Právě v Hradištku, které se rozkládá zhruba 25 kilometrů jižně od Prahy, historii výcvikového prostoru Zbraní SS připomíná naučná stezka Vystěhované Hradištko. Málo se o ní ví a rozhodně stojí za návštěvu, davy turistů se tam nikdo prodírat nebude.
Osmikilometrová stezka má deset zastavení. „Návštěvníky seznámí s historií násilného vystěhování obce za druhé světové války a budování vojenského cvičiště zbraní SS, přiblíží hrůzy života v koncentračním táboře a připomene osudy několika vězňů. Jedním z témat je i vyzvednutí archivu K. H. Franka v únoru 1946 Američany,“ popisuje trasu obec Hradištko, na jejímž území si esesáci založili ženijní školu a koncentrák.
Vězni vyváželi i žumpu
Stezka vede třeba právě okolo výše zmíněného bývalého koncentráku, který Němci vytvořili kvůli potřebě pracovních sil. Nejdřív v něm věznili totálně nasazené Čechy obviněné ze sabotáže v práci a poté politické vězně z ciziny. V těžkých podmínkách nacistického lágru jich živořilo zhruba 500 a pracovali v rámci cvičiště i v okolí.
Stavěli například silnici do Pikovic, dělali ale i na dalších stavbách, v kamenolomu nebo vykládali vagony. Nacisté je využívali skutečně na různé práce. „V tanečním sále našeho domu se usídlili němečtí vojáci. Maminka vždycky vzpomínala, že vězni vyváželi žumpu. Rodiče jim pokaždé na chodbě nechávali mísu nakrájeného chleba,“ říká Lenka Zralá, majitelka domu v nedaleké Davli, v kterém je teď pizzerie.
Divoké teorie
Mimochodem, právě od koncentráku je to kousek – něco přes kilometr – ke střelnici. K ní se navíc váže řada divokých teorií. Podle nich to není obyčejná pistolová střelnice, ale maskovaný portál tajného tunelu, protože střelnice je prý pro své účely zbytečně naddimenzovaná. Místo se proto stalo cílem hledačů legendárního Štěchovického pokladu.
Ještě před koncentrákem stezka míjí například bývalé muniční sklady nebo vily, v nichž byl důstojnický dům, tedy kasino, kino a taneční sál pro důstojníky. K zastavením patří i památník dubnového masakru, při němž Němci na jaře 1945 nesmyslně zavraždili kolem padesátky vězňů, hlavně Francouzů.
Roklí prošly dějiny
Za vrchol stezky je možné považovat temnou rokli Dušno nad Štěchovickou přehradou. O tomto místě lze s trochou nadsázky říct, že jím kráčely dějiny. Okupanti tam totiž na sklonku války schovali do štoly archiv německého státního ministra pro Protektorát Čechy a Morava K. H. Franka, což byly dokumenty z kanceláře tohoto nacistického zločince.
Na popravu ‚zvrhlého‘ K. H. Franka se před 70 lety stála fronta a prodávaly lístky |
V únoru 1946 ale 32 beden vyzvedli tajní američtí agenti a po protestu československé vlády je USA vrátily. Materiály ze štoly pak posloužily jako důkazy v procesu s K. H. Frankem. Vchod do štoly je jasně viditelný vedle cesty, dovnitř se ale nelze dostat, štola je zasypaná.
Němci násilně vystěhovali desítky tisíc lidí
Cvičiště jednotek SS bylo skutečně rozsáhlé, rozkládalo se od soutoku Vltavy a Sázavy přes Hradištko až po Sedlčany a Benešov. Němci kvůli jeho zřízení v letech 1942 až 1944 násilně vystěhovali 30 tisíc obyvatel z 65 obcí. Na mostech ve Štěchovicích a v Pikovicích byly závory a kontroly, na území cvičiště se mohlo jen na povolenku.
Stezka měří 8,5 kilometru, ale nejde o okruh. Začíná na návsi v Hradištku a končí u štěchovického mostu. Zpátky do Hradištka je možné dojít po modré a pak zelené značce. Cestou je mimochodem nádherný výhled na Štěchovice. Takový okruh měří celkem 11 kilometrů.
V Hradištku není problém zaparkovat, jezdí tam i autobusy číslo 338 od Smíchovského nádraží. Případně je možné začít v Pikovicích, kam jezdí vlaky – stanice Petrov. Najíst se je možné například v hospodě Na Pervidle v Hradišťku, na návsi v kavárně Kandík servírují slušnou kávu a dortíky. Trasa je vhodná i pro kočárky.