Sobota 15. května 2021svátek má Žofie 16 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Cestování

Záhadná stavba v lesích či štola s archivem K. H. Franka. Podívejte se na bývalé esesácké cvičiště poblíž Prahy

Pistolová střelnice jednotek SS u Medníku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pistolová střelnice jednotek SS u Medníku. | foto: David Vagaday, Lidovky.cz

Na neobvyklou betonovou stavbu s dvěma mohutnými oblouky lze narazit v lesích u hory Medník. Konstrukce stojí v ostré zatáčce u cesty z Medníku směrem do Hradištka a turistům připomíná, že se nacházejí na území někdejšího rozsáhlého cvičiště jednotek SS. Jedná se totiž o bývalou a různými mýty opředenou esesáckou střelnici, která přitahovala i hledače takzvaného Štěchovického pokladu. A rozhodně v Posázaví nejde o jediný zajímavý pozůstatek po temné válečné minulosti.

Například u obce Úročnice mezi Týncem nad Sázavou a Benešovem je možné v polích najít po Němcích bunkry. V Hradištku, které se nachází zhruba 25 kilometrů jižně od Prahy, pak historii výcvikového prostoru Zbraní SS připomíná naučná stezka Vystěhované Hradištko. Málo se o ní ví a rozhodně stojí za návštěvu, davy turistů se tam nikdo prodírat nebude.

Zborcený vchod do staré štoly, v níž nacisté ukryli archiv K. H. Franka.
V těchto místech stával koncentrační tábor Hradištko.

Osmikilometrová stezka má deset zastavení. „Návštěvníky seznámí s historií násilného vystěhování obce za druhé světové války a budování vojenského cvičiště zbraní SS, přiblíží hrůzy života v koncentračním táboře a připomene osudy několika vězňů. Jedním z témat je i vyzvednutí archivu K. H. Franka v únoru 1946 Američany,“ popisuje trasu obec Hradištko, na jejímž území si esesáci založili ženijní školu a koncentrák. 

Vězni vyváželi i žumpu

Stezka vede třeba právě okolo výše zmíněného bývalého koncentráku, který Němci vytvořili kvůli potřebě pracovních sil. Nejdřív v něm věznili totálně nasazené Čechy obviněné ze sabotáže v práci a poté politické vězně z ciziny. V těžkých podmínkách nacistického lágru jich živořilo zhruba 500 a pracovali v rámci cvičiště i v okolí.

Stavěli například silnici do Pikovic, dělali ale i na dalších stavbách, v kamenolomu nebo vykládali vagony. Nacisté je využívali skutečně na různé práce. „V tanečním sále našeho domu se usídlili němečtí vojáci. Maminka vždycky vzpomínala, že vězni vyváželi žumpu. Rodiče jim pokaždé na chodbě nechávali mísu nakrájeného chleba,“ říká Lenka Zralá, majitelka domu v nedaleké Davli, v kterém je teď pizzerie.

Divoké teorie

Mimochodem, právě od koncentráku je to kousek – něco přes kilometr – ke střelnici. K ní se navíc váže řada divokých teorií. Podle nich to není obyčejná pistolová střelnice, ale maskovaný portál tajného tunelu, protože střelnice je prý pro své účely zbytečně naddimenzovaná. Místo se proto stalo cílem hledačů legendárního Štěchovického pokladu.

Ještě před koncentrákem stezka míjí například bývalé muniční sklady nebo vily, v nichž byl důstojnický dům, tedy kasino, kino a taneční sál pro důstojníky. K zastavením patří i památník dubnového masakru, při němž Němci na jaře 1945 nesmyslně zavraždili kolem padesátky vězňů, hlavně Francouzů.

Roklí prošly dějiny

Za vrchol stezky je možné považovat temnou rokli Dušno nad Štěchovickou přehradou. O tomto místě lze s trochou nadsázky říct, že jím prošly dějiny. Okupanti tam totiž na sklonku války schovali do staré zlaté štoly archiv německého státního ministra pro Protektorát Čechy a Morava K. H. Franka, což byly dokumenty z kanceláře tohoto nacistického zločince.

V únoru 1946 ale 32 beden vyzvedli tajní američtí agenti a po protestu československé vlády je USA vrátily. Materiály ze štoly pak posloužily jako důkazy v procesu s K. H. Frankem. Vchod do štoly je jasně viditelný vedle cesty, dovnitř se ale nelze dostat, štola je zasypaná.

Němci násilně vystěhovali desítky tisíc lidí

Cvičiště jednotek SS bylo skutečně rozsáhlé, rozkládalo se od soutoku Vltavy a Sázavy přes Hradištko až po Sedlčany a Benešov. Němci kvůli jeho zřízení v letech 1942 až 1944 násilně vystěhovali 30 tisíc obyvatel z 65 obcí. Na mostech ve Štěchovicích a v Pikovicích byly závory a kontroly, na území cvičiště se mohlo jen na povolenku.

Stezka měří 8,5 kilometru, ale nejde o okruh. Začíná na návsi v Hradištku a končí u štěchovického mostu. Zpátky do Hradištka je možné dojít po modré a pak zelené značce. Cestou je mimochodem nádherný výhled na Štěchovice. Takový okruh měří celkem 11 kilometrů.

V Hradištku není problém zaparkovat, jezdí tam i autobusy číslo 338 od Smíchovského nádraží. Případně je možné začít v Pikovicích, kam jezdí vlaky – stanice Petrov. Najíst se je možné například v hospodě Na Pervidle v Hradišťku, na návsi v kavárně Kandík servírují slušnou kávu a dortíky. Trasa je vhodná i pro kočárky.

David Vagaday

Autor

David VagadayDavid.Vagaday@lidovky.czČlánky

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...