravou jedna praktická rada na závěr – na autobus nezapomeňte zamávat, jinak se může stát, že na zastávce budete čekat ještě dlouho.

Autor:

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...