Čtvrtek 8. června 2023, svátek má Medard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na Šumavu nejen na lyže, o výlety na sněžnicích je zájem

Cestování

  7:00
KVILDA - Turisty láká na Šumavu nový fenomén, kterým jsou poznávací výlety na sněžnicích. Loni se na ně vydalo necelých 200 lidí, letos organizátoři počítají s výrazným navýšením zájmu. V porovnáním s loňským rokem se uskuteční více než dvojnásobný počet výletů.

Výlet na sněžnicích foto: Shutterstock

Zatímco loni se turisté mohli vydat jen na trasu kolem Kvildy, nyní bude program pestřejší. Zájemce čekají také výlety kolem Stožce, Svinných Lad nebo Kašperských Hor. "Kvůli zvýšenému zájmu jsme nakoupili desítky nových párů sněžnic," řekla vedoucí informačních středisek Správy NP a CHKO Šumava Jana Sýsová.

Na sněžnicích se lidé dostanou i na běžně nedostupná místa

Nutná je telefonická rezervace

Informační střediska na Kvildě, Stožci, Svinných Ladách a v Kašperských Horách pořádají výlety na sněžnicích zhruba jednou za dva týdny. Lidé si musí místo ve skupině dopředu telefonicky nebo osobně rezervovat. Během výletu na sněžnicích se pak účastníci dozvědí od průvodce informace o zajímavých místech a šumavské přírodě.

Turisté za zapůjčení páru sněžnic zaplatí stejnou symbolickou částku jako loni - 30 korun. Je to podle organizátorů výrazně nižší suma než ta, kterou by museli lidé platit v komerčních půjčovnách. Šumavský park však nepůjčuje sněžnice pro soukromé účely, lidé je mohou využít jen při organizovaných výletech. "Rozhodně ale není problém, když se k naší výpravě připojí turisté s vlastními sněžnicemi," uvedl Pavel Pechoušek, mluvčí šumavského parku.

Všechny trasy by měly měřit kolem pěti kilometrů. Podle pořadatelů půjde o výlety, na které člověk nepotřebuje extrémně velkou kondici. "Trasa se mění podle věkového a výkonnostního složení skupiny, ale i podle sněhových podmínek. Snažíme se vybírat zajímavá a klidná místa, kam se lidé na lyžích nedostanou," řekla Sýsová.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!